Jump to content

Susjedsko pravo ~ograda


brunofilipovic3

Preporučene objave

Poštovanje

Prije 30ak godina izmedju moga placa i susjednog posadio sam živicu od tuja. Bila je to obostrana odluka. 

Sve je  napravljeno o mom trošku. 

Susjedni plac je promjenio vlasništvo 3 puta. 

Sadašnji vlasnik je nakon kupovine podrezao svih 20 dužnih metara živice, samo ono što je prelazilo na njegov zračni prostor. 

Pri tome je u potpunosti uništio živicu. Ono što je bio zeleni zid sada je ogoljeno granje i živica se suši. 

U potpunosti smo izloženi pogledu s susjednog terena a mi sada imamo pogled na zapušteno gradilište.... 

Moje pitanje je;

-Ko je sada dužan financirati novu ogradu

-kako se pravno gleda na njegovo jednostrano odlucivanje te uništavanje živice, s obzirom da je ipak rezao samo sa svoje strane. 

-plac. prije sadašnjeg vlasnika, bio je zapušten 20-ak godina, tako da su grane moje živice pružile dobrih 1m u njegov plac. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , brunofilipovic3 je napisao:

kako se pravno gleda na njegovo jednostrano odlucivanje te uništavanje živice, s obzirom da je ipak rezao samo sa svoje strane. 

-plac. prije sadašnjeg vlasnika, bio je zapušten 20-ak godina, tako da su grane moje živice pružile dobrih 1m u njegov plac. 

Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima dređeno je da vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.

prije 21 sati , brunofilipovic3 je napisao:

Ko je sada dužan financirati novu ogradu

Također, da je svaki vlasnik dužan s desne strane svojega glavnoga ulaza, gledano s puta, ograditi svoj prostor i razdvojiti ga od susjedova prostora, ako nije drukčije propisano, niti je drugi mjesni običaj.Tu bi se radio o vlastitoj, ne zajedničkoj ogradi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima dređeno je da vlasnik smije iz svojega zemljišta istrgnuti žile i korijenje tuđega drveća i ostaloga raslinja kao i odsjeći grane tuđega drveta i dio debla koje se nalaze u zračnom prostoru iznad njegove nekretnine i zadržati ih za sebe, ili se pak služiti tim dijelovima tuđega drveta.

Također, da je svaki vlasnik dužan s desne strane svojega glavnoga ulaza, gledano s puta, ograditi svoj prostor i razdvojiti ga od susjedova prostora, ako nije drukčije propisano, niti je drugi mjesni običaj.Tu bi se radio o vlastitoj, ne zajedničkoj ogradi.

Imam dodatno pitanje - kupili smo građevinsko zemljište koje je već bilo s desne strane ograđeno od strane susjeda, ne na sredini međe nego na njihovom zemljištu. Mi smo napravili ogradu s lijeve strane, gdje nije bilo vidljive granice između našeg i susjednog terena te prema ulici. Sad susjedi s desne strane inzistiraju da napravimo još jednu ogradu, uz njihovu, s te desne , valjda zakonom obavezne strane što meni nije logično - mislim, čemu imati dvije ograde tik jedna uz drugu?

Jesmo li to stvarno obavezni učiniti unatoč postojanju ograde koja dijeli naša dva zemljišta?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija