Jump to content

Visina mirovine i bonus


Upitnik2018

Preporučene objave

Postovani,

Majka mi je ove godine otisla u mirovinu, s 65 navrsenih godina i 45 god radnog staza. Placa joj je zadnjih godina bila 5000 kn, a dobila je mirovinu 2850 kn. E sad moje pitanje.. pojavile su se neke njene bivse kolegice koje su otisle u mirovinu 2013/2014, koje tvrde da su dobile neki bonus na mirovinu zbog ispunjenja oba uvjeta (i starosne i staza) i savjetuju joj da podnese zalbu.. ja o tom bonusu ne nalazim nista pa bih bila vrlo zahvalna ako mi netko moze napisati postoji li (ili je li postojao) i ima li se svrhe zaliti?

Hvala unaprijed

uređeno: od Upitnik2018
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 2013.god. je vrijedio jedan mirovinski zakon a od 01.01.2014.god. stupio je na snagu novi mirovinski zakon koji vrijedi i na danasnji dan.

Nema nekog posebnog bonusa za ispunjenje tih uvjeta koji spominjete, postoji jedino ovo:

" Osiguraniku – ženi u razdoblju od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2029., koja prvi put stječe pravo na mirovinu i ima najmanje  35 godina mirovinskog staža, mirovina se povećava 0,15% za svaki mjesec koji je protekao od navršene starosne dobi  za starosnu mirovinu iz prijelaznog razdoblja (članak 180. ZOMO-a)"

 U 2018.god. po prijelaznom periodu, zene moge u punu starosnu mirovinu sa 62 godine zivota i minimalno 15 godina staza, e sad da je tvoja majka otisla u starosnu mirovinu sa 64 godine i 11 mjeseci zivota dobila bi uvecanje mirovine za (35 mjeseci x 0,15% = 5,25%) 5,25% dozivotno.

Nazalost kad se navrsi 65 godina zivota to je uvjet za punu starosnu mirovinu i taj dodatak od 0,15% po mjesecu se gubi-anulira i pocinje novi period nakon 65 godine zivota ako nastave raditi:

"Polazni faktor za odre đivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovin u nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina."

Raspitajte se malo detaljnije o cemu tocno govore mamine bivse kolegice, o kakvom dodatnom bonusu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malicovjek puno hvala na odgovoru. 

Samo mi nesto nije jasno (ispricavam se unaprijed, ali znanje o mirovinama mi je na jako niskim granama ?).. hocete reci da je otisla mjesec dana prije u mirovinu da bi imala vecu mirovinu nego sad? Ona je zapravo otisla u mirovinu krajem 2017, ne ove god, je li to vrijedilo i lani?

Pokusati su i ja popricati s njenim kolegicama da mi objasne o kakvom bonusu se radi.. 

uređeno: od Upitnik2018
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Upitnik2018 je napisao:

Malicovjek puno hvala na odgovoru. 

Samo mi nesto nije jasno (ispricavam se unaprijed, ali znanje o mirovinama mi je na jako niskim granama ?).. hocete reci da je otisla mjesec dana prije u mirovinu da bi imala vecu mirovinu nego sad? Ona je zapravo otisla u mirovinu krajem 2017, ne ove god, je li to vrijedilo i lani?

Pokusati su i ja popricati s njenim kolegicama da mi objasne o kakvom bonusu se radi.. 

Poštovani Upitnik,

Molim Vas prije svega dobro pročitajte Rješenje o pravu na mirovinu Vaše majke. Možda su i njoj već obračunali odgovarajući bonus na koji Vam je ukazao malicovjek.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto vam je napiso postovani prof, provjerite jos jednom rijesenje vase mame ali i osobno priupitajte kolegice vase mame o kakvom bonusu one pricaju.

Da taj dio od 0,15% po mjesecu daljnjeg rada vrijedi od 01.01.2014.god. i vrijedio je i u 2017.god., cak bi bio povoljniji za vasu mamu jer je zena u 2017.god. trebala imati 61 godinu i 9 mjeseci zivota za punu starosnu mirovinu, sto znaci da bi vasoj mami to bilo 38 mjeseci x 0,15% = 5,7% povecanje mirovine dozivotno da je otisla sa 64 godine i 11 mjeseci zivota u mirovinu.

Pogledajte u dio rijesenja koji se odnosi na izracun mirovine, koliki joj je "polazni faktor", pa nam napisite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Upitnik2018 je napisao:

Postovani,

Hvala vam na odgovoru..

Polazni faktor je 1.057 pa su joj ocito vec uracunali taj bonus u mirovinu.

Hvala na pomoci!

Poštovani Upitnik,

Tako sam i mislio, zato sam Vam i rekao da dobro pročitate Rješenje o pravu na mirovinu. Drago mi je da je sve u redu, da su Vašoj majci priznali bonus od 5,7 % za dulji radni odnos.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Upitnik2018 je napisao:

Postovani,

Hvala vam na odgovoru..

Polazni faktor je 1.057 pa su joj ocito vec uracunali taj bonus u mirovinu.

Hvala na pomoci!

Postovani, molim Vas jos samo jednom potvrdu-podatak, dali je vasa majka otisla u mirovinu tocno na dan (rodjendan) kad je navrsila 65 godina starosti ili ipak koji dan - mjesec ranije.

Datum rodjendana i datum u mirovinskom rijesenju od kad joj se priznaje mirovina su isti ili...

pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija