Jump to content

Žene Branitelji


Janjad

Preporučene objave

Molim Vas da mi odgovorite, da li jos uvijek vrijedi da žena može otići sa 60 god u

mirovinu kao branitelj a imam 270 dana prve borbene crte (116 brigada Metković)

Dobila od Stozera Hrvatske kopnene vojske Karlovac,ispečatirano,sve jasno,da sam bila životno ugrozena

izlozena raketnim i topovskim udarima ( položaj Vlake, Bukanje-prema Trebinju,na 15-tak km)

Imam 59 god i 30 god. staža,ako je staž važan za to!!

Podnijela sam zahtjev za hrvi u Veljaći,jos nisam dobila poziv za vjestacenje ili

sto već,komisiju!! U Splitu,gdje živim.

Sad mi je prvo na pameti,mirovina prema posebnim uvjetima,za žene,jasno!!

Bila sam danas informativno na hzmo,tako me odrebatio, da moram radit

do 67 godine života,da ne mogu doc sebi!!Molim Vas odgovorite mi!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad ste tocno rodjeni, datum i koliko tocno staza imate na danasnji dan, dali ste u ovih 30 godina staza uracunali i dupli staz (ovih 9 mjeseci provedenih u DR).

Zena ni po dosadasnjem ZOPHBDR-u i ZOMO-u nije mogla u prijevremenu starosnu mirovinu ako uz potrebne godine starosti nije imala i potrebne godine radnog staza, braniteljski zakon (ZOPHBDR) oslanja na opci mirovinski zakon (ZOMO).

Da bi zena (po ZOMO-u po prijelaznom periodu) mogla u prijevremenu starosnu mirovinu u 2018.god mora imati 57 godina zivota i 32 godine radnog staza, u 2019.god. prema najavama u izmjeni mirovinskog zakona to ce onda biti 57 godina i 4 mjeseca zivota i 32 godine i 4 mjeseca radnog staza.

Nazalost staz je vazan jer su takvi zakonski uvijeti, kako vam evidentno nedostaje taj potreban radni staz morat cete raditi do 63 godine starosti kad stjecete uvijet za starosnu mirovinu (po prijelaznom periodu za zene) koja se po novom ZOPHBDR-u snizava za tih 9 mjeseci provedenih u DR.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodine,procitala sam sto ste napisali,htjela bih pitati ,odnosno reci, da bih ja htjela 2020 otici u prijevremenu mirovinu,kada cu imati 60 god punih!!Na stranicama HZMO,kada upisete,kada mogu kao zena u prijevremenu mirovinu,odgovor je 60 godina zivota i 32 godine staža,sto cu imati 2020 god.Dakle to cak uopce nije vezano za mene kao

branitelja,nego kao obicnog civila!!Ako mozete mi molim odgovoriti na to!!

Kao Branitelj,dragovoljac,piše u narodnim novinama,kao žena(doneseno u trecem mjesecu ove godine) mogu u najnizu mirovinu

ciji je iznos 2500 kn,moram imat 60 god, a ako mi fali staza,nije vazno,da kazem tako najjednostavnije receno!!a to je isto 2020g

 

ODLUKU

O VISINI NAJNIŽE MIROVINE HRVATSKOM BRANITELJU IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2018.

Članak 1.

Najniža mirovina hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata određuje se od 1. siječnja 2018. do 28. veljače 2018. u svoti od 2.558,25 kn mjesečno.

Članak 2.

(1) Mirovina u visini najniže mirovine koja se priznaje hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kada navrši 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena), za razdoblje od 1. siječnja 2018. do 28. veljače 2018. prema članku 31. stavku 3. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (skraćeno: ZOPHBDR-u) ako ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za priznavanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, od 1. siječnja 2018. pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine koja iznosi 2.558,25 kn mjesečno.

(2) Mirovina u visini najniže mirovine koja se priznaje hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata prema članku 49. stavku 3. ZOHBDR-u od 1. ožujka 2018., kada navrši životnu dob za starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, te nije stekao uvjete za neku drugu mirovinu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine, koja iznosi 2.558,25 kn mjesečno, ako je ispunjen uvjet iz članka 49. stavka 4. ZOHBDR-a.

Hvala!!

p.s. Jos u Splitu nije pocela radit u kbc-u predkomisija,za HRVI,jucer pitala!!To cekam!!imam ratni put i med. dok.  zadnjih 10god!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Janjad je napisao:

Gospodine,procitala sam sto ste napisali,htjela bih pitati ,odnosno reci, da bih ja htjela 2020 otici u prijevremenu mirovinu,kada cu imati 60 god punih!!Na stranicama HZMO,kada upisete,kada mogu kao zena u prijevremenu mirovinu,odgovor je 60 godina zivota i 32 godine staža,sto cu imati 2020 god.Dakle to cak uopce nije vezano za mene kao

branitelja,nego kao obicnog civila!!Ako mozete mi molim odgovoriti na to!!

Kao Branitelj,dragovoljac,piše u narodnim novinama,kao žena(doneseno u trecem mjesecu ove godine) mogu u najnizu mirovinu

ciji je iznos 2500 kn,moram imat 60 god, a ako mi fali staza,nije vazno,da kazem tako najjednostavnije receno!!a to je isto 2020g

 

ODLUKU

O VISINI NAJNIŽE MIROVINE HRVATSKOM BRANITELJU IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2018.

Članak 1.

Najniža mirovina hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata određuje se od 1. siječnja 2018. do 28. veljače 2018. u svoti od 2.558,25 kn mjesečno.

Članak 2.

(1) Mirovina u visini najniže mirovine koja se priznaje hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kada navrši 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena), za razdoblje od 1. siječnja 2018. do 28. veljače 2018. prema članku 31. stavku 3. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (skraćeno: ZOPHBDR-u) ako ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za priznavanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, od 1. siječnja 2018. pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine koja iznosi 2.558,25 kn mjesečno.

(2) Mirovina u visini najniže mirovine koja se priznaje hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata prema članku 49. stavku 3. ZOHBDR-u od 1. ožujka 2018., kada navrši životnu dob za starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, te nije stekao uvjete za neku drugu mirovinu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine, koja iznosi 2.558,25 kn mjesečno, ako je ispunjen uvjet iz članka 49. stavka 4. ZOHBDR-a.

Hvala!!

p.s. Jos u Splitu nije pocela radit u kbc-u predkomisija,za HRVI,jucer pitala!!To cekam!!imam ratni put i med. dok.  zadnjih 10god!!!

Znači da bi Vi prvo htjeli "ostvariti" status RVI pa onda sa statusom u mirovinu ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DA!!!Inace na danasnji dan imam 30 godina 2 mjeseca i 20 dana staža, nisam uracunala 270 dana

prve crte,odnosno braniteljskog staža!!Da li se to racuna duplo?Ako se racuna duplo, to je jos godinu i po dana ;to bi bilo na danasnji dan --31 godina 8 mjeseci i 20 dana!!Molim ako mozete ,odgovorite mi!

postovanje!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Janjad je napisao:

DA!!!Inace na danasnji dan imam 30 godina 2 mjeseca i 20 dana staža, nisam uracunala 270 dana

prve crte,odnosno braniteljskog staža!!Da li se to racuna duplo?Ako se racuna duplo, to je jos godinu i po dana ;to bi bilo na danasnji dan --31 godina 8 mjeseci i 20 dana!!Molim ako mozete ,odgovorite mi!

postovanje!!!

Da bi ste ostvarili invalidsku mirovinu morate biti bolesni i na dugom bolovanju.e sad, da li ćete dobiti invalidsku u prvom pokušaju odlaska na vještačenje to ovisi o vheštaku u ST.možete to ostvariti u prvom izlasku na komisiju a možete i u sedmom.vještaci su zakon.naoružati se strpljenjem i čekati ( imate plavo more za odmor duše i tijela ??? ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sto ste citirali iz "ODLUKE O VISINI NAJNIŽE MIROVINE HRVATSKOM BRANITELJU IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2018.", nazalost morate citati sa razumjevanjem a isto tako kao sto sam vam vec napisao novi ZOPHBDR se dosta oslanja na ZOMO ali i na stari ZOPHBDR iz kojega su pojedini clanci vrijedeili do 28.02.2018.god. a neki jos vrijede do kraja 2018.god., od 01.01.2019.god novi braniteljski zakon u potpunosti stupa na snagu i u tom slucaju pojedini clanci iz starog ZOPHBDR  vise nece biti na snazi i nece vrijediti. Tako da se moraju poznavati i povezivati sva tri zakona, ZOMO te stari i novi ZOPHBDR.

Pa tako u pomenutoj "ODLUCI O VISINI NAJNIŽE MIROVINE HRVATSKOM BRANITELJU IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2018." koja djelomicno vrijedi za period od 01.01.2018. do 28.02.2018. kojom se povecavaju postojece najnize mirovine hrvatskih branitelja novodi u clanku 2., stavak 1., i dio starog braniteljskog zakona (ZOPHBDR-a) pa se navodi clanak 31., stavak 3. i u ovom slucaju vrijedio je samo do 28. veljace 2018.god. a od 01. ozujka 2018.god. vrijedi stavak 2., iz clanka 2., "ODLUKE O VISINI NAJNIŽE MIROVINE HRVATSKOM BRANITELJU IZ DOMOVINSKOG RATA ZA GODINU 2018." koji se poziva na clanak 49., stavak 3., novog braniteljskog zakona (ZOPHBDR-a) u kojem se vise ne navodi ovo pravo na koje se vi pozivate " Mirovina u visini najniže mirovine koja se priznaje hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kada navrši 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena) ".

Od 01.03.2018.god. vam vrijedi ovo sto sam vam vec napisao u gornjem postu:

" Da bi zena (po ZOMO-u po prijelaznom periodu) mogla u prijevremenu starosnu mirovinu u 2018.god mora imati 57 godina zivota i 32 godine radnog staza, u 2019.god. prema najavama u izmjeni mirovinskog zakona to ce onda biti 57 godina i 4 mjeseca zivota i 32 godine i 4 mjeseca radnog staza. ", to isto vrijedi i po ZOPHBDR-u jer se on poziva na te odredbe ZOMO-a.

 

Sto se tice staza u dvostrukom trajanju za vrijeme provedeno u DR, ako ste u DR otisli iz radnog odnosa tih 270 dana (9 mjeseci) vem se automatski racunalo kao da ste radili i staz vam je normalno tekao, ovih drugih 9 mjeseci dodaju se na kraju kad podnesete zahtjev za mirovinu i sluze da se kod izracuna mirovine radni staz obracuna sa tih dodatnih 9 mjeseci.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Janjad je napisao:

Nije mi se automatski uracunalo,jer sam zivila u krajevima odakle sam protjerana!!!!od 93 do 96 nisam radila iz razloga koje san navela!!!protjerana!!!

meni fali do 32 godine staza ,100 dana,da li mogu za 100 dana podnijet zahtjev za mirovinu?

Malo ste mi konfuzni u vasem pisanju, u vasem tekstu spominjete dragovoljce, pa spominjete protjerane 93 - 96, pa spominjete 30 godina, 2 mjeseca i 20 dana staza na danasnji dan,  da bi vam se tocnije odgovorilo napisite tocno datum rodjenja, zatim od kad do kad ste radili - tocne datume perioda rada, od kad do kad ste bili u DR - datume, kako bi se dobila prava slika vaseg slucaja i lakse i tocnije Vam se odgovorilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radila sam do 1993 u kontiutetu 10 godina!!! Prijavila se 95 u 6 mjesecu u 116 brigadi metkovicku i bila do 28 veljace 1996!!Sve se racuna u ratni put,

jer sam dobila napismeno iz stozera HV iz Karlovca!!270 dana!!pocela u Splitu raditi 97 god.  do dana danasnjeg,sve skupa 30 god. 2 mjeseca i 20 dana!!

tu nije uracunat braniteljski staž 100%,pitala sam,sigurna sam!znaci 31god. 8mj. i 20 dana!!ako se racuna duplo!!!

Rodjena sam 15.4.1960!!Dragovoljac jesam,dobila prije 6 mjeseci iz ureda za obranu napismeno!!!od 6 mjeseca 1995 do 1.3.1996!!

to sam inace znala i prije,dividende su mi za svaki dan, 3 boda,sto je samo prva crta!!ostali pozadinci 1 bod!!!!

neznam sto jos trebam napisat,recite!

Hvala

 

Dan rođenja  
Mjesec rođenja  
Godina rođenja  
Spol M Ž
Vrsta mirovine Starosna Prijevremena
 
 


Uvjet godina života za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu ispunjavate 22.09.2018.

Za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu potrebno je navršiti 32 godina mirovinskog staža

 

Nisam ja ovo sama izracunala,mislim na staž,nego su mi iz HZMO,E-GRADJANI,poslali,to je zasticeno zaporkom!!

elektronicki zapis,vjerodostojnost itd!!

 

uređeno: od Janjad
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, pitanje je dali cete do 31.12.2018.god navrsiti punih 32 godine radnog staza (nekako je previse knap - kao da ce vam faliti dan dva) kako bi zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu predali mjesec dana ranije 30.11.2018.god., ako necete imati potrebnih punih 32 godine radnog staza sljedeci termin za prijevremenu starosnu mirovinu bio bi vam u 2019.god kad navrsite 32 godine i 4 mjeseca potrebnog radnog staza.

Ako ce vasa izracunata mirovina biti manja nego sto je najniza braniteljsika mirovina mora vam biti jasno da necete dobiti najnizi iznos koji se navodi za punu starosnu mirovinu od 2.558,25 kn jer ce se raditi o prijevremenoj starosnoj mirovini koja podljeze penalizaciji od cca 20%, nakon tog umanjenja  na taj iznos dodaje se broja dana provedenih u DR i mnozi sa 0,4989 kn po danu (270 x 0,4989 = 134,70 kn).

Tako da bi pretpostavljam vasa najniza prijevremena starosna mirovina hrvatskog branitelja iznosila cca 2181,00 kn.

Dali ste preko stranica HZMO-a dali izracunati vasu mirovinu kad vec imate pass. i log. e-gradjani, upisite da zelite izracun na dan 31.12.2018.god a za radni staz unesite da imate 32 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem na temu od gospođe,otšla 95 u HV I STATUS DRAGOVOLJCA to mi nije jasno e da i ja imam problem 2.5 91 krizni štab me zvao i od tog dana vršio dužnosti kurira sve do odlaska u ZNG 26,12,91 znaći jedan dan visi zbog blagdana da li po novom zakonu mogu dobiti status dragovoljca jer sam i u ZNG,otišao dragovoljno,prošlih godina sam vodio spor zbog toga i samo odbijenice a sad novi zakon stoji dragovoljci su svi koji su na bilo koji način sudjelovali u obrani,molim odgovor jer mi je mirovina mala sa 900 dana borbeno puta ali to za mene ne vrijedi jer sam imao nekih 200 kuna više od najniže e to je baksuzluk bio svagdje a mirovina 2820¸¸¸¸hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja kao žena imam status dragovoljca,jer žene nisu mobilizirane!!Znaci-Dragovoljno!!Za muškarce neznam,mislim da piše odkad se racuna status dragovoljca !!

Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 100 dana, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., odnosno koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., ako nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnoga roka (npr. žene, malodobne osobe )

Pozzz!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sory nisam znao da žene imaju drugaćiji zakon ali sam samo htjeo reći za sebe da me nije ništa pozitivno kačilo ni zbroj dana iako sam imao samo 200 kuna više od najniže sa 900 dana borbrnog sektora ni status dragovoljca od 1,5 91 u kriznom štabu do dragovoljnog odlaska u ZNG 26.12.91 do konca 94 god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, gmail je napisao:

Sory nisam znao da žene imaju drugaćiji zakon ali sam samo htjeo reći za sebe da me nije ništa pozitivno kačilo ni zbroj dana iako sam imao samo 200 kuna više od najniže sa 900 dana borbrnog sektora ni status dragovoljca od 1,5 91 u kriznom štabu do dragovoljnog odlaska u ZNG 26.12.91 do konca 94 god.

Nemaju zene nikakvih drugacijih prava, po novom ZOPHBDR-u ovako se odredjuje status dragovoljca, a gospodja nije imala obavezu vec se sama prijavila i ima u navedenom periodu vise od 100 dana u borbenom sktoru.

Članak 5.

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ili

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon je katastrofa,mnogi su dragovoljno otišli u ZNG 91 ALI IM FALI DANA i onaj koji je pisao nije pravno i pošteno napravio i sad če mnogi iz narodne zaštite dobiti status u gradovima i selima gdje se rat nije osjetio,ZAGREB,RIJEKA¸¸¸ja nisam dragovoljac iako sam dragovoljno otišao za božić bez poziva i ko je sad tu lud a neko bio par dana u gardijskoj i kod doka i bogovska mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, gmail je napisao:

Zakon je katastrofa,mnogi su dragovoljno otišli u ZNG 91 ALI IM FALI DANA i onaj koji je pisao nije pravno i pošteno napravio i sad če mnogi iz narodne zaštite dobiti status u gradovima i selima gdje se rat nije osjetio,ZAGREB,RIJEKA¸¸¸ja nisam dragovoljac iako sam dragovoljno otišao za božić bez poziva i ko je sad tu lud a neko bio par dana u gardijskoj i kod doka i bogovska mirovina.

Mislim da nisi u pravu što se tiče gardijskih brigada. Ja sam bio 91. u sanitetu i obilazio sam Baniju. Garda je uvijek imala hrpu mrtvih i ranjenih a rezervne brigade rjetko. Rezervna brigade od 9000 ljudi oko 20 poginulih a Gardijska 4000 ljudi preko 200 Znam par alkoholičara iz Garde koji su radi alkohola dobili nečastni otpust, nisu olako dobivali činove a sada u mirovini svi smo jednaki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija