Jump to content

Posjedovni list za ostavinsku raspravu putem OSS


segi.kc

Preporučene objave

Pozdrav.

Stranka sam u postupku ročišta ostavinske rasprave. Piše da je potrebno donijeti posjedovni list preminule osobe. Online, putem OSS-a, dao sam zahtjev, platio pristojbu i dobio dokument (išao sam na Katastar-->Izdavanje DKP-a i izvoda/prijepisa iz PL-a i izvatka iz BZP-a te odabrao Zahtjev za izdavanje prijepisa/izvoda iz posjedovnog lista/izvatka iz BZP-a, odabrao svrhu da mi treba za ostavinsku).

Nakon plaćanja, dobio sam dokument, sa sljedećom strukturom:

Izvadak iz BZP-a

A
Posjedovnica

B
Vlastovnica

C
Teretovnica

Zanima me da li je to taj posjedovni list koji mi je potreban?

Hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , segi.kc je napisao:

 

Izvadak iz BZP-a

A
Posjedovnica

B
Vlastovnica

C
Teretovnica

Zanima me da li je to taj posjedovni list koji mi je potreban?

Mišljenja sam da nije,obzirom da se radi o izvadku iz baze zemljišnih knjiga.

Naime,sustav registriranja nekretnina i prava na njima u Republici Hrvatskoj temelji se na dva registra

-katastru i

-zemljišnim knjigama.

Katastar je nadležan za opisivanje nekretnina, dok je zemljišna knjiga nadležna za prava na prethodno opisanim nekretninama,što je po meni relevantnije za ostavinski postupak,no iz povijesnih razloga ova dva registra na području Republike Hrvatske nisu vođena u suglasju tako da postoje brojne situacije u kojima su stvarni nositelji prava upisani u samo jednom od registara,pa vam stoga preporučujem da pripremite oba izvadka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na povratnoj informaciji.

U svakom slučaju ću onda ići fizički provjerit na Katastar u svojemu mjestu.  Iako piše na https://gov.hr/moja-uprava/stanovanje-i-okolis/vlasnicka-prava/posjedovni-list/1865

nekoliko načina dobivanja PL-a, između ostalog i ovog elektronskim putem, a ne navode da bi bila neka razlika. Štoviše, u tom online sustavu sam išao na rubriku Katastar i ondje odabrao zahtjev. Ima prije toga rubrika Zemljišne knjige gdje se također mogu predati zahtjevi za dobivanje nekih dokumenata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjedovni list nije dokaz o vlasništvu! 

Vlasnički list je dokaz o vlasništvu. Vlasnički list sadrži sve podatke,koji su potrebni u postupku ostavinske rasprave, a odnose se na nekretnine ,koje su u vlasništvu ostavitelja. 

Vlasnički list je moguće pribaviti online, isti je važeči,ako u procesu preuzimanja, bude podmirena odgovarajuća naknada. 

Potrebno je pripaziti da u vlasničkom listu (listovima) budu obuhvaćene sve nekretnine, koje je ostavitelj imao. Moguće je da su nekretnine, koje su u vlasništvu ostavitelja, upisane u više vlasničkih listova.

Predlažem Vam da vlasnički list (listove)

pribavite u gruntovnici, osobnim dolaskom. 

Nije potrebno da posječujete katastar, ali možete ponijeti posjedovni list na ostavinsku raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, segi.kc je napisao:

U katastru rekli da bez obzira to što piše u pozivu, oni po službenoj dužnosti šalju sve materijale javnom bilježniku.

Dostavljaju matičnom uredu koji sačinjava smrtovnicu,a koju isti pak dostavljaju sudu,pa tek sud javnom bilježniku kao sudskom povjereniku,no opet ističem da nije od goreg imati konkretne papire iz razloga što smrtovnica može biti nepotpuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija