Jump to content

Namirenje nužnog dijela


jelelena

Preporučene objave

Postovanje,molim vas pomoc hitno,u velikoj sam zurbi a ne znam sto mi je ciniti. Situacija je ovakva; ostavitelj je imao ugovor o doz.uzdrzavanju sa zakonskim naslijednikom,drugi nasljednik sam ja. Taj ugovor nije obuhvatio svu pok i nepok imovinu nego samo nekretnine i to ne sve nego su neke darivane sunasljedniku darovnim ugovorom prije sacinjavanja ugovora o doz.uzdrz. imam li ja pravo traziti povrat tog dara u ostavinu radi povrede nuznog dijela i ako naslijedim nesto od pokretnina ( sve su neznatne vrijednosti u usporedbi sa darivanom nekretninom)? Hvala puno na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Matrix je napisao:

Bitno je da istaknete povrijedu vašeg prava na nužni dio.

Da li se u tom slucaju na raspravi ista rijesava? Odnosno dijeli li se ostala imovina,pokretnine,gotovina ili sve ceka pokretanje parnice? Kakvu izjavu trebam dati kada biljeznik pita da li prihvacam naslijedstvo,trebam li reci prihvacam ili odmah istaknuti prigovor? Ili cekati kraj rasprave da to kazem? Molim vas pomozite,odvjetnik mi je preskup a doista ne zelim napraviti neki krivi korak u startu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, jelelena je napisao:

Kakvu izjavu trebam dati kada biljeznik pita da li prihvacam naslijedstvo,

U svakom slučaju se prihvaćate nasljedstva,prigovoriti radi povrijede prava na nužni dio možete odmah kako ste napisali.

 

Prije 4 minuta, jelelena je napisao:

Da li se u tom slucaju na raspravi ista rijesava? Odnosno dijeli li se ostala imovina

Postupak će se najvjerovatnije prekinuti i slijedi parničenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, Matrix je napisao:

U svakom slučaju se prihvaćate nasljedstva,prigovoriti radi povrijede prava na nužni dio možete odmah kako ste napisali.

 

Postupak će se najvjerovatnije prekinuti i slijedi parničenje.

A sto ce se onda dogoditi sa novcem na racunu i gotovinom koja je ostavljena u kuci? Nju do parnice oni kojima je dostupna mogu i potrositi...jesu li ju duzni nezz,poloziti na racun ili?

I da li je takav postupak vracanja dara zakonom propisan,tj da li sud to moze i odbiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , jelelena je napisao:

sto ce se onda dogoditi sa novcem na racunu

Banci bi što prije trebalo predočiti činjenicu smrti.

 

prije 5 sati , jelelena je napisao:

gotovinom koja je ostavljena u kuci

To je već problem,obzirom da bi postojanje gotovog novca valjalo dokazati

 

prije 5 sati , jelelena je napisao:

da li je takav postupak vracanja dara zakonom propisan,

Naravno da jeste

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Matrix je napisao:

Banci bi što prije trebalo predočiti činjenicu smrti.

 

To je već problem,obzirom da bi postojanje gotovog novca valjalo dokazati

 

Naravno da jeste

A u slucaju da u ugovoru ipak pise sva pokretna i nepokretna imovina da li i onda mogu traziti povrat tog dara u ostavinu ako ostale ostavine nema? Hvala vam puno na odgovorima

 

Odnosno zanima me da li ovo stoji u tom slucaju

Screenshot_2018-09-24-10-46-21.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanemarite tekst iz screenshota,obzirom je netočan ili se njegov autor nije dobro izrazio.

Ako iza umrlog nema imovine koja bi činila ostavinu,tad se ostavinski postupak neće ni voditi,odnosno sud donosi rješenje o ne-provođenju ostavinske rasprave,no to ne znači da nasljednik koji je povrijeđen  u svom pravu na nužni dio ne može izravno ići sa tužbom protiv nasljednika u čiju korist je izvršeno besplatno raspolaganje ostavitelja.

Voditi računa da takav zahtjev zastarijeva u roku od 3 godine od ostaviteljeve smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci,prosla ostavinska,istaknut prigovor na povredu nuznog dijela ( uz dokaz o darivanju nekretnina sunasljedniku). Sve se upucuje na sud jer on ne priznaje pravo na nuzni dio. On obilazi odvjetnike i tvrdi da mu svaki kaze da to ne drzi vodu i da pada na sudu te da cu ja dobiti jedino velike troskove u vezi svega toga. Buduci da mi tu svi govore isto, da imam pravo na nuzni dio iz darivane imovine odnosno na pribrajanje u ostavinu iste, mozete li mi pojasniti da li ipak postoji mogucnost da se to moje zakonsko pravo na sudu pobije. Hvala

 

, Matrix je napisao:

Zanemarite tekst iz screenshota,obzirom je netočan ili se njegov autor nije dobro izrazio.

Ako iza umrlog nema imovine koja bi činila ostavinu,tad se ostavinski postupak neće ni voditi,odnosno sud donosi rješenje o ne-provođenju ostavinske rasprave,no to ne znači da nasljednik koji je povrijeđen  u svom pravu na nužni dio ne može izravno ići sa tužbom protiv nasljednika u čiju korist je izvršeno besplatno raspolaganje ostavitelja.

Voditi računa da takav zahtjev zastarijeva u roku od 3 godine od ostaviteljeve smrti.

Ispricavam se,moje prethodno pitanje se odnosi na ovaj vas odgovor,propustila sam vas citirati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , jelelena je napisao:

On obilazi odvjetnike i tvrdi da mu svaki kaze da to ne drzi vodu i da pada na sudu

A što bi vam drugo tvrdio,zar je očekivati da vam kaže suprotno.

 

prije 4 sati , jelelena je napisao:

da li ipak postoji mogucnost da se to moje zakonsko pravo na sudu pobije.

Neznam kako vi na to gledate,ali i naočigled sigurni slučajevi su padali na sudu,no isto tako i oni gdje su se davale male šanse za uspjeh su prolazili.

Što vam želim reči,parnični postupak nije nekakva forma po kojem se uspjeh u parnici može prejudicirati,več isključivo ovisi o vašem snalaženju u postupku,jer i najmanja procesna greška vas može koštati gubitka spora ma koliko to bilo ne pravedno.,glede čega vam se preporučuje pomoć stručne osobe koja će zastupati vaše interese.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Matrix je napisao:

A što bi vam drugo tvrdio,zar je očekivati da vam kaže suprotno.

 

Neznam kako vi na to gledate,ali i naočigled sigurni slučajevi su padali na sudu,no isto tako i oni gdje su se davale male šanse za uspjeh su prolazili.

Što vam želim reči,parnični postupak nije nekakva forma po kojem se uspjeh u parnici može prejudicirati,več isključivo ovisi o vašem snalaženju u postupku,jer i najmanja procesna greška vas može koštati gubitka spora ma koliko to bilo ne pravedno.,glede čega vam se preporučuje pomoć stručne osobe koja će zastupati vaše interese.

Znaci ja sam krivo shvatila,taj nuzni dio nije nesto sto se podrazumijeva slovom zakona nego ovisi o volji suda? Ako ne uspijem dobiti ga na sudu kakvi me tocno troskovi cekaju? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Matrix je napisao:

Kako mislite o volji suda,...ovisi o vama.

Iz Zakona o parničnom postupku

IMG_20180926_231255_409.jpg

IMG_20180926_231230_592.jpg

IMG_20180926_231122_975.jpg

IMG_20180926_231203_739.jpg

Oprostite ako ne shvacam najbolje,znaci li to da ja sada trebam dokazati da nisam namirena u vrijednosti nuznog dijela ili oni koji su dali izjavu da smatraju da jesam trebaju to i dokazati?

Nisam dobila nista,znaci nisam namirena nikako a kamoli do visine nuznog dijela

Koliko sam shvatila na ostavinskoj ja ne trebam podici nikakvu tuzbu nego nas sud poziva na rociste po sluzbenoj duznosti,da li je to sada nastavak ostavinske rasprave ili je parnica gdje sam ja tuzitelj...vise nista ne razumijem vjerujte mi

uređeno: od jelelena
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, jelelena je napisao:

Ali nema jos rjesenja

Ima sadržaj smrtovnice

 

Prije 17 minuta, jelelena je napisao:

znaci tek kada sud mozebitno odluci da mi ne pripada nuzni dio onda dizem tuzbu?

Javni bilježnik koji vodi postupak uputit će Vas da pokrenete parnicu kod nadležnog suda radi povrata dara u ostavinu iza umrlog,što znači da trebate dobiti rješenje kojim se upućujete u parnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Matrix je napisao:

Ima sadržaj smrtovnice

 

Javni bilježnik koji vodi postupak uputit će Vas da pokrenete parnicu kod nadležnog suda radi povrata dara u ostavinu iza umrlog,što znači da trebate dobiti rješenje kojim se upućujete u parnicu.

Oni su nam tamo samo rekli da cemo kroz 2tj dobiti poziv sa suda na rociste 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Matrix je napisao:

Ima sadržaj smrtovnice

 

Javni bilježnik koji vodi postupak uputit će Vas da pokrenete parnicu kod nadležnog suda radi povrata dara u ostavinu iza umrlog,što znači da trebate dobiti rješenje kojim se upućujete u parnicu.

Nista nije spomenuto na raspravi da ja moram pokrenuti nego da cemo biti pozvani na sud kroz neko vrijeme,da li to znaci da je pokrenuta parnica (a ja sam ovdje na forumu shvatila da ju ne moram pokrenuti odmah nego u roku od 3 god)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , jelelena je napisao:

da li to znaci da je pokrenuta parnica

Iz Zakona o nasljeđivanju

IMG_20180928_082321_969.jpg

 

prije 9 sati , jelelena je napisao:

ja sam ovdje na forumu shvatila da ju ne moram pokrenuti odmah nego u roku od 3 god)?

Pogrešno ste shvatili,to je krajnji rok u kojem se mora inicirati pitanje uračunavanja dara u namirenje nužnog dijela,a što ste vi več učinili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Matrix je napisao:

Pogrešno ste shvatili,to je krajnji rok u kojem se mora inicirati pitanje uračunavanja dara u namirenje nužnog dijela,a što ste vi več učinili.

nas je vise nasljednika,jedan mi to pravo priznaje a drugi ne, sto ce se sad na Sudu dogadjati,na koji nacin se donosi odluka o tome. mislim,da li sud moze odluciti da ja na nesto nemam pravo ako mi to pripada po zakonu samom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 3 sati , Tonči je napisao:

Bilježnik je prekinuo postupak i vratio na sud. Sud će vas pozvati i uputiti vas da podignete tužbu. Bilježnik je svoje završio i pošto se niste složili vratio spis na sud. Tko je nezadovoljan diže tužbu.

Znaci da od tog prvog rocista ne ocekujem nista...samo ce ustvrditi ono sto je vec javni biljeznik. Znaci tu mi jos ne treba odvjetnik? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija