Jump to content

Mirovinska reforma 2018.


matekekez12@gmail.com

Preporučene objave

Postovani,

Pošto imam uvjete za punu starosnu mirovinu (62g. života i 41.g mirovinskog staža)zanima me sta dobivam/gubim ako u mirovinu odem do kraja godine ili u idućoj godini obzirom na mirovinsku reformu koja nam predstoji?Također me zanima da li postoji nekakav bonus po mjesecu staza iznad ostvarenih uvjeta za punu starosnu mirovinu?Znam da je to do sada bilo moguće ostvariti samo ne znam iznose te da li će to biti moguće i poslije 01.01.2018 godine i koji se iznosi predlažu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema najavama ministra u reformi ZOMO-a i dalje ostaje starosna mirovina za dugogodisnjeg osiguranika, jedino sto se dob umirovljenja sa sadasnjih 60 godina podize na 61 godinu i 41 godinu radnog staza, jedino sto za hrvatske branitelje sa 100 i vise dana provedenih u borbenom sektoru po novom ZOPHBDR-u od 01.01.2019.god. staz u dvostrukom trajanju ulazio bi u tih 41 godinu potrebnog staza (do sad nije ulazio).

Sto se tice bonusa od 0,15% po daljnjem mjesecu rada nakon navrsenih 60 godina zivota, prema rijecima vladajucih - predlagaca mirovinske reforme to bi se po novom prijedlogu reformi ukinulo, jer po njima dodatna je pogodnost sto se vec ide sa 60 (61) godina u punu starosnu mirovinu pa ih jos sa tim bonusom od 0,15% po mjesecu daljnjeg rada netreba dodatno nagradjivati.

Znaci ako bi otisli u mirovinu do kraja godine onda bi se vasi mjeseci rada nakon 60 godina mnozili sa 0,15% i za toliko bi vam bila veca mirovina kod izracuna.

npr. da do kraja godine budete imali 62 godine i 6 mjeseci starosti to je 30 mjeseci vise od 60 godina (30 x 0,15% = 4,5%) znaci mirovina bi vam bila veca za 4,5% dozivotno, na npr. 4000 kn to bi bilo dodatno (4000 x 4,5% = 180 kn) 180 kn dozivotno ( jedan postena rata struje za stan od 60 m2).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani na starnicama e-savjetovanje izaslo je "SAVJETOVANJE O PRIJEDLOGU ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O MIROVINSKOM OSIGURANJU", a ovo je izmjena koja se predlaze sto se tice bonusa:

Članak 22.

  U članku 85. stavak 2. mijenja se i glasi:

„(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje za 0,34 % za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.“.

U stavku 3. riječi: „65. godine života“ zamjenjuju se riječima: „starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu“, a brojka: „0,15%„ zamjenjuju se brojka: „0,34%“.

  Stavak 4. briše se.

U dosadašnjem stavku 5. koji postaje stavak 4. riječi: „65. godine života“ zamjenjuju se riječima: „starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu“.

Znaci ne ukida se, cak se iznos sa 0,15% po mjesecu daljnjeg rada podize na 0,34% po mjesecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok,to mi je jasno!Teoretski to bi značilo da granica od 65 g. vise "ne igra"?Po ovome gore bitno je jedino "starosna dob propisana za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu"?Šta god to značilo.....?Po tome taj bonus onda može ostvariti i netko iz tkz "kategprije povlaštenih mirovina"jer ako netko od tih ide u mirovinu sa npr 55 g. života i 45 g staža (beneficirani)onda bi njegova mirovina bila 60x0,34=20.4 %veća?Onda su dodatno nagrađeni?Ili sam nešto "krivo spojio"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, split15 je napisao:

molio bih da mi netko potvrdi ili demantira, dobio sam informaciju da osoba koja je išla u prijevremenu mirovinu prije navršenih 65g da sa navršenih 65g može promijeniti status iz prijevremnog umirovljenja u starosno umirovljenje, je li to stoji?

Poštovani split15,

Da ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža.

Mirovinski staž može se ostvariti Ugovorom o radu ili Ugovorom o djelu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Ok,to mi je jasno!Teoretski to bi značilo da granica od 65 g. vise "ne igra"?Po ovome gore bitno je jedino "starosna dob propisana za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu"?Šta god to značilo.....?Po tome taj bonus onda može ostvariti i netko iz tkz "kategprije povlaštenih mirovina"jer ako netko od tih ide u mirovinu sa npr 55 g. života i 45 g staža (beneficirani)onda bi njegova mirovina bila 60x0,34=20.4 %veća?Onda su dodatno nagrađeni?Ili sam nešto "krivo spojio"?

Poštovani Mate,

POVLAŠTENI su i do sada ostvarivali to pravo ali samo prilikom prvog umirovljenja.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, prof je napisao:

Poštovani split15,

Da ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža.

Mirovinski staž može se ostvariti Ugovorom o radu ili Ugovorom o djelu.

Lijep pozdrav

osoba je išla prije 15g u prijevremenu mirovinu, i sad je navršila 65g, znači može promijeniti status u 'starosna mirovina', zanima me još da li se time onda stječu kakvi uvjeti za veću mirovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, split15 je napisao:

osoba je išla prije 15g u prijevremenu mirovinu, i sad je navršila 65g, znači može promijeniti status u 'starosna mirovina', zanima me još da li se time onda stječu kakvi uvjeti za veću mirovinu?

Poštovani split15,

Ponavljam, može uz uvjet, da ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža.

Koristite tablice u privitku (zamijenite ponuđene podatke u bijelim poljima sa stvarnim) i biti će Vam sve jasno o isplativostosti nove starosne mirovine.

Lijep pozdrav

 

PS

Prije 15.g.otišla u prijevremenu mirovinu a sada tek ima 65.g. ?

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu-ZOMO-25.09.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Poštovani split15,

Ponavljam, može uz uvjet, da ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža.

Koristite tablice u privitku (zamijenite ponuđene podatke u bijelim poljima sa stvarnim) i biti će Vam sve jasno o isplativostosti nove starosne mirovine.

Lijep pozdrav

 

PS

Prije 15.g.otišla u prijevremenu mirovinu a sada tek ima 65.g. ?

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu-ZOMO-25.09.2018.xls

a tek sam sad shvatio, nakon prijevremenog umirovljenja osoba nije ostvarila nikakav daljnji mirovinski staž, znači da ipak ne može onda prenamijeniti status u starosnu mirovinu?

p.s. pa da, znam dosta ljudi koji su sa navršenih 45-50g života, tj. 25-30g radnog staža poslani u prijevremene ili invalidske mirovine jer su poduzeća propala, kao recimo Diokom u Splitu, i nakon toga nisu nastavili raditi nigdje drugdje

uređeno: od split15
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Prof!

Moram priznati da mi nije najjasniji termin "prvog umirovljenja" kod odlaska u tkz. "povlaštenu mirovinu"?Bio bih zahvalan ako mi možete to malo pojasniti?Pozz...

Poštovani Mate,

Ako policajac ili vojnik ide u neku od mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS mlađi od propisane životne dobi za priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO nema pravo na bonus o kojem ste Vi govorili.

Također nemaju pravo na bonus niti ako radeći nakon  umirovljenja po posebnim propisima ostvare pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO.

Pravo na bonus imaju kao i svi civili ako odlaze u starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO, bez da su prethodno koristili neku drugu mirovinu po posebnim propisima.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, prof je napisao:

Poštovani split15,

Ponavljam, može uz uvjet, da ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža.

Koristite tablice u privitku (zamijenite ponuđene podatke u bijelim poljima sa stvarnim) i biti će Vam sve jasno o isplativostosti nove starosne mirovine.

Lijep pozdrav

Jedino je malo upitno dali je tih 12 mjeseci rada (nakon 65 godina uz 4 sata dnevno) dovoljno za  tu 1 godinu mirovinskog staza.

 

I dopuna postu, ili ako je od 01.01.2017.god. radila na "ugovor o dijeiu" te ukupno bruto zaradila cca 96000,00 kn (sto bi bilo ekvivalent 1 godini staza).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, malicovjek je napisao:

Jedino je malo upitno dali je tih 12 mjeseci rada (nakon 65 godina uz 4 sata dnevno) dovoljno za  tu 1 godinu mirovinskog staza.

 

I dopuna postu, ili ako je od 01.01.2017.god. radila na "ugovor o dijeiu" te ukupno bruto zaradila cca 96000,00 kn (sto bi bilo ekvivalent 1 godini staza).

Poštovani velemajstore,

Zato sam i napisao, Ponavljam, može uz uvjet, ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža a ne rada.

Hvala

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, prof je napisao:

Poštovani velemajstore,

Zato sami napisao Ponavljam, može uz uvjet, da ako je NAKON umirovljenja ostvarila 12 mjeseci mirovinskog staža.

Hvala

Postovani super velemajstoru prof, sve OK :klanja:

Htio sam samo izraziti sumnju na takav 12 mjesecni rad uz 4 sata dnevno i priznanje 1 godine mirovinskog staza, te samo zbog pojasnjenja dopuniti ovaj dio uz rad na "ugovor o djelu" :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, prof je napisao:

Poštovani Mate,

Ako policajac ili vojnik ide u neku od mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS mlađi od propisane životne dobi za priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO nema pravo na bonus o kojem ste Vi govorili.

Također nemaju pravo na bonus niti ako radeći nakon  umirovljenja po posebnim propisima ostvare pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO.

Pravo na bonus imaju kao i svi civili ako odlaze u starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO, bez da su prethodno koristili neku drugu mirovinu po posebnim propisima.

Lijep pozdrav

 

Prije 47 minuta, prof je napisao:

Poštovani Mate,

POVLAŠTENI su i do sada ostvarivali to pravo ali samo prilikom prvog umirovljenja.

Lijep pozdrav

Moram iskreno priznati da mi cijeli taj koncept nije baš najjasniji?U gornjem pasusu ste napisali da povlašteni ostvaruju pravo bonusa za duži ostanak u svijetu rada kao i da ne ostvaruju (policajac,vojnik,vatrogasac i sl.)?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

 

Moram iskreno priznati da mi cijeli taj koncept nije baš najjasniji?U gornjem pasusu ste napisali da povlašteni ostvaruju pravo bonusa za duži ostanak u svijetu rada kao i da ne ostvaruju (policajac,vojnik,vatrogasac i sl.)?????

Poštovani Mate,

Policajac, vojnik i vatrogasac trenutno ostvaruju taj bonus prilikom odlaska u starosnu mirovinu (kao i svi CIVILI) prema Zakonu o mirovinskom osiguranju - ZOMO ako prije toga nisu bili korisnici neke od mirovina po općem ili posebnim propisima.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Ok,to mi je jasno!Teoretski to bi značilo da granica od 65 g. vise "ne igra"?Po ovome gore bitno je jedino "starosna dob propisana za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu"?Šta god to značilo.....?Po tome taj bonus onda može ostvariti i netko iz tkz "kategprije povlaštenih mirovina"jer ako netko od tih ide u mirovinu sa npr 55 g. života i 45 g staža (beneficirani)onda bi njegova mirovina bila 60x0,34=20.4 %veća?Onda su dodatno nagrađeni?Ili sam nešto "krivo spojio"?

Da skratimo ovo, evo objasnjenja prijedloga predlagaca na pomenuti bonus po mjesecu daljnjeg rada a vezano na clanak 85., tocka 3., postojeceg zakona:

" U stavku 3. stimulacija odlaska u mirovinu u starijoj životnoj dobi i s dužim stažem, odnosno uvećanje mirovine, predlaže se vezati uz „starosnu dob propisanu za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu“ i 35 godina mirovinskog staža, a ne više se ne više uz starosnu dob od 65 godina života, te 35 godina mirovinskog staža. Naime, s obzirom da se uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu iz članka 33. Zakona mogu steći i uz sniženje starosne granice prema članku 181. Zakona po osnovi rada na poslovima s otežanim uvjetima rada na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem, i prije 65. godine života te dolazi do nejasnoća u provedbi, predlaže se opisno odrediti dob za ostvarivanje prava na ovu bonifikaciju, kao i za obiteljsku mirovinu iza smrti osiguranika nakon te dobi (stavak 5.). Također i stoga što se životna dob kao uvjet za stjecanje prava mijenja odredbama ovoga Zakona. Polazni faktor se povećava za 0,34%, a ne više za 0,15% po mjesecu. "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, prof je napisao:

Poštovani Mate,

Policajac, vojnik i vatrogasac trenutno ostvaruju taj bonus prilikom odlaska u starosnu mirovinu (kao i svi CIVILI) prema Zakonu o mirovinskom osiguranju - ZOMO ako prije toga nisu bili korisnici neke od mirovina po općem ili posebnim propisima.

Lijep pozdrav

Poštovani Mate,

Nemam ništa posebno nadodati ovoj objavi uvaženog velemajstora malogcovjeka ali zapamtite:

-Imate pravo na starosne mirovine po tri Zakona ako ih podnesete na isti nadnevak umirovljenja.

To možete pročitati na temi - usporedni izračun mirovina.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Zahvaljujem svima na uloženom trudu i doista iscrpnim informacijama.Iz svega što navodite zaključujem da  svi koji odlaze u tkz. "povlaštenu mirovinu" IMAJU PRAVO trenutno na 0,15 po mj. staža koji ostanu poslije uvjeta za punu starosnu mirovinu,odnosno to će im čak biti i uvećano na 0,34 po mj.staža po usvajanju ovako predložene mir.reforme?Nisam baš najbolje razumio taj koncept "prvog umirovljenja"o kojem piše uvaženi Prof ali mislim da se to odnosi na slučajeve koji se ponovno zaposle.(ostvarili su pravo na mirovinu po posebnim uvjetima pa se ponovno zaposlili te ostvaruju pravo na ponovni izračun mirovine???).Možda griješim ali ispravite me ako jesam????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da nemate "kategoriju povlastenih mirovina" pa se vratimo na klasicne mirovine.

Nadam se da ste si vec preko stranica HZMO-a i opcije e-gradjeni dali izracunati mirovinu, ako niste onda na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati prosjecni vrjednosni bod za sve godine radnog staza), trebate u Fini izvaditi "log i pass" i mozete si dati izracunati mirovinu preko stranica HZMO-a.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Ok!To mi je jasno!Ali eto ja se opet vraćam na te "povlaštene" jer mi je brat DVO pa sam ovo sve prethodno pisao tražeći inf. za njega pa bih ipak volio da mi netko tko zna odgovori na prethodno pitanje? 

Poštovani Mate,

Pročitajte neke objave na temi - usporedni izračun mirovina pa će Vam sve biti jasnije za brata.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija