Jump to content

Izmjena ugovora o radu - hitno potreban savjet


Urban76

Preporučene objave

Poslodavac mi je dao do znanja da će uskoro mijenjati moj ugovor o radu, konkretno točku u kojoj se definira mjesto rada. Do sada je bila navedena adresa i mjesto vršenja rada, a sada bi se to trebalo mijenjati jer bi "povremeno" trebao ići raditi u podružnicu na drugom kraju države, a kada - o tome poslodavac šuti kao zaliven.

Ne želim pristati na to niti mi je ikad spomenuto da će se od mene to tražiti. Kakva su moja prava po tom pitanju i smijem li odbiti pristati na takvu izmjenu ugovora bez bojazni od otkaza? Dokle seže pravo poslodavca da svojevoljno prekraja ugovor o radu i to samo za pojedinačnog zaposlenika?

Radno mjesto je u državnoj službi, na određeno.

uređeno: od Urban76
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

 osim u slučaju otkaza uz ponudu izmijenjenog ugovora o radu.

Razumijem, ali kakvu zastitu radnik moze dobiti u slucaju da smatra da je prema novom ponudjenom ugovoru ostecen ili da se radi o izmjeni koja mu drasticno mijenja radne uvjete, zivotnu situaciju ili slicno? Postoje li neka ogranicenja sto i koliko poslodavac smije raditi ako ide mijenjati (tj. nuditi izmjenjeni) ugovor o radu?

Cisto da znam ako cu ici uloziti nekakvu zalbu ili pokrenuti proces...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se radi o situaciji da Vam poslodavac otkazuje postojeći ugovor o radu i istodobno predlaže sklapanje novog ugovora o radu, ali pod bitno izmijenjenim uvjetima. Na raspolaganju imate više opcija, a o ovakvoj ponudi poslodavca za sklapanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima i pod prijetnjom otkaza, morate se izjasniti u roku kojeg odredi poslodavac, a koji nikako ne smije biti kraći od 8 dana.

Ako prihvatite ovakvu ponudu poslodavca, i dalje imate pravo pred radnim sudom osporavati dopuštenost takvog otkaza ugovora o radu.

Ako odbijete prihvatiti novu ponudu ugovora o radu, u tom slučaju nastupaju sve pravne posljedice otkaza. U tom slučaju imate rok od 15 dana za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava, rok Vam teče od dana kada ste rekli poslodavcu da ne želite prihvatiti izmijenjeni ugovor ili od kada je istekao rok za prihvat izmijenjenog ugovora.

Ako jednostavno samo prihvatite ponudu novog ugovora o radu, tada se smatra kao da otkaza ugovora o radu nikada nije niti bilo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Ako prihvatite ovakvu ponudu poslodavca, i dalje imate pravo pred radnim sudom osporavati dopuštenost takvog otkaza ugovora o radu.

Ako odbijete prihvatiti novu ponudu ugovora o radu, u tom slučaju nastupaju sve pravne posljedice otkaza. U tom slučaju imate rok od 15 dana za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava, rok Vam teče od dana kada ste rekli poslodavcu da ne želite prihvatiti izmijenjeni ugovor ili od kada je istekao rok za prihvat izmijenjenog ugovora.

Ako jednostavno samo prihvatite ponudu novog ugovora o radu, tada se smatra kao da otkaza ugovora o radu nikada nije niti bilo.

 

Ok, Hvala na odgovoru. U mom slucaju bi najbolja ali i najriskantnija opcija bila ova druga. Pitanje je samo na temelju cega bi mogao osporavati dopustenost otkaza ili traziti zastitu prava... da na sudu ne bi na kraju ispalo da poslodavac stvarno moze mijenjati mjesto rada kako mu se svidi...

uređeno: od Urban76
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam dva pitanja na navedenu temu...samo napomena, ne radi se o novom ugovoru, vec samo izmjeni postojeceg ugovora na odredeno vrijeme (anex ugovora)..

1)U slucaju kada poslodavac nudi djelatniku premjestaj na drugo radno mjesto, da li postoji odredeni rok koji je poslodavac djelatniku ostaviti da odluci o izmjeni ugovora? (Dakle da djelatnik prouci izmjenu ugovora, razmisli o navedenom premjestaju?)

2) postoji li rok koji se mora ispostovati od dana potpisivanja anexa ugovora o izmjeni radnog mjesta do pocetka rada na tom radnom mjestu? (Dakle, da li poslodavac smije djelatniku dati na uvid i potpis izmijenjeni ugovor s danom npr. 15.11.2018.godine i da taj djelatnik pocne raditi s danom isti dan jli dan nakon 16.11.2018. godine?)

Unaprijed hvala!!

uređeno: od SammyWKent
Nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram se ukljuciti u ovu temu,posto vidim da je svuda isto ili slicno,ono sto se danas dogadja! Danas poslodavci upravljaju nasim zivotima,kao da smo njihove igracke! Meni su isto tako,poslije 11 god. bez ikakvog obralozenja,bez opomene ili prekrsaja,uzeli radno mjesto,sto me je toliko pogodilo,da sam vec mjesec dana na bolovanju,psihicki povrijedjena,a da za to nitko ne odgovara..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protiv bilo koje odluke poslodavca kojom radnik smatra da su mu povrijeđena prava, može podnijeti zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa, u roku od 15 dana od odluke poslodavca, tako da svoje prigovore u svakom slučaju možete iznijeti poslodavcu, i na njih će morati biti barem odgovoreno, ako već  i ne budu uvažene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija