Jump to content

Što mogu očekivati nakon prometne?


orsus67

Preporučene objave

Prije neki dan skrivio sam prometnu nesreću. Dogodilo se u ranim jutarnjim satima u gradu. Dok sam se spuštao ulicom u autu, odjednom sam osjetio udarac. Očito me umor savladao na sekund i udario sam u auto koje je djelomično bilo parkirano na cesti uza zid. Jednu stranu auta sam ja izudarao a druga je udarena uza zid. Moje auto je bilo jeftino i staro tako da me nije toliko briga. Ono što me brine je da ne znam hoće mi osiguranje pokriti troškove za popravak tog udarenog auta. Zvao sam policiju i imao sam 0.58 na alkotestu, što me malo i čudi jer zadnje sam popio radler u kafiću, i gemišt dva sata prije toga. Mislio sam da je to izašlo iz mene, no bio sam umoran.  Policajac mi je rekao da slijedi prekršajna prijava, i kazna 2500 kn, te da će mi grad ispostaviti račun za stup koji sam udario i čišćenje stakla itd. Još ništa nije došlo poštom. OK, no ono što me najviše brine je da mi osiguranje neće pokriti troškove za popravak drugog auta jer sam imao 0.58. Da li netko nešto više zna o svemu tome?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , orsus67 je napisao:

Da to sam i mislio. Cijelog iznosa, neovisno koliko je bilo promila?

 

Je li ima netko sa sličnim iskustvom, a da ima volje nešto napisati?

Moj šogor imao sličnu situaciju.

Napuhao 0,6.Osiguranje pokrilo štetu oštećeniku.

Nakon 2 godine morao sve platiti sa kamatama. 

Radilo se o nekoliko desetaka tisuća kuna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, orsus67 je napisao:

Zvao sam policiju i imao sam 0.58 na alkotestu, što me malo i čudi jer zadnje sam popio radler u kafiću, i gemišt dva sata prije toga

krv nisi vadio?....jako si blizu dopuštene granice...

 

, orsus67 je napisao:

OK, no ono što me najviše brine je da mi osiguranje neće pokriti troškove za popravak drugog auta jer sam imao 0.58.

u principu DA....mislim da je maximalno do jedno 70 000 kn....

ali imaš šanse ako dokažeš da alkohol nije uzrok prometne....iako se sve preko o,5 može tretirati kao razlog,to ipak nije "zabetonirano" u  zakone/pravilnike......

mislim (možda griješim,pa neka netko ispravi) da umor/pospanost/zaspao za volanom nije razlog gubitka osiguranja pa probaj ići na tu opciju kao razlog prometne...i traži odvjetnika jer mogao bi podosta platiti štetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Mister-X je napisao:

...mislim (možda griješim,pa neka netko ispravi) da umor/pospanost/zaspao za volanom nije razlog gubitka osiguranja pa probaj ići na tu opciju kao razlog prometne...

To bi jako teško prošlo, jer se osiguravajuće kuće uhvate za utvrđenu alkoholiziranost ko "pijan za plot"....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, drot13 je napisao:

Ne smije voziti niti umoran, pospan, zaspan...

jedna je stvar da li je nešto kažnjivo,a druga je stvar (bit teme) da li se zbog toga gubi pravo na osiguranje,odnosno da će osiguravatelj isplatiti štetu,pa naplatiti od osiguranika.......

u zakonu o obveznom osiguranju pod čl.24 za gubitak osiguranja stoji alkohol,ali umor/pospanost ne....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, drot13 je napisao:

OK, ali vjerojatno bi imalo utjecaja na vještačenje, tj. koliki je doprinos bio umora, koliki alkohola...

slažem se,....ali bi onda i regresni dio bio manji.........on ima male šanse za uspjeh jer realno gledajući sve će se to natezati na alkohol....međutim treba vidjeti koliki će troškovi biti,pa da li se isplati angažirati odvjetnik i slično...u svakom slučaju treba se bar "suprostaviti" osiguravatelju ako bude išao s namjerom 100% naplate od njega.,...da li će uspjeti,otom-potom........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad ispunjavam taj formular od osiguranja i treba procijeniti % odgovornosti za štetu mene i drugog vozača m(iako je auto bilo parkirano). Dakle auto u koje sam udario je bilo nepropisno parkirano na cesti, dijelom na trotoaru ali sigurno trećinu na cesti. Ima li smisla uopće kriviti to ili da sam preuzmem svu odgovornost jer sam čini mi se zatvorio oči na trenutak od umora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , orsus67 je napisao:

Sad ispunjavam taj formular od osiguranja i treba procijeniti % odgovornosti za štetu mene i drugog vozača m(iako je auto bilo parkirano). Dakle auto u koje sam udario je bilo nepropisno parkirano na cesti, dijelom na trotoaru ali sigurno trećinu na cesti. Ima li smisla uopće kriviti to ili da sam preuzmem svu odgovornost jer sam čini mi se zatvorio oči na trenutak od umora?

gledaj to ovako....glavni krivac si ti...i da nisi bio pod alkoholom osiguranje bi njemu to popravilo i svi zadovoljni.....međutim kod tebe će osiguranje pokušati (i uspjeti) vratiti isplaćenu štetu ili bar dio...nije nikad lijepo na nekoga prebacivati krivicu,ali neka svako odgovara onoliko koliko je kriv...shodno tome,ako se utvrdi da je i taj vozač doprinio prometnoj ti češ platiti manji dio...

prije 7 sati , orsus67 je napisao:

li da sam preuzmem svu odgovornost jer sam čini mi se zatvorio oči na trenutak od umora?

obavezno navedi sve što ti može pomoći da smanjiš uticaj alkohola kao razlog za prometnu..ako si bio umoran ili zaspao to navedi......

prije 6 sati , orsus67 je napisao:

Ja sam sam zvao policiju, da li mi to što pomaže?

kao što to je @sivko odgovorio ne pomaže kod osiguranja.....pomaže ti u jednom drugom smislu ,recimo da si napustio mjesto prometne bez obavještavanja policije.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav svima, evo došao mi je nakon godine i pol, regresni zahtjev od osiguranja. Imam kao osam dana (tj još par, jer mi je pismo stiglo prije par dana tek) da uplatim iznos od oko 3800 eura na njihov račun, ili da se izvansudski nagodim s njihovim pravnim zastupnikom. Što da radim i što mogu očekivati? Platio bih to u nekoliko rata, jer ne mogu sve odjednom dati. Ali nije mi stigla nikakva dokumentacija pokrivanja troškova uz pismo, samo cifra, ne znam u što su oni potrošili tih cca 3800 eura. Što je najlogičnije napraviti?

uređeno: od orsus67
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako niste u mogućnosti podmiriti tu tražbinu odjednom, tako Vam preostaje druga opcija tj. da se javite njihovim pravnim zastupnicima i da hitno dogovorite izvansudsku nagodbu. To je svakako jeftinija opcija nego ići u spor. Tom prigodom imate priliku saznati više informacija o tome što predmetni iznos pokriva. Način i trajanje otplate ćete morati sporazumno dogovoriti, u protivnom slijedi Vam sudski postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radnik konobar sezonac, u prosvjeti u struci, ne mogu dobiti posao. Nakon sezone odlazim u Njemačku, i za to će mi trebati određena svota. Na sebi nemam ništa vlasništva osim skutera koji ne vrijedi 3000 kn. Mogu li me i u Njemačkoj ovršiti ili će nastupiti zastara? 

uređeno: od orsus67
pogrešna riječ
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija