Jump to content
Tužna21

Nekretnina kupljena na dražbi

Preporučene objave

Poštovani,

 

ukoliko bi na javnoj dražbi, nakon razvrgnuća suvlasničke zajednice, kupila nekretninu kojoj sam već vlasnica 1/2:

- plaćam li porez od 4% na navedenu kupljenu polovicu

- da li na dražbovanju plaćam cijeli iznos izlicitirane cijene (pa mi se refundira 50%) ili samo polovinu s obzirom na 1/2 postojećeg vlasništva

- smijem li navedenu nekretninu prodati bez plaćanja poreza s obzirom da sam negdje pročitala kako se u slučaju prodaje unutar 3 godine od kupnje plaća porez od 25%?

 

zahvaljujem na odgovorima.

 

lp

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Tužna21 je napisao:

plaćam li porez od 4% na navedenu kupljenu polovicu

Ne bih se čudio da PU ima drugačije mišljenje, no kako je i civilna dioba dio postupka razvrgnuća tu bi vrijedile odredbe čl.13 st.8 Zakona o porezu na promet nekretnina

, Tužna21 je napisao:

da li na dražbovanju plaćam cijeli iznos izlicitirane cijene (pa mi se refundira 50%) ili samo polovinu s obzirom na 1/2 postojećeg vlasništva

Ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude biti će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

 

, Tužna21 je napisao:

smijem li navedenu nekretninu prodati bez plaćanja poreza s obzirom da sam negdje pročitala kako se u slučaju prodaje unutar 3 godine od kupnje plaća porez od 25%?

To bi imalo veze sa novim građevinama, i iporukom (prodajom) u roku 2 godine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 4 minuta, Spitfire je napisao:

Ne bih se čudio da PU ima drugačije mišljenje, no kako je i civilna dioba dio postupka razvrgnuća tu bi vrijedile odredbe čl.13 st.8 Zakona o porezu na promet nekretnina

Ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude biti će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

 

To bi imalo veze sa novim građevinama, i iporukom (prodajom) u roku 2 godine.

prvo se zahvaljujem na odgovorima.

stan je građen prije 50 godina pa nisam shvatio znači li to da plaćam porez na daljnju prodaju ili ne, unutar 2 godine?

naime ako kupim drugu polovinu stana želim prodati cijeli stan pošto isto trenutno ne mogu radi opstrukcije sa druge strane, te kupiti novi stan.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 9 minuta, Tužna21 je napisao:

stan je građen prije 50 godina pa nisam shvatio znači li to da plaćam porez na daljnju prodaju ili ne, unutar 2 godine?

Ne, to nema veze s PDV-om na isporuku građevina ili njihovih dijelova i zemljišta.

Isto tako ne bi imalo veze sa porezom na dohodak temeljem odredbi čl.58 st.2 Zakona o porezu na dohodak

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
objavljeno (uređeno)
Prije 36 minuta, Spitfire je napisao:

Ne, to nema veze s PDV-om na isporuku građevina ili njihovih dijelova i zemljišta.

Isto tako ne bi imalo veze sa porezom na dohodak temeljem odredbi čl.58 st.2 Zakona o porezu na dohodak

pročitala sam čl.58 st.2 Zakona no, koliko sam shvatila, porezom se ne smatra dohodak od prodaje stana ukoliko sam u njemu živjela. Ukoliko nisam živjela u njemu, a želim ga prodati nakon stjecanja druge 1/2, plaćam li porez na dohodak?

Ako plaćam, mogu li to riješiti prijavom prebivališta na navedenu adresu prije civilne diobe odnosno prodaje stana

 

hvala puno

Uređeno od Tužna21

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×