Jump to content

Sastavljanje ugovora o DU


Maja0808

Preporučene objave

Pozdrav! 

Otac za zivota zeli ostaviti dio nekretnina meni (ceri), kojima cu ja raspolagati tek nakon njegove smrti. Postoji i moja sestra sa kojom nece zasada raditi ugovor.

Molim za info o vrsti ugovora bez duznosti placanja poreza i da taj ugovor nitko nemoze pobit-ni moja sestra.

Do sada sam najmanji iznos od odvjetnika dobila na 7000kuna (ukljucen odvjetnik i biljeznik)

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sastavite s ocem Ugovor o doživotnom uzdržavanju i primjenom čl. 13. st. 7. Zakona o porezu na promet nekretnine ne plaćate porez, sestra ga ne može pobiti niti će imati pravo potraživanja nužnog dijela imovine koja je predmet ugovora (možete sastaviti ugovor na kompletnu ili samo dio očeve imovine)..

Temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju stječete pravo na prijenos vlasništva ugovornog dijela poslije očeve smrti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li onda umjesto ovog teksta u ugovoru :"Članak 4.
Poreze i takse u vezi s nekretninama iz čl. 1. ovoga Ugovora snosi po sporazumu stranaka davatelj uzdržavanja" 

Treba ici nesto tipa : "primjenom čl. 13. st. 7. Zakona o porezu na promet nekretnine ne plaćate porez"

sto je prethodni (zeljac) napisao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor možete sami sastaviti i kao takvog dajete ga na ovjeru. Ovjeren može biti od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) od javnog bilježnika. Pri tome morate oboje biti prisutni, jer Vam sudac ili javni bilježnik tom prigodom pročita ugovor i upozori Vas na njegove posljedice. Za cijene javnih bilježnika ne znam, ali za sud je pristojba u iznosu od 500,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam prije sat dva..5-6tisuca traze jer su kao tri jako vrijedne nekretnine (nisam znala da iznos ovisi o vrijednosti nekretnine).

Pokusat cu sama popunit ovaj prethodni ugovor o uzdrzavanju sa pojedinostima te tri nekretnine pa cu dat na uvid samo odvjetniku da mi kaze da li je ispravno i ici na sud to ovjerit (onih 500kuna)

 

Btw..Ima li itko volje od vas ispisat to(nije problem platit za trud osim ako netece trazit 5 6 tisuca ????

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, Maja0808 je napisao:

Smijem li bar nekome od vas osobno poslati to sve sto ispisem da bacite oko..da smanjim mogucnost da me vrate sa suda ?

Ma uopće vam nije problem slijediti predložak.

No, evo mala pripomoć.

Dakle, tko je primatelj a tko davatelj uzdržavanja to vam je jasno. U čl.1 ne morate pisati kojom osnovom je primatelj uzdržavanja stekao nekretnine osim ako vam je to poznato, tj. ne mora pisati "...je temeljem rješenja o nasljeđivanju...". Možete jednostavno početi,

(1) Primatelj uzdržavanja je isključivi vlasnik nekretnina kako slijedi:

1. Nekretnina koja se nalazi na kat.čest______. K.O.___________ upisane u zemljišne knjige kod Općinskog suda u __________, u kuća s okućnicom a koja se sastoji od_________________,

2. Nekretnina koja se nalazi na kat.čest._________ ...

(u biti upisujete onako kako su navedene u zemljišnim knjigama)

(2) Primatelj uzdržavanja je voljan ostaviti nekretnine iz st.1 ovog članka...

U čl.2 ćete upisati "...uz uvijet da mu (primatelj uzdržavanja) ostavi nekretnine iz čl.1 ovog ugovora". Što ćete upisati kao obvezu uzdržavanja to već ovisi o vašem dogovoru.

Čl.4 možete promijeniti na način da upišete "Stranke su suglasne da sve troškove oko sastavljanja i ovjere ovoga ugovora snosi davatelj uzdržavanja, kao i prijavu porezne obveze koja će nastati temeljem čl.17 st.2 Zakona o porezu na promet nekretnina, uz oslobođenje iz čl.13 istog zakona pošto se radi o odnosu otac-kći.

I nema tu više nekakove filozofije :-)

Samo mala napomena, ako ćete ići ovjeru vršiti putem suca nadležnog suda vjerovatno se prvo morate naručiti na ovjeru za koju ćete dobiti poziv. I obvezno nakon ovjere zabilježite u ZK postojanje toga ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija