Jump to content
vojevica

Isplata godišnjeg odmora

Preporučene objave

U prvoj polovici ove godine zaposlen sam na neodređeno vrijeme.
Ali poduzeće ipak posluje sve lošije i lošije te ću uskoro dobiti poslovno uvjetovani otkaz, nakon sedam mjeseci rada.

U međuvremenu (tijekom ljeta) iskoristio sam sav razmjerni dio godišnjeg odmora.

Da li sada kod otkaza, mogu tražiti da mi isplate ostatak godišnjeg odmora (dva tjedna)? 
Jer nakon šest mjeseci rada, stekao sam uvjet na puni godišnji odmor.

Netko tumači da imam pravo na isplatu godišnjeg (prema Zakonu o radu, članak 82.), a netko da nemam (ZOR, članak 78., stavak 2).

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Molim za savjet.Asistentica sam u nastavi i na porodiljnom dopustu.No moja me skola iz meni nepoznatog razloga odjavila 15.6.2018.Tako sam izgubila pravo na regres zq godisnji odmor.Moze li s ista napraviti?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 20 sati , vojevica je napisao:

U prvoj polovici ove godine zaposlen sam na neodređeno vrijeme.
Ali poduzeće ipak posluje sve lošije i lošije te ću uskoro dobiti poslovno uvjetovani otkaz, nakon sedam mjeseci rada.

U međuvremenu (tijekom ljeta) iskoristio sam sav razmjerni dio godišnjeg odmora.

Da li sada kod otkaza, mogu tražiti da mi isplate ostatak godišnjeg odmora (dva tjedna)? 
Jer nakon šest mjeseci rada, stekao sam uvjet na puni godišnji odmor.

Netko tumači da imam pravo na isplatu godišnjeg (prema Zakonu o radu, članak 82.), a netko da nemam (ZOR, članak 78., stavak 2).

Ako će vam radni odnos  prestati ove godine, onda ćete ostvariti pravo samo na razmjerni dio GO, upravo zbog čl.78.st.2. ZORa.  Članak 82. kaže da vam je poslodavac dužan isplatiti razliku GO kojeg niste iskoristili, ukoliko takva razlika postoji.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 7 sati , Potočnica je napisao:

Ako će vam radni odnos  prestati ove godine, onda ćete ostvariti pravo samo na razmjerni dio GO, upravo zbog čl.78.st.2. ZORa.  Članak 82. kaže da vam je poslodavac dužan isplatiti razliku GO kojeg niste iskoristili, ukoliko takva razlika postoji.

Hvala na odgovoru i svako dobro! :-)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
objavljeno (uređeno)
, ljubana je napisao:

Molim za savjet.Asistentica sam u nastavi i na porodiljnom dopustu.No moja me skola iz meni nepoznatog razloga odjavila 15.6.2018.Tako sam izgubila pravo na regres zq godisnji odmor.Moze li s ista napraviti?

Razlog je zato što se ugovori sklapaju do kraja nastavne godine, odnosno u pravilu do 15.06.2018. godine, jer prestaje osnova Vašeg zaposlenja.

Pravo na regres imaju radnici koji koriste makar 1 dan godišnjeg dakle ovisi jeste li u ovoj godini isti i fizički koristili.

Na koje vremensko razdoblje je sklopljen ugovor?

Uređeno od gala385

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 50 minuta, gala385 je napisao:

Pravo na regres imaju radnici koji koriste makar 1 dan godišnjeg dakle ovisi jeste li u ovoj godini isti i fizički koristili.

 

Poslodavac inače regres isplaćuje u šestom mjesecu svima koji su u tom trenutku zaposleni.
Što s onima koji iz firme odu prije te isplate? I njima bi se trebao isplatiti regres? Tada, u šestom mjesecu, ili u trenutku odlaska iz firme (npr. u trećem). Ovisi li ta isplata o tome koji dani godišnjeg odmora su se koristili u tekućoj godini - stari godišnji odmor iz prethodne godine ili novi iz tekuće?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kao što sam napisao, pravo na regres imaju radnici koji koriste makar 1 dan godišnjeg odmora ISKLJUČIVO ako je to propisano Pravilnikom o radu, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu.

Ako se radi o privatniku, nema obveze već njegova dobra volja jer u ZOR-u ne postoji obveza isplate regresa.

Ako radnik ode iz firme prije isplate, a uopće nije koristio godišnji odmor, ne bi trebao dobiti regres. Ako jest, u pravilu bi isti trebao dobiti prije korištenja god. odmora ........recimo u javnim službama je propisano najkasnije do 15.07.

Ako se koristi stari godišnji radnik bi trebao dobiti regres za tu godinu.

 

 

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×