Jump to content

Jamstvo na građevinske radove


Hajdi1801

Preporučene objave

Poštovani,

Imam pitanje vezano za garantni rok na krov na stanu.

Naime, kupio sam dvoetažni stan i nedugo mi se dogodilo to da je ne jednom mjestu procurio krov. Stan je star cca 4 god.

Zvao sam investitora koji mi je rekao da je garancija koju on daje na zgradu od 2 god. prošla i da on ne misli ništa popravljati.

Našao sam u zakonu o obveznim odnosima da je jamstveni rok na krov 10 god. E sad da li to ima veze sa garantnim rokom koji on daje na zgradu ili ne?

I da li se što može učiniti po pravnom pitanju te što da radim?

Ako je ova tema bila ispričavam se unaprijed.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Hajdi1801 je napisao:

Našao sam u zakonu o obveznim odnosima da je jamstveni rok na krov 10 god.

To što ste našli odnosi se na izvođača, a koje se odnosi na bitne zahtjeve za građevinu (nekad tako nazivani u porpisima koji se tiću gradnje, sada temeljni zahtjevi za građevinu), dok se za ostale nedostatke primjenjuje rok koji je propisan za odredbe ugovora o djelu i skrivenim nedostatcima, dakle 2 godine.

Stoga, ukoliko je dokazivo da je izvođač ugradio proizvod ili izveo radove koji ne odgovaraju onome predviđenim projektom, eventualno bi mogli uputiti zahtjev o sanaciji prema izvođaču (ili investitoru ukoliko je isti rizik preuzeo ugovoromo gradnji).

No, Zakon o gradnji koji se dijelom naslanja na Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima određuje i dužnost održavanja građevine, preventivne preglede određene periodično, pri čemu se takova dužnost održavanja i radova poradi istoga koji su nastali redovnom uporabom, vremenskim prilikama i sl. izvode preko onoga kojem je takova građevina dana na upravljanje. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

To što ste našli odnosi se na izvođača, a koje se odnosi na bitne zahtjeve za građevinu (nekad tako nazivani u porpisima koji se tiću gradnje, sada temeljni zahtjevi za građevinu), dok se za ostale nedostatke primjenjuje rok koji je propisan za odredbe ugovora o djelu i skrivenim nedostatcima, dakle 2 godine.

Da, to je rekao i investitor da je garancija 2 godine. Znači kupio sam stan nakon isteka garancije, nisam sve ni mogao vidjeti.

, Spitfire je napisao:

Stoga, ukoliko je dokazivo da je izvođač ugradio proizvod ili izveo radove koji ne odgovaraju onome predviđenim projektom, eventualno bi mogli uputiti zahtjev o sanaciji prema izvođaču (ili investitoru ukoliko je isti rizik preuzeo ugovoromo gradnji).

Ne znam kako mogu vidjeti ugovor o gradnji, to ima investitor između njega i izvođača, ne? To je zgrada koja se sastoji od tri stana u nizu. Nitko nije dobio neke papire od stanova niti ugovore koji su sklopljeni između investitora i izvođača. Vlasnici su bili investitori koji su kasnije prodali te stanove i sad načelno nemaju ništa s njima, samo mi novi vlasnici stanova.

, Spitfire je napisao:

No, Zakon o gradnji koji se dijelom naslanja na Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima određuje i dužnost održavanja građevine, preventivne preglede određene periodično, pri čemu se takova dužnost održavanja i radova poradi istoga koji su nastali redovnom uporabom, vremenskim prilikama i sl. izvode preko onoga kojem je takova građevina dana na upravljanje. 

Da li to važi i za naš slučaj? Mislim da smo mi kao vlasnici odgovorni za održavanje, jer koliko znam ne postoji nitko tko bi održavao zgradu, obzirom da se radi o tri stana.

Znači načelno, moram sam popraviti nedostatke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Hajdi1801 je napisao:

Da li to važi i za naš slučaj? Mislim da smo mi kao vlasnici odgovorni za održavanje, jer koliko znam ne postoji nitko tko bi održavao zgradu, obzirom da se radi o tri stana.

Ne, zakonska obveza za upraviteljem odnosi se na građevine sa više od tri stana.

prije 3 sati , Hajdi1801 je napisao:

Znači načelno, moram sam popraviti nedostatke.

Nažalost bi tako bilo ukoliko ovo

, Spitfire je napisao:

ukoliko je dokazivo da je izvođač ugradio proizvod ili izveo radove koji ne odgovaraju onome predviđenim projektom

nije moguće dokazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija