Jump to content

Gradevinska dozvola


Zim1719294

Preporučene objave

Prije 16 minuta, Zim1719294 je napisao:

Posjedujem gradiliste s pravomocnom gradevinskom dozvolom na kojem gradnja jos nije zapoceta, mogu li ja ponistiti

Možete, i takav zahtjev upućujete tijelu koje ju je i izdalo. I to bi valjalo napraviti što prije jer u slučaju da vam ipak stigne rješenje o plaćanju vodnog i komunalnog doprinosa imate osnov za uputiti žalbu na to rješenje. Isto tako ne bi bilo pametno platiti nešto iz toga rješenja jer Zakon o komunalnom gospodarstvu ne sadrži odredbe o povratu komunalnog doprinosa u slučaju odustanka od gradnje, pa tako ni prema Zakonu o općem upravnom postupku u slučaju uplaćenog kom.doprinosa. U tome slučaju bi morali svoje pravo o mogućnosti povrata ostvarivati putem suda prema odredbama o stjecanju bez osnove Zakona o obveznim odnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To i ne bi trebalo biti tako strašno. Opisana situacija se odnosila na komunalni doprinos. Sa vodnim je situacija drugačija jer je Pravilnikom o obračunu i naplati vodnog doprinosa propisano da će se obvezniku vodnog doprinosa kojemu je izneđu ostaloga izvršni akt za građenje poništen, na njegov zahtjev nominalni iznos vodnog doprinosa vratiti u roku 15 dana od izvršnosti rješenja o povratu. Naravno, uz zahtjev za povrat vodnog doprinosa morate dostaviti dokaz tj. pravomočno rješenje o poništavanju građ. dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisah da se to odnosi na komunalni doprinos pošto Zakonom o općem upravnom postupku te Zakonom o komunalnom gospodarstvu nakon djelomične ili cjelovite uplate istog nije predviđen povrat istih sredstava osim parnicom. Na takav postupak bi se odnosilo stjecanje bez osnove.

Što se tiće vodnog doprinosa tu je isti povrat predviđen temeljem Zakona o financiranju vodnog gospodarstva i Pravilnika o obračunu i naplati vodnog doprinosa donešenom na osnovu spomenutog zakona u čl.16.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobra večer, moje pitanje se tiče građevinske dozvole i glavnog projekta. 

 molila bih ako biste mi mogli detaljnije pojasniti dolje navedenu stavku iz zahtjeva potrebnih za izdavanje građevinske dozvole:
 
"potvrde javnopravnih tijela da je glavni projekt izrađen u skladu s posebnim propisima, odnosno posebnim uvjetima i/ili dokaz da je podnio zahtjev za izdavanje tih potvrda, odnosno utvrđivanje tih uvjeta ako iste nisu izdane u roku propisanom ovim Zakonom"
 
HEP Split mi nije izdao posebne uvjete u roku od 15 dana, dapače, prošlo je nekoliko mjeseci. Zahtjev je predan u lipnju 2018., a posebne uvjete još nisam primila, iz Elektre su mi danas odgovorili da su ih poslali 13.09.2018. Ono što je meni nejasno jest, može li se glavni projekt završiti i predati za izradu građevinske dozvole bez tih uvjeta, uz samo potvrdu je zahtjev predan, to je ono što mi je nejasno u gore navedenoj stavci. 
 
Ako itko zna, bila bih vrlo zahvalna na pojašnjenju. Također se ispričavam ako moj post ne pripada ovoj temi.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam da posebni uvjeti javnopravnog tijela , u mom slučaju HEP-a, mogu biti "neizdani", da se tako izrazim, jer posebnih uvjeta nema te se smatra da se građevina može spojiti na infrastrukturu. 

Imam problem sa projektantom koji mi nije zavrsio glavni projekt jer tvrdi da ne moze bez posebnih uvjeta HEP-a, tako da ću ove godine propustiti prijavljivanje na subvencioniranju gradnju mgipu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Biće da imate nemarnog projektanta. 

Dakle, kao što ste rekli, uz zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, uz svu dokumentaciju koja se prilaže, mogli ste predati 

prije 14 sati , JoleneJW je napisao:

dokaz da je podnio zahtjev za izdavanje tih potvrda, odnosno utvrđivanje tih uvjeta

U tom slučaju Upravno tijelo u svrhu utvrđivanja posebnih uvjeta koji na zahtjev investitora nisu utvrđeni do pokretanja postupka za izdavanje građevinske dozvole u roku od osam dana od dana primitka urednog zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole poziva javnopravno tijelo da iste utvrdi.

Nadalje

 

Javnopravno tijelo dužno je posebne uvjete roku od petnaest dana od dana primitka poziva upravnog tijela. 

Smatrati će se da nema posebnih uvjeti, ako ih jp tijelo ne izda u tome roku. 

 

I to bi bila sva mudrost. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastavak moje agonije...

Jucer sam otisao u upravni odjel za prostorno uređenje i zaštitu okoliša - odsjek za graditeljstvo,

dosao sam pitati za zahtjev za ponistenje/ukidanje pravomocne gradevinske dozvole, malo su me cudo gledali i rekli da nisu imali takav slucaj

i da nisu ni sigurni da se to moze, nakon sto su u zakonu nasli da je to moguce  uputili su me gdje da to predam, tamo gdje sam predavao zahtjev

gospoda mi je rekla da ne racunam na to da je gotovo nemoguce dobiti ponistenje gradevinske dozvole.. 

kako sada? u zakonu pise da se dozvola moze ponistiti na zahtijev investitora a on mi kaze da to necu dobiti jer nemam razlog? ja kazem da sam kupio kucu

te da sam zato odustao od gradnje, ona mi veli nije to dobar razlog?? sta bi tebao sagraditi i ovu pa imati dvije? ko to moze platit?? :)

meni se samo cini da se to ne moze da bi se docepali novaca od komunalne koje ne mogu kasnije vratiti.. a svota je 5000 eura!

i jos jedna stvar danas mi je postar donesao obrazlozenje da moram prenamjeniti cesticu iz poljuprivredne u gradevinsku posto je izdana gradevinska 

i naravno i to treba platiti 5% od trzisne cijene zemljista, pa to je ko jos jedan porez!! :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Zim1719294 je napisao:

i da nisu ni sigurni da se to moze, nakon sto su u zakonu nasli da je to moguce  uputili su me gdje da to predam, tamo gdje sam predavao zahtjev

Božesačuvaj..nisu sigurni. A večina JLS na svojim stranicama već imaju formirani obrazac Zahtjeva za poništenje građ. dozvole koji se može skinuti online te uz traženu dodatnu dokumentaciju predati.

Tko li radi u tim odjelima da mi je znati. Pa,

, Zim1719294 je napisao:

gospoda mi je rekla da ne racunam na to da je gotovo nemoguce dobiti ponistenje gradevinske dozvole.. 

i ovo što je gospođa rekla ne znaći ništa. Zahtjev imate pravo predati, time ste pokrenuli upravni postupak pa neka ista izvoli to obrazložiti u rješenju. S uputom o pravnom lijeku, pa postoji i viša instanca koja vjerovatno zna koji je dovoljan razlog za poništenje iste. A ne bi bilo zgoreg da ista zatraži mišljenje ministarstva pa da se nabacuje riječima "ne račuanjte" i "nemoguće".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Spitfire je napisao:

Božesačuvaj..nisu sigurni. A večina JLS na svojim stranicama već imaju formirani obrazac Zahtjeva za poništenje građ. dozvole koji se može skinuti online te uz traženu dodatnu dokumentaciju predati.

Tko li radi u tim odjelima da mi je znati. Pa,

i ovo što je gospođa rekla ne znaći ništa. Zahtjev imate pravo predati, time ste pokrenuli upravni postupak pa neka ista izvoli to obrazložiti u rješenju. S uputom o pravnom lijeku, pa postoji i viša instanca koja vjerovatno zna koji je dovoljan razlog za poništenje iste. A ne bi bilo zgoreg da ista zatraži mišljenje ministarstva pa da se nabacuje riječima "ne račuanjte" i "nemoguće".

Rekla je da ce biti vjerovatno odbijen zahtjev za ponistenje ako bude tako sta onda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Zim1719294 je napisao:

Rekla je da ce biti vjerovatno odbijen zahtjev za ponistenje ako bude tako sta onda?

:tikvan:

 

Dozvola se može poništiti sukladno Zakonu o gradnji, na zahtjev investitora. 
Susretao sam sa takvim slučajevima u praksi i koliko se sjećam redovno se je vraćao vodni doprinos, a čak negdje i komunalni. 

Međutim, imajući u vidu odredbe članka 88. i 89. Zakona o komunalnom gospodarstvu, bojim se da nemate pravo na povrat komunalnog doprinosa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, mutavi je napisao:

Međutim, imajući u vidu odredbe članka 88. i 89. Zakona o komunalnom gospodarstvu, bojim se da nemate pravo na povrat komunalnog doprinosa.

Je, istina, osim u parnici temeljem odredbi ZOO i stjecanja bez osnove. No, ovdje još nije plaćen, samo vodni s kojim je već lakše tražiti povrat. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu. Probajte se prije predaje zahtjeva posavjetovati u nekom ovl.arh.uredu ili ako postoji ovl.ing.gradnje možda su imali sličan slučaj koji bi i vama pomogao, jer nažalost postoje svakakvi službenici, posebno od onih koji nisu sigurni i onih prema kojima će vjerovatno biti odbijen se može čekivati svašta. Pa naravno da ćete se žaliti na nepovoljno rješenje.

Usput, samom predajom urednog zahtjeva pokrenut je upravni postupak te računajte 30 dana od toga u kojem vremenu vam javnopravno tijelo tj. službena osoba je dužna donijeti rješenje i dostaviti vam ga. I u tome slučaju imate pravo na žalbu MGiPU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nakon više od 15 dana da zahvalim Mutavom na odgovoru, hvala puno. 

Uglavnom, nama je bilo bitno dobiti glavni projekt tokom ljeta, da ga predamo za ishodovanje građevinske dozvole s kojom bi se prijavili na subvencioniranje stambenog kredita od strane MGIPU. Da nedostaju posebni uvjeti HEP-a nam javljaju doslovno u 5 do 12. Zahtjev je predan u lipnju, da bi mi zvali Elektru krajem kolovoza, u petak je muž išao na građevinko zemljište s djelatnokom HEP-a, u ponedjeljak smo ga zvali a on nam je tad rekao da nema šefa koji to sve mora pečatirati, tjedan nakon toga nam je dao broj protokola da ih zovemo i pitamo jesu poslali, na telefon se nitko nije javljao. Ja im pišem e-mail i tražim dokaz da je poslano, ne dobivam nikakav odgovor, pišem Vladi i navodim ime djelatnika HEP-a i telefon, te tek nakon toga dobivam odgovor od HEP-a da se strpimo i da su poslali 13.09. Posebne uvjete dobivamo konačno 20.09., s tim da piše da je zahtjev predan 30.08., što nije istina, zahtjev je predan 12.06. Al eto, ove godine smo propustili priliku prijaviti se na subvencije. 

Inače, projektant je prebacivao krivnju na čovjeka koji nam upravlja projektom gradnje, i tako, da sad ne duljim, razočarana sam al eto, sad ovu godinu bi trebalo to sve dovršiti bez priše. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija