Jump to content

Zaštita imovine i skrbništvo


astralis7

Preporučene objave

Pozdrav,

 

uskoro pokrećem razvod od supruga pa me zanima da li se ikako mogu zaštiti po pitanju imovine.

1. Imam svoj stan stečen prije braka no stvari u stanu su kupljene novcem koji smo dobili na vjenčanju.

2. posjedujem 2 auta, jedan je na mene dobiven darovnim ugovorom od oca,drugi je vlasništvo leasing kuće a ja sam navedena kao korisnik istog.

Imam svoju tvrtku koja uspješno posluje  te iskreno ne želim da išta od svega što imam padne u njegove ruke.

Imamo dvoje maloljetne djece (ispod 3 god),on je inače dosta nasilan ,par puta sam zvala i policiju no oni nisu vidjeli nikakvo kazneno djelo jer se nasilje nije dogodilo točno na taj dan nego dan prije.

Planiram tražiti puno skrbništvo, on ima nestabilan posao i nesređeno stambeno pitanje.

Zanima me.postoji li mogućnost da zaštitim sebe i ono što imam (uz to i tvrtku koja je otvorena u braku) ? Od strane njegovih i njega dobivam prijetnje da će mi uzet djecu i "ubiti mene i moje ukoliko dođemo po njih" i već godinama slušam pogrdne izjave i prijetnje.

 

Molim savjet 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , astralis7 je napisao:

Pozdrav,

 

uskoro pokrećem razvod od supruga pa me zanima da li se ikako mogu zaštiti po pitanju imovine.

1. Imam svoj stan stečen prije braka no stvari u stanu su kupljene novcem koji smo dobili na vjenčanju.

2. posjedujem 2 auta, jedan je na mene dobiven darovnim ugovorom od oca,drugi je vlasništvo leasing kuće a ja sam navedena kao korisnik istog.

Imam svoju tvrtku koja uspješno posluje  te iskreno ne želim da išta od svega što imam padne u njegove ruke.

Imamo dvoje maloljetne djece (ispod 3 god),on je inače dosta nasilan ,par puta sam zvala i policiju no oni nisu vidjeli nikakvo kazneno djelo jer se nasilje nije dogodilo točno na taj dan nego dan prije.

Planiram tražiti puno skrbništvo, on ima nestabilan posao i nesređeno stambeno pitanje.

Zanima me.postoji li mogućnost da zaštitim sebe i ono što imam (uz to i tvrtku koja je otvorena u braku) ? Od strane njegovih i njega dobivam prijetnje da će mi uzet djecu i "ubiti mene i moje ukoliko dođemo po njih" i već godinama slušam pogrdne izjave i prijetnje

Poštovana, jedno su želje, a sasvim drugo su mogućnosti....

1. Ako ste stan stekli prije braka i bračne zajednice, stan se tretira kao Vaša osobna imovina i kao takav ne predstavlja bračnu stečevinu, dok su stvari kupljene novcem od vjenčanog dara (zajedničkog) bračna stečevina i dijele se na dva jednaka djijela između Vas i Vašeg supruga...

2. Auto darovan Vama od strane Vašeg oca, naravno, ako je to darovanje dokazivo, predstavlja Vašu osobnu imovinu, dok se ovaj drugi tretira kao bračna stečevina bez obzira na koga glasi...

Tvrtka koju navodite, a kako pišete, ista je osnovana (otvorena) za vrijeme trajanja bračne zajednice, sukladno ObZ, kao takva, predstavlja bračnu stečevinu i dijeli se na jednake djelove...

Ako imate dvoje mld. djece, a planirate se rastati, morate se javiti nadležnom CZSS radi pokretanja obveznog savjetovanje prije razvoda braka, kao i medijacije, jer su Vam ti postupci temelji za pokretanje postupka za razvod braka (prije prolaska i završetka istih ne možete pokrenuti sudski postupak za razvod braka)...

Razmislite dobro prije nego se upustite u traženje punog skrbništva, jer je pravo djece da imaju oba roditelja ma kakvi oni bili, tj. koliko je i da li je, uopće, to dobro i u interesu djece....

Što se tiče prekršaja nasilja u obitelji, to ističite u postupku razvoda braka i odlučivanje o roditeljskoj skrbi...

Ako su prijetnje toliko ozbiljne, tj. prijetnje ubojstvom, kako navodite, obratite se policiji ili direktno ODO-u radi pokretanja kaznenog postupka zbog počinjenja KD prijetnji označeno i definirano po čl. 139. st. 2. KZ RH, a koje kazneno dijelo se progoni po nalogu...

Dakle, u konkretnom slučaju, biti će dva sudska postupka i to postupak za razvod braka, prije kojeg morate proći obvezno savjetovanje prije razvoda u nadležnom CZSS i metijaciju (barem prvi postupak) koji će Vam služiti kao temelj zapokretanjem postupka za razvod braka........te postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine u kojem će se utvrđivati što sve predstavlja bračnu stečevinu (stečevinu stečenu za vrijeme trajanja bračne zajednice) i sama podijela iste, a koji možete pokrenuti i prije pokretanja postupka za razvod braka, sve ovisi o Vama, možete za vrijeme trajanja postupka za razvod braka, kao i poslije razvoda braka...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija