Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

Bizon

Kako zakonskom nasljedniku uskratiti pravo na nužni dio?

Preporučene objave

Poštovani članovi Legalis portala,

dopustite mi, molim Vas, da Vam opišem svoju situaciju. Imam majku i mlađeg brata. Mlađi brat je u jako lošim odnosima sa mojom majkom i majka bi htjela svu svoju imovinu ostaviti meni, ali ne znam da li je to zakonski moguće s obzirom na činjenicu da bi u tom slučaju mlađi brat imao pravo na nužni dio. Pojedine formalno-pravne radnje koje bi mog brata lišile prava na nužni dio poput Ugovora o doživotnom uzdržavanju između mene i moje majke ne dolaze u obzir. Zanima me postoji li neki drugi način da se mojem bratu uskrati pravo na nužni dio?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
objavljeno (uređeno)

Moj brat ima djevojku s kojom je već dugo godina u vezi i s kojom se planira vjenčati. Najvjerojatnije će jednog dana imati i djecu.

Uređeno od Bizon

Podijeli ovu objavu

Pitao sam iz razloga, jer sam mislio na varijantu isključenja nužnog nasljednika, ali to bi riješilo vaš problem samo u slučaju da brat nema djecu (zbog načela reprezentacije). Plus što bi majka morala imati validan razlog za takav postupak (vidite odredbe čl. 85-87. ZN-a).

Po mom mišljenju, ukoliko ugovor o DU (ili npr. kupoprodaja i sl.) ne dolazi u obzir, onda ne vidim drugu opciju, kojom bi se brata "izbacilo" iz igre.

Podijeli ovu objavu

U redu. Da li postoji mogućnost da se mome bratu uskrati pravo na majčin stan u Zagrebu na slijedeći stan: budući da ja isto imam stan približno iste kvadrature kojeg sam kupio novcima od prodaje građevinskog zemljišta kojeg mi je poklonio moj, sada već pokojni, djed(majčin otac), ja bih sa svojom majkom sklopio Ugovor o zamjeni nekretnina. Dakle, meni bi pripao njezin stan, a njoj bi pripao moj stan. Da li bi onda u tom slučaju moj brat izgubio pravo na stan koji sada glasi na moju majku?

Unaprijed hvala!

Podijeli ovu objavu

Prije 12 minuta, Bizon je napisao:

U redu. Da li postoji mogućnost da se mome bratu uskrati pravo na majčin stan u Zagrebu na slijedeći stan: budući da ja isto imam stan približno iste kvadrature kojeg sam kupio novcima od prodaje građevinskog zemljišta kojeg mi je poklonio moj, sada već pokojni, djed(majčin otac), ja bih sa svojom majkom sklopio Ugovor o zamjeni nekretnina. Dakle, meni bi pripao njezin stan, a njoj bi pripao moj stan. Da li bi onda u tom slučaju moj brat izgubio pravo na stan koji sada glasi na moju majku?

da.....a šta bi ti s tim dobio?....onda bi brat ima pravo na nužni dio sadašnjeg tvoga stana.....logike ima ako to tebi nešto znači (sentimentalno) ili ako je tvoj stan jeftinji ili na lošijem mjestu i slično ..tad nije loša ideja,ali i dalje ostaje da ti brat ima pravo na nužni dio,ali sadašnjeg tvog stana

Podijeli ovu objavu

Uz ovo što je X napisao, dodao bih da ćete u slučaju zamjene, oboje platiti porez na promet nekretnina. Svakako za razmisliti, ali ako je cilj definitivno dobiti majčin stan za sebe, ovo jeste opcija. Jedino što će koštati.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad