Jump to content

Dokaz predaje darovane nekretnine (stana) u posjed


et35

Preporučene objave

Poštovanje,

Molio bih pojašnjenje slijedećeg:

„… ugovor nije sklopljen u formi javnobilježničkog akta, već je na njemu podnositeljica, kao darovateljica, ovjerila samo svoj potpis kod javnog bilježnika. Taj je ugovor proveden u zemljišnim knjigama i daroprimatelj je uknjižen kao vlasnik predmetnih nekretnina, s tim da nikada nije izvršena predaja nekretnina u posjed daroprimatelju.       U takvom slučaju, dakle, kada sklopljeni darovni ugovor nije udovoljavao formi propisanoj zakonom, a pored toga je izostala i predaja nekretnine u neposredan posjed daroprimatelju, čini sklopljeni pravni posao ništavim…“

Moje pitanja su:

  1. Koji su načini dokazivanja da je darovana nekretnina (stan) predana u posjed, pogotovo u slučaju ako stan prije predaje nitko ne koristi, i potrebna je određena renovacija da bi se koristio. (Stan bi darovao Majci jer mi je financijski pomagala prije)
  2. Dali je npr. dokaz predaje u posjed može biti Ugovor o najmu stana bez naknade između mene i majke? Dali takav ugovor podliježe oporezivanju? (U poreznoj su mi rekli da ne trebam praviti ugovor u tom slučaju?!?)
  3. Koji su ostali načini dokaza predaje posjeda? (možda plaćanje pričuve, struje?... itd?)


Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojednostavnite si stvari i stavite u darovni ugovor odredbu - "Danom sklapanja ovog ugovora, obdarenik stupa u posjed nekretnine navedene u čl. 1. ugovora".

Ili "Danom sklapanja ovog ugovora darovatelj predaje nekretninu navedenu u čl. 1. ugovora obdareniku u neposredan posjed."

Evo vam na ovoj temi i primjera ugovora te drugih korisnih stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
Dana 21. 09. 2018. u 12:27, G-man je napisao:

Pojednostavnite si stvari i stavite u darovni ugovor odredbu - "Danom sklapanja ovog ugovora, obdarenik stupa u posjed nekretnine navedene u čl. 1. ugovora".

Ili "Danom sklapanja ovog ugovora darovatelj predaje nekretninu navedenu u čl. 1. ugovora obdareniku u neposredan posjed."

Evo vam na ovoj temi i primjera ugovora te drugih korisnih stvari.

 

G-man da li ako si podstanar kod roditelja u istoj nekretnini znači da si darovnim ugovorom na kojem piše "darovatelj(otac) daruje daroprimatelju(sinu) nekretninu uz uvjet doživotnog uživanja u istoj nekretnini" došao u neposredan posjed nekretnine? Želimo poništiti sudski takav ugovor jer su na ugovoru ovjereni samo potpisi te ugovor nije solemniziran. Točnije ugovor je pisan 2018, a nakon smrti oca ove godine(2022) je tek upisan sin u vlasništvo tim darovnim ugovorom za koji mi mislimo kako nije važeći jer potpisom ugovora nije došlo do prave predaje stvari u neposredan posjed daroprimatelja.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija