Jump to content

Marihuana


p198

Preporučene objave

Poštovani,

optužena sam za posjedovanje 10g marihuane (prva otpužnica) i posredovanje između kupca i prodavatelja u iznosu od 5g (dogovorila sam susret s prodavateljem samo za sebe, dan nakon me prijateljica pitala ako znam nekog i ja sam rekla neka dođe sa mnom na isto mjesto u isto vrijeme kad sam se za sebe trebala naći s prodavateljem. Samo za posjedovanje bi dobila prekršajnu prijavu, no zbog činjenice da sam prijateljici također dogovorila taj susret to je prešlo u kaznenu prijavu. Zanima me kakve su kazne za to, negdje piše kazna zatvora, iako su mi policajci rekli da će biti novčana kazna. 

Imam 20 god, nisam nikad prodavala to niti bi to htjela raditi, bila sam samo konzument koji je prijateljici htio učiniti uslugu, bez razmišljanja o ikakvom dilanju.. 

inače sam redovna studentica, nemam nikakve prekršaje niti kazne od prije, ovo je bilo prvi put, ne želim da mi se cijeli život sruši radi jedne glupe pogreške (trebat će mi i potvrda o nekažnjavanju jer studiram za profesora njemačkog i filozofije) 

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 190. st. 2. Kaznenog zakona - zapriječena kazna je zatvor u trajanju od 1 do 12 godina, no bez brige, ovo će biti riješeno sa uvjetnom osudom (najvjerojatnije 1 godina uvjetno na 2).

Za ubuduće, nemojte raditi nikakve usluge drugima, jer kako ste sama rekla, da ste išla sama, ovo bi završilo kao prekršaj sa novčanom kaznom, ovako ćete dobiti dosje, sve dok ne nastupi rehabilitacija. Da ne govorim o neugodnostima, koje ćete doživjeti od policije u rutinskim kontrolama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , G-man je napisao:

Čl. 190. st. 2. Kaznenog zakona - zapriječena kazna je zatvor u trajanju od 1 do 12 godina, no bez brige, ovo će biti riješeno sa uvjetnom osudom (najvjerojatnije 1 godina uvjetno na 2).

Za ubuduće, nemojte raditi nikakve usluge drugima, jer kako ste sama rekla, da ste išla sama, ovo bi završilo kao prekršaj sa novčanom kaznom, ovako ćete dobiti dosje, sve dok ne nastupi rehabilitacija. Da ne govorim o neugodnostima, koje ćete doživjeti od policije u rutinskim kontrolama.

Hvala puno na odgovorima. Dakle, ne moze se dogoditi da zaista bude kazna zatvora? Uvjetna je sasvim u redu i prihvatljiva, znam da sam kriva i da moram dobiti nekakvu kaznu, no mislim da bi zatvor stvarno bio previše, budući da sam čula što sve ljudi rade pa su još na ulici.. 

Samo bih htjela čuti da neće biti kazne zatvora, nekako me to dosta brine. Ne dolazi u obzir da bih ovo ikada ponovila. 

Još jedno pitanje, u vezi rehabilitacije koju ste spomenuli, nakon koliko vremena je moguće dobiti potvrdu o nekažnajvanju (ako je uopće moguće)? Još jednom puno Vam hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma koji zatvor za prvi put, nema šanse. Imate recentan slučaj jednog "pripadnika zlatne mladeži" koji je imao par kila marihuane i par desetaka grama kokaina, pa je završio bez zatvora, usporedite to s vašim slučajem. Uvjetna ide.

Potvrda o tome da se ne vodi kazneni postupak (potvrda o nekažnjavanju) biti će vam "čista" po pravomoćnosti presude u ovom predmetu.

Izvadak iz kaznene evidencije (ili tzv. dosje) biti će čist po nastupu rehabilitacije, a ona će nastupiti protekom 3 godine od isteka roka provjeravanja iz uvjetne osude, ali taj izvadak vas iznimno rijetko gdje traže kod zaposlenja, no ukoliko planirate raditi u školstvu, moglo bi biti problema (jasno, dok ne nastupi rehabilitacija).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Ma koji zatvor za prvi put, nema šanse. Imate recentan slučaj jednog "pripadnika zlatne mladeži" koji je imao par kila marihuane i par desetaka grama kokaina, pa je završio bez zatvora, usporedite to s vašim slučajem. Uvjetna ide.

Potvrda o tome da se ne vodi kazneni postupak (potvrda o nekažnjavanju) biti će vam "čista" po pravomoćnosti presude u ovom predmetu.

Izvadak iz kaznene evidencije (ili tzv. dosje) biti će čist po nastupu rehabilitacije, a ona će nastupiti protekom 3 godine od isteka roka provjeravanja iz uvjetne osude, ali taj izvadak vas iznimno rijetko gdje traže kod zaposlenja, no ukoliko planirate raditi u školstvu, moglo bi biti problema (jasno, dok ne nastupi rehabilitacija).

Istina, slazem se. Hvala puno na informacijama, bitno da nije sve gotovo i da ću se kad tad moći zaposliti u školstvu, a još me čeka bar 4 godine faksa tako da bi to trebalo biti izbrisano dok diplomiram, ako sam dobro shvatila? 

I još jedno pitanje: prijatelj mi sada ima recimo iste optužnice kao ja, ali je kao maloljetnik “pao” s 0.2 marihuane, no nije dobio nikakve kazne ni sudove ni nista, samo kratki razgovor sa socijalnom radnicom i tada su mu rekli da je priča gotova i da se to briše nakon što navrši 18 god. Može li on za sebe isto onda reći da mu je ovo sad prvi put? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

On je prijavljen prekršajno, pretpostavljam. Vi kazneno. Nije isto. Na vama je samo da nastojite sve ubrzati kako biste što prije došli do toga da krene rok za rehabilitaciju. Odnosno, odazivajte se na se pozive, priznajte, ispričajte što je i kako bilo, kajanje i znate kako već sve to ide..budite slatkoriječivi:) Za vaš posao je nebitno, bude rehabilitacija do prve prijave na posao. Pretpostavljam da nemate afiniteta prema tajnim službama i želju da tamo radite, stoga je po Vas u ovom terenutku ovo djelo relativno "benigno", a i svrha kažnjavanja je ta da u budućnosti ne radite kažnjive radnje. Stoga, malo razmisliti za budućnost dok ste na faksu, te si više ne dozvolit takve situacije. Za posao se gotovo svugdje traži uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak, odnosno krivo se naziva "potvrda o nekažnjavanju" ; jer ona to nije. Vama će ta potvrda biti čista od trenutka pravomoćnosti presude. Dakle, i prije nastupa rehabilitacije. Kod vas osim samog djela niti ne postoji otegotna okolnost, već niz olakotnih, tako da je uvjetna sigurna. Teorija kaže da je zatvor moguć, ali iako nam je pravosuđe ponekad apsurdno, ne boj te se. U zatvor nećete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, atomic95 je napisao:

On je prijavljen prekršajno, pretpostavljam. Vi kazneno. Nije isto. Na vama je samo da nastojite sve ubrzati kako biste što prije došli do toga da krene rok za rehabilitaciju. Odnosno, odazivajte se na se pozive, priznajte, ispričajte što je i kako bilo, kajanje i znate kako već sve to ide..budite slatkoriječivi:) Za vaš posao je nebitno, bude rehabilitacija do prve prijave na posao. Pretpostavljam da nemate afiniteta prema tajnim službama i želju da tamo radite, stoga je po Vas u ovom terenutku ovo djelo relativno "benigno", a i svrha kažnjavanja je ta da u budućnosti ne radite kažnjive radnje. Stoga, malo razmisliti za budućnost dok ste na faksu, te si više ne dozvolit takve situacije. Za posao se gotovo svugdje traži uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak, odnosno krivo se naziva "potvrda o nekažnjavanju" ; jer ona to nije. Vama će ta potvrda biti čista od trenutka pravomoćnosti presude. Dakle, i prije nastupa rehabilitacije. Kod vas osim samog djela niti ne postoji otegotna okolnost, već niz olakotnih, tako da je uvjetna sigurna. Teorija kaže da je zatvor moguć, ali iako nam je pravosuđe ponekad apsurdno, ne boj te se. U zatvor nećete.

Krivo ste shvatili, njega se također tereti kao posrednika (4 nas je bilo, prijateljica-kupac, ja i prijatelj posrednici, i sam prodavatelj), pa je pitanje je li i njemu prvi put ako je već pao kao maloljetnik i nije dobio nikakvu kaznu niti sud? 

Hvala Vam puno na objašnjenju i informacijama puno ste pomogli :) 

Znate mozda kako izgleda to ispitivanje na državnom odvjetništvu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo niste razjasnili za što je prvi put točno osuđen prijatelj. Ako je osuđen, moguće da mu je izrečena neka mjera umjesto kazne, što za razno razne evidencije nije bitno, jer se gleda vrsta prijave (kaznena ili prekršajna), te kriv je/oslobađa se optužbe. Možete li reći što ste do sada vi "odradili"? Ispitivanje u policiji, nadalje, jeste li snimljeni kamerom u policiji, je li vas zvalo državno odvjetništvo, jeste li dobili kakvu obavijest? Treba se provesti radnja prvog ispitivanja, treba se provesti tzv istraživanje, istražne radnje, trebate dati iskaz, pa vam se šalje obavijest o završenom istraživanju i komunicira vam se rok od mjesec dana za odlučivanje o slučaju od dana upisivanja prijave u upisnik kaznenih prijava. Nakon toga dobivate optužnicu koju potpisuje nadležno DO, nakon toga optužnica ide na odlučivanje sudskom vijeću, isto može optužnicu i odbaciti, potvrditi..Prethodno će državni odvjetnik u optužnici predložiti kaznu za vas, ali morate znati da taj prijedlog nije obvezujuć za sud i sucu vjerojatno ne znači previše...tek na suđenju dokazujete zašto bi vam se izrekla primjerice blaža kazna itd. Tzv olakotne okolnosti..koje se uvijek cijene pri odmjeravanju kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelj je očito bio na prekršajnom sudu za posjedovanje, a budući je maloljetnik, nije bilo novčane kazne (99,99%). Jedno je prekršajna osuđivanost, a drugo kaznena, tako da na pitanje je li dosada bio osuđivan može odgovoriti niječno (isto tako može spomenuti ovu prekršajnu osudu i to mu sugeriram, jer su evidencije ionako dostupne tijelima gonjenja).

Samo ispitivanje uopće nije strašno, dođete, prvo ćete neformalno porazgovarati sa DO-om ili istražiteljem, a nakon toga vam se sve objašnjava kako će ići i slijedi samo ispitivanje, gdje ćete iznijeti svoju obranu i opisati slijed događaja, kako je on tekao po vama, nakon čega vam se mogu postavljati neka pitanja. Možete se braniti i šutnjom, ako je to vaš izbor glede načina obrane. Možete doći s braniteljem, uglavnom, ništa strašno, nemojte vući paralele sa filmovima i TV serijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , atomic95 je napisao:

Samo niste razjasnili za što je prvi put točno osuđen prijatelj. Ako je osuđen, moguće da mu je izrečena neka mjera umjesto kazne, što za razno razne evidencije nije bitno, jer se gleda vrsta prijave (kaznena ili prekršajna), te kriv je/oslobađa se optužbe. Možete li reći što ste do sada vi "odradili"? Ispitivanje u policiji, nadalje, jeste li snimljeni kamerom u policiji, je li vas zvalo državno odvjetništvo, jeste li dobili kakvu obavijest? Treba se provesti radnja prvog ispitivanja, treba se provesti tzv istraživanje, istražne radnje, trebate dati iskaz, pa vam se šalje obavijest o završenom istraživanju i komunicira vam se rok od mjesec dana za odlučivanje o slučaju od dana upisivanja prijave u upisnik kaznenih prijava. Nakon toga dobivate optužnicu koju potpisuje nadležno DO, nakon toga optužnica ide na odlučivanje sudskom vijeću, isto može optužnicu i odbaciti, potvrditi..Prethodno će državni odvjetnik u optužnici predložiti kaznu za vas, ali morate znati da taj prijedlog nije obvezujuć za sud i sucu vjerojatno ne znači previše...tek na suđenju dokazujete zašto bi vam se izrekla primjerice blaža kazna itd. Tzv olakotne okolnosti..koje se uvijek cijene pri odmjeravanju kazne.

Prijatelj je prvi put osuđen za posjedovanje tih 0.2g, a sada za posredovanje u kupoprodaji. No taj prvi put (0.2g) nije išao ni na prekršajni sud ni nigdje osim tih nekoliko minuta razgovora u socijalnom centru s jednom radnicom, te se priča nakon toga zaboravila. Pa ga zanima može li za ovo posredovanje u kupoprodaji reći da mu je to prvo (ne)djelo u životu. 

Ja sam tog dana kada smo uhvaćeni provela oko 10 sati u stanici gdje su nas policajci i inspektori nekoliko puta ispitivali te sam na kraju sa inspektorima otišla u jednu prostoriju u kojoj su kamerama snimili ispitivanje koje šalju na sud (tako su oni rekli). Onda sam dobila mobitel natrag (bio je kod njih čitavo vrijeme), i dva papira: potvrda o oduzimanju predmeta na kojoj su naveli koliko su mi točno oduzeli i druga potvrda na kojoj piše da me se tereti za posredovanje izmedu kupca i prodavatelja i nakon toga sam otišla kući. Rekli su da će mi na adresu za mjesec-dva doći poziv na državno odvjetništvo i nakon još par mjeseci poziv za sud. To je bilo to. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, G-man je napisao:

Prijatelj je očito bio na prekršajnom sudu za posjedovanje, a budući je maloljetnik, nije bilo novčane kazne (99,99%). Jedno je prekršajna osuđivanost, a drugo kaznena, tako da na pitanje je li dosada bio osuđivan može odgovoriti niječno (isto tako može spomenuti ovu prekršajnu osudu i to mu sugeriram, jer su evidencije ionako dostupne tijelima gonjenja).

Samo ispitivanje uopće nije strašno, dođete, prvo ćete neformalno porazgovarati sa DO-om ili istražiteljem, a nakon toga vam se sve objašnjava kako će ići i slijedi samo ispitivanje, gdje ćete iznijeti svoju obranu i opisati slijed događaja, kako je on tekao po vama, nakon čega vam se mogu postavljati neka pitanja. Možete se braniti i šutnjom, ako je to vaš izbor glede načina obrane. Možete doći s braniteljem, uglavnom, ništa strašno, nemojte vući paralele sa filmovima i TV serijama.

Napisala sam sada da nije bio na nikakvom sudu, već samo na razgovoru u soc.centru i priča je bila gotova.

Hvala na odgovorima. Hoće li se DO bazirati samo na ovaj slučaj i njegovo riješavanje ili se može pozivati na poruke i događaje od pred npr. godinu dana? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, p198 je napisao:

Hoće li se DO bazirati samo na ovaj slučaj i njegovo riješavanje ili se može pozivati na poruke i događaje od pred npr. godinu dana? 

Na ono što je predmet postupka, ne vidim razlog da idu godinu u rikverc.

Za nedjelo, kako sam napisao - može reći da nema kaznenih djela, a onda spomenuti ovo što je imao (štogod da je to bilo, iako nema šanse da je prošlo bez suda, osim ako je bio mlađi od 14 godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija