Jump to content
Maja0808

Sastavljanje ugovora o DU

Preporučene objave

Pozdrav! 

Otac za zivota zeli ostaviti dio nekretnina meni (ceri), kojima cu ja raspolagati tek nakon njegove smrti. Postoji i moja sestra sa kojom nece zasada raditi ugovor.

Molim za info o vrsti ugovora bez duznosti placanja poreza i da taj ugovor nitko nemoze pobit-ni moja sestra.

Do sada sam najmanji iznos od odvjetnika dobila na 7000kuna (ukljucen odvjetnik i biljeznik)

Unaprijed hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Sastavite s ocem Ugovor o doživotnom uzdržavanju i primjenom čl. 13. st. 7. Zakona o porezu na promet nekretnine ne plaćate porez, sestra ga ne može pobiti niti će imati pravo potraživanja nužnog dijela imovine koja je predmet ugovora (možete sastaviti ugovor na kompletnu ili samo dio očeve imovine)..

Temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju stječete pravo na prijenos vlasništva ugovornog dijela poslije očeve smrti...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Danas cemo to odmah rijesit.

Jos jedno pitanje.

Da li to moze otac sam napisat i tipa ovjerit kod biljeznika..ili mora odvjetnik?

Pitam radi iznosa koji ce se placati?

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da li onda umjesto ovog teksta u ugovoru :"Članak 4.
Poreze i takse u vezi s nekretninama iz čl. 1. ovoga Ugovora snosi po sporazumu stranaka davatelj uzdržavanja" 

Treba ici nesto tipa : "primjenom čl. 13. st. 7. Zakona o porezu na promet nekretnine ne plaćate porez"

sto je prethodni (zeljac) napisao?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Slobodno ostavite šprancu u originalu, jer nema pravnih posljedica s obzirom da ugovor obvezuje, ali zakon isključuje kao iznimku kod koje se ne plaća porez na promet nekretnina.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala. Oprostite na zamaranju..ali da li to znaci da se ugovor moze potpisati i ovjeriti samo u biljeznika, tj bez odvjetnika?

Pitam jer sam dobila iznos za odvj.od 3000kuna, a odcj.mi je rekao da biljeznik jos naplacuje 2500kuna?

Jako bi bila zahvalna na odgovoru

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ugovor možete sami sastaviti i kao takvog dajete ga na ovjeru. Ovjeren može biti od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) od javnog bilježnika. Pri tome morate oboje biti prisutni, jer Vam sudac ili javni bilježnik tom prigodom pročita ugovor i upozori Vas na njegove posljedice. Za cijene javnih bilježnika ne znam, ali za sud je pristojba u iznosu od 500,00 kn.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Bila sam prije sat dva..5-6tisuca traze jer su kao tri jako vrijedne nekretnine (nisam znala da iznos ovisi o vrijednosti nekretnine).

Pokusat cu sama popunit ovaj prethodni ugovor o uzdrzavanju sa pojedinostima te tri nekretnine pa cu dat na uvid samo odvjetniku da mi kaze da li je ispravno i ici na sud to ovjerit (onih 500kuna)

 

Btw..Ima li itko volje od vas ispisat to(nije problem platit za trud osim ako netece trazit 5 6 tisuca ????

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da, troškovi se uvijek računaju prema vrijednosti predmeta spora.

Možete sve sami popuniti, držite se šprance i nastojte što detaljnije opisati nekretninu i to je sve. A kada odete na sud, sudac Vam može prilikom čitanja pogledati taj sadržaj ugovora.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Ja se zahvaljujem.

Potrudit cu se danas iza 2 sata to ispisati.

Smijem li bar nekome od vas osobno poslati to sve sto ispisem da bacite oko..da smanjim mogucnost da me vrate sa suda ?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 41 minuta, Maja0808 je napisao:

Smijem li bar nekome od vas osobno poslati to sve sto ispisem da bacite oko..da smanjim mogucnost da me vrate sa suda ?

Ma uopće vam nije problem slijediti predložak.

No, evo mala pripomoć.

Dakle, tko je primatelj a tko davatelj uzdržavanja to vam je jasno. U čl.1 ne morate pisati kojom osnovom je primatelj uzdržavanja stekao nekretnine osim ako vam je to poznato, tj. ne mora pisati "...je temeljem rješenja o nasljeđivanju...". Možete jednostavno početi,

(1) Primatelj uzdržavanja je isključivi vlasnik nekretnina kako slijedi:

1. Nekretnina koja se nalazi na kat.čest______. K.O.___________ upisane u zemljišne knjige kod Općinskog suda u __________, u kuća s okućnicom a koja se sastoji od_________________,

2. Nekretnina koja se nalazi na kat.čest._________ ...

(u biti upisujete onako kako su navedene u zemljišnim knjigama)

(2) Primatelj uzdržavanja je voljan ostaviti nekretnine iz st.1 ovog članka...

U čl.2 ćete upisati "...uz uvijet da mu (primatelj uzdržavanja) ostavi nekretnine iz čl.1 ovog ugovora". Što ćete upisati kao obvezu uzdržavanja to već ovisi o vašem dogovoru.

Čl.4 možete promijeniti na način da upišete "Stranke su suglasne da sve troškove oko sastavljanja i ovjere ovoga ugovora snosi davatelj uzdržavanja, kao i prijavu porezne obveze koja će nastati temeljem čl.17 st.2 Zakona o porezu na promet nekretnina, uz oslobođenje iz čl.13 istog zakona pošto se radi o odnosu otac-kći.

I nema tu više nekakove filozofije :-)

Samo mala napomena, ako ćete ići ovjeru vršiti putem suca nadležnog suda vjerovatno se prvo morate naručiti na ovjeru za koju ćete dobiti poziv. I obvezno nakon ovjere zabilježite u ZK postojanje toga ugovora.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×