Jump to content

Kako zakonskom nasljedniku uskratiti pravo na nužni dio?


Bizon

Preporučene objave

Poštovani članovi Legalis portala,

dopustite mi, molim Vas, da Vam opišem svoju situaciju. Imam majku i mlađeg brata. Mlađi brat je u jako lošim odnosima sa mojom majkom i majka bi htjela svu svoju imovinu ostaviti meni, ali ne znam da li je to zakonski moguće s obzirom na činjenicu da bi u tom slučaju mlađi brat imao pravo na nužni dio. Pojedine formalno-pravne radnje koje bi mog brata lišile prava na nužni dio poput Ugovora o doživotnom uzdržavanju između mene i moje majke ne dolaze u obzir. Zanima me postoji li neki drugi način da se mojem bratu uskrati pravo na nužni dio?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitao sam iz razloga, jer sam mislio na varijantu isključenja nužnog nasljednika, ali to bi riješilo vaš problem samo u slučaju da brat nema djecu (zbog načela reprezentacije). Plus što bi majka morala imati validan razlog za takav postupak (vidite odredbe čl. 85-87. ZN-a).

Po mom mišljenju, ukoliko ugovor o DU (ili npr. kupoprodaja i sl.) ne dolazi u obzir, onda ne vidim drugu opciju, kojom bi se brata "izbacilo" iz igre.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu. Da li postoji mogućnost da se mome bratu uskrati pravo na majčin stan u Zagrebu na slijedeći stan: budući da ja isto imam stan približno iste kvadrature kojeg sam kupio novcima od prodaje građevinskog zemljišta kojeg mi je poklonio moj, sada već pokojni, djed(majčin otac), ja bih sa svojom majkom sklopio Ugovor o zamjeni nekretnina. Dakle, meni bi pripao njezin stan, a njoj bi pripao moj stan. Da li bi onda u tom slučaju moj brat izgubio pravo na stan koji sada glasi na moju majku?

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Bizon je napisao:

U redu. Da li postoji mogućnost da se mome bratu uskrati pravo na majčin stan u Zagrebu na slijedeći stan: budući da ja isto imam stan približno iste kvadrature kojeg sam kupio novcima od prodaje građevinskog zemljišta kojeg mi je poklonio moj, sada već pokojni, djed(majčin otac), ja bih sa svojom majkom sklopio Ugovor o zamjeni nekretnina. Dakle, meni bi pripao njezin stan, a njoj bi pripao moj stan. Da li bi onda u tom slučaju moj brat izgubio pravo na stan koji sada glasi na moju majku?

da.....a šta bi ti s tim dobio?....onda bi brat ima pravo na nužni dio sadašnjeg tvoga stana.....logike ima ako to tebi nešto znači (sentimentalno) ili ako je tvoj stan jeftinji ili na lošijem mjestu i slično ..tad nije loša ideja,ali i dalje ostaje da ti brat ima pravo na nužni dio,ali sadašnjeg tvog stana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija