Jump to content

Doživotno plodouživanje nekretnine


Mato1

Preporučene objave

Pozdrav!

Zanima me trenutni točan postupak za Stjecanje prava doživotnog plodouživanja! Pročitao sam da Pravo plodouživanja ne može se osnovati jednostranom izjavom vlasnika poslužne stvari, već pravnim poslom sa stjecateljem. Člankom 219. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima propisano je da se na temelju valjanoga pravnoga posla kojem je cilj stjecanje služnosti osnivaju prava služnosti. Dakle potreban je dvostrani pravni posao, neki ugovor. Pitanje je koji bi to bio Ugovor (pretpostavljam "Ugovor o stjecanju doživotnog plodouživanja ili nešto sl.)? i da li netko ima predložak takvog Ugovora. Pretopstavljam da se onda taj Ugovor ovjeri (ili solemnizira) kod javnog bilježnika, pa šalje s Prijdelogom na Sud za uknjižbu tereta prava doživotnog plodoživanja u zemljišne knjige, tj. vlasnički list. Evo ako netko stručan može objasniti točan postupak i potkrijepiti sa predlošcima. Radi se o tome da bi roditelji jednom svom dijetetu (punoljetnom) dali pravo doživotnog plodoživanja kuće s okućnicom. U osnovi mi je jasan pravni posao, učinci i sl., nego me zanimaju predlošci i konkretni postupci da mogu sam obaviti bez angažiranja odvjetnika. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija