Jump to content

Plaćanje 2/3 kazne


Amater4

Preporučene objave

Pozdrav!

Ispričavam se unaprijed ako je tema ili upit već postojan. Naime, dobio sam kaznu od 2000 Kuna i 3 mjeseca oduzimanje vozačke dozvola. Nakon žalbe i pozivom na sud došlo mi je riješenje da se ukida mjera oduzimanja vozačke dozvole, ali ostaje da moram platiti 2000 Kuna. Od sudca sam dobio pravo na obročno plaćanje kazne, odnosno u tri rate svaka po 666,67 kuna. E sad, zanima me dio di piše "Okrivljenik se upozorava da ako u roku za obročnu otplatu koji mu je određen za plaćanje novčane kazne uplati dvije trećine (1333,33 kuna) izrečene novčane kazne (444,44 kune mjesečno po svakom obroku) smatrat će se da je novčana kazna u cijelini uplaćena (članak 152. stavak 3. Prekršajnog zakona).", znači ako platim iznos od 1333,33 kuna (plus sudski troškovi od 150 kuna) onda je kazna podmirena, odnosno ne moram plaćati ostatak kazne? I umjesto 666.67 kuna mjesečno ja uplaćujem 444,44 kuna? Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, 

Nakon uvaženja prigovora od strane suda, kazna koju sam dobio prosle godine smanjena je sa 5000 kuna, 500 kuna sudskih troskova i 6 mjeseci bez vozacke, na 2500 kuna kazne, 2 mjeseca bez vozacke i bez placanja sudskih troskova. U rjesenju je navedeno da je rok za placanje kazne 30 dana, te ako u navedenom roku uplatim 2/3 kazne da se smatra u potpunosti podmirenim. Ono sto me zanima jest da li se navedenim rokom smatra 30 ili 8 dana, s obzirom da nigdje nije konkretno navedeno. Unaprijed hvala na odgovoru !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, imam pitanje u vezi plaćanja 2/3 iznosa izrečene kazne.

Naime, prošle godine zaustavljen sam od strane prometne policije zbog prekoračenja brzine van naseljenog mjesta i izrečena mi je kazna od 3000kn i zaštitna mjera upravljanja motornim vozilom B kategorije na mjesec dana. Prometni policajac me uputio da ako platim kaznu u roku 8 dana da plaćam 2/3 iznosa kazne ali i da prihvaćam izrečeni obavezni prekršajni nalog, znači da će mi biti oduzeta vozačka na mjesec dana. Savjetovano mi je da ne platim kaznu nego da u roku od 8 dana podnesem molbu za smanjenje kazne i ukidanje mjere zabrane upravljanaj vozilom što sam i u zakonskom roku učinio.

Jučer mi je nakon godine dana uručeno sudsko rješenje u kojem se moja molba u potpunosti odbija jer nisam priložio dokaze za navode iz molbe/prigovora i da se potvrđuje pobijani obavezni prekršajni nalog. U "plavoj" kuverti sam i dobio dvije uplatnice, jednu već ispisano u iznosu od 300kn i drugu sa ispisanim brojem prekršajnog naloga ali bez upisanog iznosa.

U presudi se nigdje ne navodi do kad i koji iznos kazne moram platiti, niti kad će mi biti oduzeta vozačka. Za vozačku sam informiran da će mi policija poslati obavjest od kad mi počinje teći mjera zabrane. Sudske troškove od 300kn koje sam dobio piše da moram platiti u roku 8 dana al neznam jel mi i dalje vrijedi da ako sad platim u roku 8 dana da plaćam samo 2/3 izrečene kazne jer se nikakav rok niti iznos u presudi ne spominje.

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

Žalio sam se na prekršajni nalog (3mj oduzimanja vozačke i 3.000kn kazne) te sam dobio rješenje sa suda da se prihvaća prigovor te se ukida zabrana mjere upravljanja autom (žalio sam se samo na zabranu mjere upravljanja, na novčanu kaznu se nisam žalio).

 

Zanima me da li po ovom rješenju plaćam 2/3 kazne (tj umjesto 3.000kn plaćam 2.000kn) + sudski troškovi?

 

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispisana mi je uplatnica na 250kn (150kn za žalbeni postupak i 100kn pretpostavljam za prekršajni postupak). Pošto se nisam žalio na visinu kazne, pretpostavljam da je ostala ista - 3.000,00kn

 

Ali dakle, mogu platiti 2/3 kazne ako se plati u roku 8 dana? (jer na presudi samo pise 150kn paušalni trošak da se plati u roku 30 dana od primitka presude

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnošenjem prigovora taj prekršajni nalog prestaje vrijediti i u presudi suda moraju biti određene sve sankcije i troškovi (kao što se referira na troškove prekršajnog naloga, tako bi trebalo i na novčanu kaznu).

Možeš li staviti fotku cijele presude (bez osobnih i identifikacijskih podataka)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Podnošenjem prigovora taj prekršajni nalog prestaje vrijediti i u presudi suda moraju biti određene sve sankcije i troškovi (kao što se referira na troškove prekršajnog naloga, tako bi trebalo i na novčanu kaznu).

Možeš li staviti fotku cijele presude (bez osobnih i identifikacijskih podataka)?

 

Izrezak.JPG

Izrezak2.JPG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je, sve je ok, a smiješno mi je da baš nikada nisam vidio presudu u kojoj se pobija samo dio prekršajnog naloga (a vidio sam ih more), jer se svi žale na kaznu i mjeru...:zubo:

I da, novčana kazna ostaje ista, ali za rok u kojem možeš platiti 2/3 ćeš morati nazvati odjel za izvršenje prekršajnih sankcija suda koji je donio presudu. Imali smo već ranije pitanja što s rokom kada nije napisan u presudi, kao i razna mišljenja (moje je da je i duži od onih prvih 8 dana, ali ne bih ti htio krivo reći), ali nam korisnici nisu javili povratne informacije nakon kontaktiranja suda...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, drot13 je napisao:

Je, sve je ok, a smiješno mi je da baš nikada nisam vidio presudu u kojoj se pobija samo dio prekršajnog naloga (a vidio sam ih more), jer se svi žale na kaznu i mjeru...:zubo:

I da, novčana kazna ostaje ista, ali za rok u kojem možeš platiti 2/3 ćeš morati nazvati odjel za izvršenje prekršajnih sankcija suda koji je donio presudu. Imali smo već ranije pitanja što s rokom kada nije napisan u presudi, kao i razna mišljenja (moje je da je i duži od onih prvih 8 dana, ali ne bih ti htio krivo reći), ali nam korisnici nisu javili povratne informacije nakon kontaktiranja suda...

Ok hvala puno na odgovoru. Platiti ćemo odmah, pa će valjda uvažiti te 2/3

 

Još jednom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

Žalio sam se na prekršajni nalog za prometni prekršaj, žalba je uvažena, te je kazna snižena na 2000 kn te je dana mogućnost plaćanja u ratama.

Moje pitanje je da li mogu odmah platiti 2/3 kazne i da se ona smatra plaćenom u cijelosti iako mi se takva mogućnost ne spominje u rješenju.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Dobio sam prekršaj remecenje javnog reda i mira u iznosu od 500kn i imam rok uplate od 8.dana za 2/3 plus 100kn troskova. Zanima me mogu li platiti remecenje javnog reda i mira u roku 8 dana za 2/3 pa zatim troskove nakon par dana? Tj moram li i troskove i kaznu platiti u isto vrijeme za 2/3 ili mogu odvojeno,prvo kaznu za 2/3 pa onda troskove nakon 8 dana?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

Dobila sam rješenje gdje mi se kazna nešto umanjila + troškovi. Dobila sam uplatnicu za plaćanje novčane kazne i uplatnicu za plaćanje troškova utvrđivanja prekršaja (200kn). U rješenju piše da moram platiti i troškove pokretanja žalbenog postupka (100kn), ali uplatnicu za to nisam dobila. Zanima me koji je poziv na broj i model za uplatu tog iznosa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav 

Dobio sam kaznu o prekidu samoizolacije kazna je od 8000KN.

Jeli sam htio se vratiti u Njemacku i nastaviti tamo samoizolaciju ili tamo mogu napraviti test ako je negativan i prekinuti samo izolaciju, nisu me ni saslusali nego su mi rekli da sam prekrsio mjeru samoizolacije.

I dali da potpisem taj papir , ja sam odbio potpisati taj prekrsajni malog, ali su mi ga oni ubacili bez mog pristanka u Auto.

Sta mi je ciniti dali, da platim te 2/3 od 8000TKN.I imam pravo na zalbu u roku od 8 dana.

Ali me zanima ako zelim da platim tu kaznu u roku od 3 dana ja opet krsim samoizolaciju je tako.

Ili da cekam presudu njihovu koju ce donijeti oni.

St da radim? 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo su 2 opcije:

- platiti 2/3 kazne i s tim je gotovo (bez obzira što ti samoizolacija još traje, platio si prekršaj i to je to, nema novih troškova);

- žaliti se (onda ne plaćaš ništa, nego čekaš presudu suda koji će odlučiti po toj žalbi).

Imaš na ovom linku ukratko o prigovorima, pa vidi odgovara li ti što.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Možeš poslati zahtjev za povratkom novca ovima koji su te kaznili, ali kao što sivko kaže, nakon što si platio, daljnji postupak je trebao stati i nije ga ni trebalo biti (plaćanjem priznaješ prekršaj). Nemam iskustva kako to rješavaju, ali ako pošalješ pitanje, dobit ćeš obrazloženi odgovor, pa ćeš znati na čemu si.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobar dan. Nakon prigovora mi je potvrđena kazna od 3000 kn i mjesec dana bez vozačke. U presudi piše da sam dužan platiti kaznu u roku 8 dana, i ako ne platim u tom roku da ce se pokrenuti postupak. Također, piše da plaćam 2/3 ako platim u roku 8 dana. Nije mi to baš jasno, jel postoji neki drugi rok ako ne zelim platiti kaznu u roku 8 dana? Također, jel  mjesec dana bez vozačke pocinje teci kada platim kaznu? Ovo mi je važno jer bi išao na more autom, spreman sam platiti u punu kaznu od 3000 kn ako ce mi vozačka ostati jos mjesec dana. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U roku od 8 dana je 2/3 kazne a poslije puna.

Počinje teći od izvršnosti presude ali za to sud treba presudu dostavit i MUP-u koji će pazit na izvršnost.Nebitno je plaćanje/neplaćanje kazne jer na presudu više nema žalbe.

Treba svakodnevno provjeravati da li je zabrana upisana https://mup.gov.hr/vijesti/provjera-stanja-vozacke-dozvole-od-danas-dostupna-na-web-stranicama-mup-a/283636

Sistem je napisan ali praksa govori sasvim drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 Poštovani,

Dobio sam presudu gdje mi je ukinuta zabrana upravljanja B kategorijom iz originalne kazne, a novcana kazna od 3000 kn ostaje. Presuda je pravomocna od 16. Srpnja ali tek danas sam je dobio i odmah uplatio 2/3 kazne. Uz presudu sam dobio i dvije uplatnice, jednu za placanje kazne i drugu za placanje troskova utvrdivanja prekrsaja od 100kn, a u tocki 3. presude pise da je okrivljenik osloboden obveze naknade troskova prekrsajnog poatupka ovog Suda u pausalnom iznosu iz clanka 138. stavka 2. tocke 3.b. istog Zakona. Trebam li onda placati tih 100 kn troskova ili ne i mogu li platiti samo 2/3 kazne?2r9Ouorc_20210727_180505.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani.

Pretekao sam automobil preko pune linije na nadvoznjaku. Zaustavio me policajac na motoru. Zatrazio vozacku i prometnu. Ukucao podatke sa vozacke za provjeru. Vratio dokumente i rekao da je za prekrsaj kazna 3500 kn i da ce mi ista doci na adresu, pozdravio me i odsetao na motor Nije mi ispisao niti kaznu niti obavijest o prekrsaju. Prometnu nije niti pogledao. Kaka ce me kazna snaci? 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav,

preko e-građani sam uspio vidjeti da mi je izrečena kazna, ali mi još nije došla na kućnu adresu. U spisu piše da je odaslana 30.3.  ali na kućnu adresu nije došla još. Danas je 21.4.!

Imam par pitanja u vezi presude:

...izriče novčana kazna u iznosu od 800,00 (osamsto) kuna, koju je obvezan platiti u roku od 30 dana od dana primitka ove presude, ukoliko okrivljenik uplati dvije trećine izrečene novčane kazne u ostavljenom roku, novčana kazna će se smatrati plaćenom u cijelosti...

je li ovo znači sigurno od trenutka kad potpišem da sam ju primio  i da mogu u tom roku uplatiti samo 2/3?

i onda u presudi imam dvije stavke: 

II Temeljem čl. 139. st. 6. Prekršajnog zakona (Narodne novine 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17 i 118/18), okrivljenik se oslobađa obveze naknade paušalne svote troškova prekršajnog postupka ovog suda iz čl. 138. st. 2. t. 3. b. Prekršajnog zakona.

Temeljem citiranih propisa, okrivljenik je oslobođen i dužnosti naknade troškova prekršajnog postupka ovog suda...

je li to znači da sam oslobođen i ovih 100kn koje se navode u obaveznom prekršajnom nalogu: a također je obvezan istim nalogom naknaditi troškove postupka u iznosu od 100,00 kuna.

Dosad nisam kažnjavan pa mi je kazna dosta ublažena.

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

samo ukratko da ispričam situaciju. U siječnju nakon jedne fešte zaustavila me policija i napuhao sam 1,09. Dobio sam prekršajni nalog 5.000kn kazne i dva mjeseca bez vozačke. Pisao sam prigovor u kojem sam iznio žaljenje i kajanje za počinjenim prekršajem. Zatim da mi je ovo prvi prekršaj (od vremena kad imam vozačku, a to je 11 godina), kako mi je auto neophodan za putovanje na posao i nemam drugu mogućnost (dnevno radim cca 250km, dostavio sam i potvrdu poslodavca) i kako živim u zajedničkom kućanstvu s roditeljima koji su umirovljenici i doprinosim financijskom pogledu. Prije nekoliko dana dobio sam poštom na adresu presudu u kojoj mi se prigovor odbija kao neosnovan i potvrđuje pobijani prekršajni nalog.

S jedne strane malo mi je čudno što mi je prigovor u cijelosti odbijen za prvi prekršaj ikad, odnosno što mi kazna nije barem djelomično ublažena. U presudi stoji kako je kazna od 5.000 najniža zakonom izrečena i kako moje ponašanje predstavlja velik stupanj ugrožavanja zaštićenog dobra i kako postoji opasnost od ponovnog ugrožavanja prometa i da će mjera preventivno djelovati. Što se tiče potrebe za vozačkom i svakodnevnog upravljanja (vezano za posao) sud smatra da nema takav značaj da bi se zaštitna mjera ublažila. 

Moje pitanje je sljedeće: U presudi jedino piše da moram u roku od 15 dana nadoknaditi trošak žalbenog postupka u iznosu od 200kn u roku od 15 dana od dana primitka presude. Zatim piše da sam obvezan platiti i naknadu troškova prekršajnog postupka u iznosu 580kn. -> dobio sam 2 uplatnice. Jedna je s opisom "Plaćanje troškova utvrđivanja prekršaja" i napisan je iznos 780kn. Pretpostavljam da ovo uplatnica za ove dvije stavke.

Druga uplatnica je "Plaćanje novčane kazne" i bez navedenog je iznosa. Moje pitanje da li i dalje vrijedi plaćanje 2/3 kazne, odnosno 3.334 kn ako to platim u roku od 8 dana od primitka presude ili trebam platiti punu cijenu? U presudi uopće ne pišu nikakvi datumi do kad trebam platiti kaznu, a po pričanju poznanika i kolega jedni mi vele da i dalje vrijedi ovo s plaćanjem dvije trećine. Ili trebam platiti punu kaznu.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, 

molim vas pomoć. Dobila sam prekršajnu prometnu kaznu, koja mi je nakon žalbe umanjena za pola (za 420 na 210 eura). Uz presudu su bile 3 uplatnice, sudski troškovi 28 i nešto sitno eura, jedna na 210 eura i jedna na 140, odnosno 2/3 kazne ako platim u roku 8 dana. Ja sam odmah očitala kodove i poklikala plaćanje za 2/3 kazne i drugu za sudske troškove. Došlo mi je međutim opomena da je umjesto 140 eura naplaćeno 14 i da uplatim razliku do 210. Mogu li se pozvati na neki članak zakona da sam plaćanjem isti dan kad je zaprimljeno prihvatila uvjete, samo eto krivo uplatilo (očitalo kod)  i da uplatim samo do razlike 140 eura? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija