Jump to content

Podjela imovine


iva198

Preporučene objave

Nakon 6 godina smo se zarucili i kupili kucu, od toga dana svaka ulozena kuna je bila mojih roditelja. U medjuvremenu smo se ozenili, ali i dalje su ulaganja bila sa moje strane i mojih roditelja. Nakon sto sam ga uhvatila u preljubu, on zeli prodati kucu ali ja ne zelim nakon sveg ulozenog truda. Koja su moja prava uopce u toj kuci ako dodje do prodaje, te da li mogu sudskim putem kako to sprijecit i natjerati ga da prepise kucu i kredit na mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, vlasništvo u kući je bračna stečevina (odnosno, izvanbračna stečevina u Vašem slučaju), dakle, dijeli se na pola. Bivši suprug ne može prodati kuću bez Vaše suglasnosti kao suvlasnice, te možete onemogućavati prodaju svim pravnim i izvanpravnim sredstvima (odbijanjem iseljenja, nepotpisivanjem ugovora o kupoprodaji, osporavanjem ugovora o kupoprodaji i slično). Možete izračunati visinu ulaganja Vaših roditelja, prebiti ga s udjelom Vašeg supruga i isplatiti ga iz njegove polovice, to je po meni najelegantnije rješenje.

Pretpostavljam da je bivši suprug u ZK upisan kao jedini vlasnik kuće i da kredit glasi na njega? Možete pokrenuti sudski postupak radi utvrđenja i upisa u ZK da je kuća Vaše vlasništvo u polovici, a Vaši roditelji mogu tužiti Vašeg bivšeg supruga radi povrata ulaganja u tuđu nekretninu, ako posjeduju račune i dokaze.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razvidno je, kako je i poštovana Ruby napisala, da se radi o bračnoj (izvanbračnoj) stečevini, te se, kao takva, dijeli na jednake djelove između supružnika...

Vi možete pokrenuti postupak utvrđivanja i podjele zajedničke (bračne) stečevine (kuće i kredita), bez obzira što ste u braku, te na istu staviti zabilježbu spora....

Također, možete pokrenuti izvanparnični postupak za upis Vas u ZK kao suvlasnice na polovici navedene nekretnine (kući), te svakako staviti zabilježbu spora....znači, bez obzira kojim putem išli, obvezatno, u zemnjišnim knjigama, staviti zabilježbu spora na navedenoj nekretnini (kući)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, iva198 je napisao:

Nakon 6 godina smo se zarucili i kupili kucu, od toga dana svaka ulozena kuna je bila mojih roditelja. U medjuvremenu smo se ozenili, ali i dalje su ulaganja bila sa moje strane i mojih roditelja. Nakon sto sam ga uhvatila u preljubu, on zeli prodati kucu ali ja ne zelim nakon sveg ulozenog truda. Koja su moja prava uopce u toj kuci ako dodje do prodaje, te da li mogu sudskim putem kako to sprijecit i natjerati ga da prepise kucu i kredit na mene?

za svako ulaganje tvojih roditelja u kuću treba  postojati  dokaz ili nepristrani svjedoci.

bilo bi puno bolje da su ti darovali novac (pismena potvrda.potpisana) za kupovinu potrebnog materijala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , bovu je napisao:

bilo bi puno bolje da su ti darovali novac (pismena potvrda.potpisana) za kupovinu potrebnog materijala. 

Upravo tako, ali opet se radi o bračnoj stečevini, tako da bi se, svejedno, dijelilo po pola, osim darovanog novca, tj. materijala kupljenog za iste, naravno, ako bi se darovanje izvršilo putem pismene potvrde, kako i navodite, koja bi sada poslužila kao dokaz u možebitnom postupku radi utvrđivanja i podjele bračne stečevine..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija