Jump to content

Zubar....pljačka?


anonimno

Preporučene objave

Tablica 3. – POPIS POSTUPAKA I USLUGA U STOMATOLOŠKOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI (POLIVALENTNOJ) U PRIMARNOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI

 

 

1. Osnovna stomatološka zaštita djece do 18 godina

 

a- palijativna stomatološka zaštita djece do 18 godina

 

ŠIFRA PALIJATIVNA STOMATOLOŠKA ZAŠTITA

00003 Prvi kratki stomatološki pregled (ili kratki kontrolni pregled)

11601 Konzultacija stomatologa

45394 Impregnacija ili zaštita zuba

52304 Liječenje rane (alveolitis- kompl. post ex)

52360 Neizravno ili izravno prekrivanje pulpe

52361 Vitalna amputacija

52371 Mortalna amputacija mliječnog zuba

52379 Trajno cementiranje ili skidanje krunice

52401 Incizija parodontalnog apscesa

52402 Trepanacija pulpnog kanala

52421 Konzervativno liječenje teškog nicanja umnjaka

88910 Površinska anestezija

88911 Lokalna infiltracijska anestezija odnosno provodna anestezija

88941 Zaustavljanje krvarenja nakon ekstrakcije zuba

91001 Propisivanje lijekova na recept ili izdavanje uputnica

93001 Provizorni ispun iz cementa

93002 Prva pomoć (provizorij+lijek)

 

 

b – preventivna stomatološka zaštita djece do 18 godina

 

ŠIFRA PREVENTIVNA STOMATOLOŠKA ZAŠTITA

00003 Kratki kontrolni pregled

01003 Prvi stomatološki pregled

47201 Prvi stomatološki pregled predškolskog djeteta

47302 Prvi stomatološki pregled školskog djeteta

45390 Punjenje fisura na kutnjacima po zubu

45320 Topikalna aplikacija fluorida

52356 Jetkanje cakline

 

 

c-kurativna stomatološka zaštita djece do 18 godina

 

ŠIFRA KURATIVNA STOMATOLOŠKA ZAŠTITA

31006 Očitavanje obične intraoralne snimke zuba

31013 Očitavanje ortopantomografske snimke zuba

52301 Ekstrakcija jednokorijenskog zuba

52302 Ekstrakcija višekorijenskog zuba

52323 Ispun jednoplošni kod školske djece

52324 Ispun dvoplošni kod školske djece

52325 Ispun troplošni kod školske djece do 18 god.(ili dograđivanje krune s obručem ili s dentinskim vijkom)

52326 Ispun jednoplošni kod predškolske djece

52327 Ispun dvoplošni kod predškolske djece

52328 Ispun troplošni kod predškolske djece (ili dogradnja traumatizirane krune zuba)

52329 Poliranje ispuna

52356 Jetkanje cakline

52361 Vitalna amputacija pulpe

52370 Vitalna ekstirpacija pulpe i punjenje korijenskog kanala po kanalu kod predškolskog djeteta

52371 Mortalna amputacija mliječnog zuba

52372 Vitalna ekstirpacija pulpe i punjenje korj. kanala po kanalu kod školske djece do 18 god.

52373 Liječenje gangrene i punjenje korj. kanala po kanalu kod predšk. djece

52374 Liječenje gangr. i punjenje korj. kanala po kanalu kod šk. djece do 18 g.

52375 Odstranjivanje starog neodgovar. punjenja i ponovno punjenje po kanalu

91401 Izdavanje liječničke potvrde

91402 Izdavanje liječničke ispričnice

 

Standardni materijal: - amalgamski ispun u području molara

- kompozitni ispun – samo 3-3

- fosfatno-cementni ili staklenojonomerni-cementni ispuni djeci do 18

godina

 

d-stomatološko-protetska zaštita djece do 18 godina

 

ŠIFRA NAZIV POMAGALA* KOLIČINA

(po čeljusti)

52332 Lijevana nadogradnja 2

52344 Krunica metalna jednodjelna lijevana 2

52342 Fasetirana krunica 2

93004 Djelomična zubna proteza s bazom do 10 elem. akrilatna 1

93005 Djelomična zubna proteza s bazom preko 10 elem. akrilatna 1

93080 Reparatura proteze (prijelom i jedan elem.) 1

93081 Reparatura proteze s dva ili više elem. 1

 

* navedena stomatološko-protetska pomagala utvrđena su brojem i rokom uporabe prema vrijedećem Pravilniku o ortopedskim i drugim pomagalima

 

2. Osnovna stomatološka zaštita osiguranih osoba iznad 18 godina

 

a-palijativna stomatološka zaštita iznad 18 godina

 

ŠIFRA PALIJATIVNA STOMATOLOŠKA ZAŠTITA

00003 Prvi kratki stomatološki pregled (ili kratki kontrolni pregled)

11601 Konzultacija stomatologa

45394 Impregnacija ili zaštita zuba

52304 Liječenje rane (alveolitis-komplikacije post ex)

52360 Neizravno ili izravno prekrivanje pulpe

52379 Trajno cementiranje ili skidanje stare krunice

52401 Incizija parodontalnog apscesa

52402 Trepanacija pulpnog kanala

52421 Konzervativno liječenje teškog nicanja umnjaka

52484 Mjerenje stupnja klimavosti zuba po luku

88941 Zaustavljanje krvarenja nakon ekstrakcije zuba

91001 Propisivanje lijekova na recept ili izdavanje uputnice

93002 Prva pomoć (provizorij+lijek)

 

b-preventivna stomatološka zaštita osiguranih osoba iznad 18 godina

 

ŠIFRA PREVENTIVNA STOMATOLOŠKA ZAŠTITA

01003 Prvi stomatološki pregled

45201* Odstranjivanje mekih i tvrdih zubnih naslaga

45210* Čišćenje zubnih lukova i poliranje

45220 Selektivno brušenje po zubu

45221 Spaljivanje papile ili džepova

45222 Liječenje desni po posjeti

* u prosjeku dvije usluge po osiguranoj osobi

 

 

c-kurativna stomatološka zaštita osiguranih osoba iznad 18 godina

 

ŠIFRA KURATIVNA STOMATOLOŠKA ZAŠTITA

00003 Prvi kratki stomatološki pregled (ili kontrolni pregled)

01003 Prvi stomatološki pregled (status,anamneza, KEP, itd.)

31006 Očitavanje obične intraoralne snimke zuba

31013 Očitavanje ortopantomografske snimke zuba

52301 Ekstrakcija jednokorijenskog zuba

52302 Ekstrakcija višekorijenskog zuba

52374 Liječenje gangrene i punjenje kanala po kanalu

52375 Odstranjivanje starog neodgovarajućeg punjenja i ponovno punjenje

52388* Mortalna ekstirpacija i punjenje kanala po kanalu

52372* Vitalna ekstirpacija i punjenje kanala po kanalu

88910 Površinsku anesteziju

88911 Lokalna infiltracijska anestezija odnosno provodna anestezija

52320* Ispun jednoplošni

52321* Ispun dvoplošni

52322* Ispun troplošni ili višeplošni ili dograđivanje krune

52329 Poliranje ispuna

52356 Jetkanje cakline

* u prosjeku dvije usluge po osiguranoj osobi

Napomena: Standardni materijal za ispune:

- amalgamski ispuni u području premolara i molara

- kompozitni ispuni u interkaninom sektoru

- staklenojonomerni-cementi u interkaninom sektoru

 

 

 

 

d-stomatološko-protetska zaštita osiguranih osoba iznad 18 godina (pomagalo participira

osiguranik u skladu sa Zakonom i ostalim aktima Zavoda)

 

 

ŠIFRA

NAZIV POMAGALA* KOLIČINA

(po čeljusti)

18 – 70 god. KOLIČINA

(po čeljusti)

iznad 70 god.

52332 Lijevana nadogradnja 2 2

52344 Krunica metalna jednodjelna lijevana 2 2

52342 Fasetirana krunica 2 2

52359** Modificirana fasetirana krunica 2 2

52369** Modificirana krunica jednodijelna lijevana 2 2

93004 Djelomična zubna proteza s bazom do 10 elem. akrilatna 1 1

93005 Djelomična zubna proteza s bazom preko 10 elem. akrilatna 1 1

93006 Metalna lijevana proteza djelomična 1 1

93008 Totalna zubna proteza –akrilatna 1 1

93007** Totalna zubna proteza s metalnom bazom 1 1

93014 Podlaganje proteze 1 1

93080 Reparatura proteze (prijelom i jedan elem.) 1 1

93081 Reparatura proteze s dva ili više elem. 1 1

 

* navedena stomatološko-protetska pomagala utvrđena su brojem i rokom uporabe prema

Pravilniku o ortopedskim i drugim pomagalima

** pravo na izradu navedenih stomatološko-protetskih pomagala u primarnoj (polivalentnoj) stomatološkoj zdravstvenoj zaštiti ima samo specijalist stomatološke protetike, prema medicinskim indikacijama/kriterijima za ostvarivanje prava na pomagalo iz Popisa stomatoloških pomagala koji je sastavni dio vrijedećeg Pravilnika o ortopedskim i drugim pomagalima.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...

Helloooo poznavaoci opsega stomatoloških usluga! Evo jedna doktorca koja ne naplaćuje ispune na mlječnim zubima jer smatram da su preventiva i upute o higijeni od malih nogu spas hrvatskoj krnjavosti. Ali roditeljski nemar dovodi do stanja u kojima prvašići imaju razorene šestice, teenageri desetke pokvarenih zubi itd. Mislite li da bi mi to trebali riješiti za 15 kn. mj. glavarine?Kad se informirate o opsegu usluga pročitajte i koji su standardni materijali a koje morate PLATITI ! Kada počnete cijeniti zube kao i frizure neće vam biti teško odvojiti 100 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi nemate što smatrati ili ne smatrati i nije stvar vaše procjene hoćete li i koliko naplatiti usluge. Naime, dužni ste pridržavati se propisa koji reguliraju način davanja usluga i eventualno naplaćivanje istih. U protivnom, ako se utvrdi da ste naplatili više nego što je to, obzirom na važeće propise moguće, morate za to i odgovarati. Vi niste lokalni šerif u toj ordinaciji nego ugovorni stomatolog, cijena koja se plaća definitivno ne ovisi o tome tko je kriv za pokvarene zube kod djece, niti o bilo kakvoj vašoj procjeni. Nije stvar u tome da li je nekome teško odvojiti 100 kn ili ne, bitno je da ste vezani propisima kojih se morate pridržavati, ne smijete naplaćivati proizvoljno niti po vlastitoj procjeni. Na kraju krajeva plaća koju dobivate isplaćuje se iz državnog proračuna na teret svih građana. Ne dajite sebi ulogu veću od one koju imate, radite savjesno i pošteno svoj posao i svi smo zadovoljni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikoleta, kapa dolje, odgovor je zaista beba, tim više što ta doktorica informacije radi prima jedno 20 - 25 tisuća kuna mjesečno na ime tog paušala po kome gore kaki.

 

I usprkos toga što je definitivno pretplaćena za svoj rad još si daje za pravo na ime nekakvih izmišljenih nadstandarda pljačkati ljude.

 

Doktorice ukoliko ti nije dobro na državnim jaslama, odi u tzv. čiste privatnike pa tamo naplaćuj koliko god i kome god želiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikoleta , mislim da me niste baš shvatili ili ja nisam bila baš precizna . Dakle djeci se ne naplaćuje jer je takav propis kojega se ja pridržavam samo sam željela pojasniti zašto je to bitno jer se o zdravju zubi ne možemo brinuti samo mi bez suradnje pacijenata . Što se tiče odraslih besplatni su bijeli ispuni do trojki (kojih ima više vrsta i kvaliteta ali socijalno naravno plaća najniže na ljestvici ) a na ostalim zubima idu amalgamski ili sivi ispuni ( za koje istraživanja pokazuju da su potencijano štetna ). Pacijent koji želi kvalitetniji ispun na prednjim ili zbog estetike želi bijeli ispun na stražnjim zubima to mora doplatiti . Koliko ? Privatna cijena minus iznis koji plaća soc. I tako dođemo da famoznih 100-120 kn. ovisno o veličini ispuna. Usput da odgovorim i gosp. Rubensu koji se očito u puno toga razumije s obzirom na broj diskusija.Glavarina od 25 000 kn ne ide direktno u džep stomatologa nego ona pokriva : doprinose sestre i doktora, plaću sestri,najam prostora, materijal , režije, knjigovođu i na kraju što ostane za plaću naše malenkosti . Mislim da ste o svemu malo primirisali ali da potpune činjenice ne znate zato ne zbunjujte ljude . Nadam se da sam sada bila jasnija. Poštovanje !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana doktorice,

 

nije problem naplatiti nešto ukoliko je to zaista tako kako vi to gore navodite, no to nije slučaj, naime stomatolozi koji su u ugovornom odnosu sa državom, odnosno sa HZZO-e, naplaćuju svoj rad porema sklopljenom ugovoru, ali i naplaćuju nešto što nije transparentno.

 

Prilikom svake ste naplate u detalje dužni objasniti svakome kome bilo što naplaćujete, što to točno naplaćujete, i za to izdati račun (što btw gotovo pa nitko od vaših kolega ne radi, da ne bi morali platiti porez?)

 

Ovih famoznih 100-120 kuna po plombi nije iznos privatno minus socijalno, već je to skoro pa tržišna vrijednost vašeg rada, provjereno. Zašto, zato jer standard koji ste ugovorli spominjete kad vama to paše, dok preko njega olako prelazite kad vam to ne paše. Nime Vi primate mjesečni iznos za recimo 1500 - 2000 pacijenata od kojih jedno 1000 godinama ne vidite, ne čujete, ni ne znate da oni postoje i za njih primate naknadu. No ovih 500 koji vam redovno koriste zdravstvenu zaštitu derete na način da vam kao mjesečno u ordinaciju dolazite svi.

 

Nadalje, pogledajte malo račun koji ste platiti za materijal (recimo bijele plombe), pa ga podijelite sa brojem pacijenata na koji ste ga potrošili, pa taj broj umanjite za pripadajući iznos koji Vam gore pokušavam objasniti, i to je to.

 

Kako drugačije objasniti činjenicu da tzw bijela plomba košta gotovo pa isto kod čistog privatnika koji nema ugovor s HZZO i kod Vas?

 

I taj čisti privatnik ima obveze o kojima Vi gore pričate, no on izdaje račun i transparentno naplaćuje svoj rad, za razliku od Vas kojoj je ova definitivno prevelika cifra od države, zapravo bonus. Tak da nemojte, ima nas ovdje koji znamo zbrojiti 2+2 i od toga oduzeti 1.

 

A na kraju gle čuda neviđenog iz primarno postavljenog posta, unatoč ugovoru, unatoč standardu, unatoč svemu Vaš je kolega naplatio nešto i za dijete do 8 godine starosti, i vi sad ovdje branite što i koga?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gosp. Rubens vidim da ste se malo upristojili pa nalazim za shodno da vam odgovorim . Razlog mog uključivanja u ovu

 

diskusiju nije namjera nekoga braniti jer u svakoj profesiji (kao i u životu) među žitom ima kukolja već pružiti

 

informaciju laicima koji znaju neke činjenie ali ih krivo interpretiraju.Ovaj odgovor smatrajte krajem mog

 

polemiziranja ukoliko i nadalje budete inzistirali na diskusiji rekla- kazala i paušalnim odgovorima. PRVO ja jesam

 

privatnik s ugovorom i ne ovisim isklučivo o državnim jaslama ali kolege koje ovise debelo su potplaćeni za svoj

 

rad jer su u monopolističkom ugovoru sa HZZOom i jer nemaju drugog izbora s obzirom da je većina kolega poodmakle

 

dobi i teško mogu krenuti ispočetka . Ja sam privatnik koji radi prema suvremenim standardima koje želim omogućiti

 

svakom svom pacijentu bio on dubljeg ili plićeg džepa stoga svatko tko je u moju ord. došao s namjerom upisa bio je

 

upoznat s načinom doplate.Kome nije odgovaralo potražio je drugog onaj tko je ostao to je učinio s povjerenjem i

 

bez straha od deranja .Fala bog danas svatko ima slobodu izbora .Nadalje svaka doplata je transparentna jer ne

 

izmišljamo mi cijenu već naputke o inim dobivamo od stomatol. komore i svaki pacijent koji dobije vanstandardnu

 

uslugu mora to i platiti bez obzira dobio on tu uslugu u domu zdravlja ili u ugovornog privatnika .Sasvim svejedno

 

jer doplata je ista. Samo u jednom imate pravo a to je da im za tu uslugu mora biti ispostavljen račun .

 

DRUGO visina nadoplate ne ovisi samo o cijeni materijala jer nismo na tržnici već ovisi i o mom znanju koje po vama

 

očito nije relevantno .TREĆE cijena ispuna kod privatnika vam je 300 kn dakle nije baš ista kao i doplata .I na

 

kraju da pojasnim pojam privatna cijena .To ne znači samo cijenu usluge u privatnoj ord. nego i cijenu usluge na

 

koju nemate pravo bez obzira tko vam tu uslugu pruža. POŠTOVANJE !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde zanima me samo još nekoliko stvari, onak čisto radi mene i auditorija koji čita ovo.

 

Slučajno su mi poznate cifre koje ti jadni potplaćeni stomatolozi primaju od tog kak veliš zločestog monopolista HZZO-a (makar zaista ne vidim mogućnost nekog drugog izvora financiranja tako nečeg, a poznat mi je i podatak da nikada nitko nije izašao iz tog sustava, valjda zato jer je loš) pa eto moje pitanje glasi,

 

ako su to cifre od recimo u prosjeku 25.000 kn mjesečno + protetika + ovo "nadstandardno, a velite da je to potplaćen rad, koja bi cifra Vas osobno zadovoljila?

 

50.000 kn mjesečno, 100.000 kn mjesečno, koliko smatrate da bi trebali primiti na ime Vašeg rada u mjesec dana?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čuj Rubens fakat si me nasmijao . Pa jesi li ikad čuo za termine brutto ,netto,mjesečni promet i netto zarada. Ovako,. da demistificiramo tu veliku zaradu ugovornih stomatologa. Ako uzmemo prosječnih 25.000 kn. po stomatološkom timu(opet ponavljam njega ne čini samo doktor) kao brutto dohodak ,nakon podmirenja svih izdataka i uz veliku štedljivost na materijalu (trebaš vidjet te cijene ) stomatologu ostaje prosječno 7-8.000 kn. Je li ti se to čini puno ? Pa toliko zarađuje neki činovnik sitnog zuba bez trunke odgovornosti i stresa a da i ne spominjem minimal. 17 god.školovanja . Dakle ovo je cifra koja te je žuljala i koja ide iz državne kasice a ostatak koji nabrajaš nije bio predmet diskusije već stvar tržišne utakmice. A ako mene osobno pitaš kolika bi me cifra zadovoljila onda je to 1/3 zarade europskih kolega. Kako je to za sada utopija veselim se što skorijem ulasku u EU jer ako će netko žaliti za ovom vremenima to sigurno neće biti stomatolozi. A o drugim načinima financiranja ne samo preko HZZOa nekom dr. prilikom . Živjeli !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija