Jump to content

ispitivanje osumnnjičenika po kaznenoj prijavi i postupanje po službenoj dužnosti


čoko

Preporučene objave

u kuću mi je banuo čovjek i prijetio mi da će mi poslat ljude da me riješe te mi je zadao udarac. bio je prisutan jedan svjedok od kojeg je uzeta izjava u postaji. protiv napadatelja osumnjičenika podnio sam kaznenu prijavu policiji, a djelo je okarakterizirano po člancima kazneno djelo prijetnje 139. st. 1. KZ/11 onaj tko drugome ozbiljno prijeti zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio, te djelo uvrede čl.147. st. 1. KZ/11 onaj tko uvrijedi drugoga.

državno odvjetništvo je odbacilo kaznenu prijavu s objašnjenjem da nije u njihovom nadležnom postupanju jer da prijavljeno kazneno djelo nije djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti. iz preuzetog spisa predmeta vidljivo je da nije izvršeno uzimanje izjave od osumnjičenika, tj da osumnjičenik nikada nije bio pozvan u policijsku postaju na ispitivanje.

mogu li se žaliti na postupanje državnog odvjetništva, da li su oni trebali narediti ispitivanje osumnjičenika? da li je policija bila obavezna po zakonu (i kojem) u postaji uzeti izjavu od osumnjičenika?

 

imam li osnovu za pisanje žalbe na rješenje državnog odvjetništva ili na postupanje državnog odvjetništva? imam li osnovu za pisanje žalbe na postupanje policije u proceduri (osumnjičenik nije priveden)?

upućen sam na podizanje privatne tužbe. da li je to uistinu jedino što mogu učiniti?

unaprijed zahvaljujem na odgovoru

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ovo je vjerojatno obrazloženo sa riječima da "prijetnja nije dovoljno konkretizirana", pa da potpada pod stavak 2., koji se goni po prijedlogu žrtve/oštećenika. Nažalost, sudska praksa je kumovala ovakvim stvarima, riječi "strgat ću te", "polomit ću te", po mišljenju nekih sudova nisu dovoljno konkretne da predstavljaju prijetnju i rezoniranje DORH-a je prirodan slijed događaja. Ovdje imamo problem da ne samo da su riječi izrečene, već ih je pratio i udarac, što daje drugačiju dimenziju cijelog slučaja i jasno ukazuje na ozbiljnost realizacije prijetnje.

Protiv rješenja o odbačaju kaznene prijave, prava žalbe nemate. Imate doduše opciju, podnijeti privatnu tužbu i nastaviti postupak tim putem, na što ste i upozoreni. Ukoliko ste nezadovoljni radom konkretnog zamjenika, koji je odbacio prijavu, možete izjaviti predstavku na njegov rad, kako nadležnom općinskom državnom odvjetniku, tako i višem (županijskom) državnom odvjetniku, pa će oni tražiti očitovanje i napraviti neke provjere, ali nemojte polagati velike nade da će se nešto promijeniti.

Neispitivanje osumnjičenika nije greška (iako se u većini slučajeva radi), ukoliko se iz preostalih izvora saznanja došlo do konkluzije da nema elemenata kaznenog djela, koje se goni po službenoj dužnosti, a što je onda baza rješenja o odbačaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija