Jump to content
anita112233

Godišnji odmor upit

Preporučene objave

Poštovani,

nejasan mi je Zakon o radu čl.77 i čl.78.

 Članak 77.

(3) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca.

Članak 78.

(1) Radnik koji nije ispunio uvjet za stjecanje prava na godišnji odmor na način propisan člankom 77. stavkom 3. ovoga Zakona, ima pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora, koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora iz članka 77. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.


Pitanje: Ako sam se zaposlila 01.04.2018. (nisam radila tijekom 2018.god -znači imam prekid duži od 8 dana) na koliko dana godišnjeg odmora imam pravo od 01.10.2018(nakon 6 mjeseci) puni ili razmjerni?

Ja iz čl.77 i čl.78 iščitavam da imam pravo na puni (prema našem izračunu 30 dana) ,ali u firmi me uvjeravaju da imam pravo samo na razmjerni i to: 01.10.2018 (30/12*6=15 dana), 01.11.2018(30/12*7=17,5),

01.12.2018(30/12*8=20)

hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Radni odnos je na neodređeno. Prema Vašem odgovoru to znači da, ako imam prema izračunu pravo na sveukupno 30 dana, a zaposlenje je od 01.04., onda od 01.10. (nakon 6 mj) imam pravo na svih 30 dana koje mogu do kraja tekuće godine koristiti po principu:

-2 tjedna obvezno,

 -do 31.12.2018. ,ako odgovara poslodavcu, ostatak od 20 dana?

Ako nakon isteka od 6 mjeseci mogu koristiti puni godišnji, onda u prvih 6 mjeseci ima pravo na 12tine,odnosno u reciprocitetu (npr nakon 4 mjeseca ima pravo na 30/12*4=10 dana?)

hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , anita112233 je napisao:

Prema Vašem odgovoru to znači da, ako imam prema izračunu pravo na sveukupno 30 dana, a zaposlenje je od 01.04., onda od 01.10. (nakon 6 mj) imam pravo na svih 30 dana koje mogu do kraja tekuće godine koristiti po principu:

-2 tjedna obvezno,

 -do 31.12.2018. ,ako odgovara poslodavcu, ostatak od 20 dana?

Ako nema drugačijeg dogovora s poslodavcem.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×