Jump to content

Uvjetna osuda i obveza vraćanja novca


Starter11

Preporučene objave

Poštovani,
10.07. Ove godine pušten sam iz riječkog istražnog zatvora nakon 2 mj. Presuda suda za kazneno djelo prevare je bila uvjetna 10 mj.  Sa rokom kušnje od 3 godine uz obavezu da oštećenom vratim 3500 kn u roku od 3 mj. (Sada do 10.10). Nažalost nisam bio nikako u mogućnosti još uplatiti taj novac jer sam tek počeo raditi a moći ću platiti do kraja mjeseca). Zanima me da li će sud odmah nakon 10.10. Pokrenuti postupak slanja mene u zatvor na tih 10 mj. Ili se možda tolerira ovaj rok do kraja mjeseca kad ću uplatiti cijeli iznos? Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Starter11 je napisao:

Ja sam sud već zvao pa mi je nervozna gđa rekla da to što prije platim a od oštećenika nemam broj. Uplatiti ću ja to što prije samo mi je malo frka da me odmah ne pošalju nazad u zatvor pa me zanimalo koliko fore imam u praxi

Pa , ja mislim da ste vi kaznu dobili za prijevaru, a ovo što ste dužni je nešto drugo. Doduše, i obeštećenje ako ne platite bi moglo biti shvaćeno od oštećenika kao prijevara ali  to bi bio drugi slučaj i trebalo bi to dokazati, jer ako niste imali sredstava za platiti... . Sumnjam da bi sud išao tako drastično ali ako ste u mogućnosti, platite da kraja mjeseca i ne bi trebalo biti problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, hasko je napisao:

Pa , ja mislim da ste vi kaznu dobili za prijevaru, a ovo što ste dužni je nešto drugo. Doduše, i obeštećenje ako ne platite bi moglo biti shvaćeno od oštećenika kao prijevara ali  to bi bio drugi slučaj i trebalo bi to dokazati, jer ako niste imali sredstava za platiti... . Sumnjam da bi sud išao tako drastično ali ako ste u mogućnosti, platite da kraja mjeseca i ne bi trebalo biti problema.

Koliko sam ja shvatila, jest ta šteta vezana za prijevaru, kao tzv. dvostruki uvjet - opozvat će se uvjetna osuda ako u roku kušnje počini novo kazneno djelo i ako oštećeniku ne podmiri štetu. Tijekom roka kušnje se određuju ročišta za provjeru je li osuđeni podmirio štetu, i ako ne podmiri, opoziva se uvjetna osuda i izvršava se zatvorska kazna (umanjena za period trajanja istražnog zatvora, ako je vezan za isti kazneni postupak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Koliko sam ja shvatila, jest ta šteta vezana za prijevaru, kao tzv. dvostruki uvjet - opozvat će se uvjetna osuda ako u roku kušnje počini novo kazneno djelo i ako oštećeniku ne podmiri štetu. Tijekom roka kušnje se određuju ročišta za provjeru je li osuđeni podmirio štetu, i ako ne podmiri, opoziva se uvjetna osuda i izvršava se zatvorska kazna (umanjena za period trajanja istražnog zatvora, ako je vezan za isti kazneni postupak).

A što ako zaista nije imao novaca za platiti ? Mislim, 3500 kuna je banalan iznos za "odrapiti" 10 mjeseci. Pri tome ne mislim da ne treba platiti, naprotiv.  Ne navodi da treba platiti sudu, dakle sud nema uvid u to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani koliko mi je znano u pritvoru ste bili zbog prevare neke druge osobe i sud vam je naložio da oštećenom vratite 3500 kuna, ispravite me ako sam u krivu. Na rješenju koje vas sud osuđuje mora pisati a i dostaviti se rješenje oštećenoj osobi. Po tome možete saznati i kontakt i onda objasniti svoju situaciju. I nije dvostruki uvjet nego je počinio prevaru nekoj drugoj osobi bio u pritvoru osuđen na tri godine uvjetno a da pritom ne počini novo ili slično kazneno djelo uz to prevarenom mora vratiti novac! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Andrijana2, ipak se radi o dvostrukom uvijetu što se da isčitati iz početnog posta pokretača teme, prvom - da za vrijeme kušnje (3 godine) ne počini novo KD, a drugi - da u navedenom roku (3 mjeseca) vrati protupravno, prijevarom, stečenu imovinu (3.500,00 kn) oštećenom...

Sve ostale mogućnosti su naveli poštovani Hasko i poštovana Ruby s kojima se u potpunosti slažem....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Uvjetna osuda i obveza vraćanja novca

Čak i da vam opozovu uvjetnu osudu i odrede izvršenje izrečene kazne zatvora, imate vremena sve do odlaska na izdržavanje kazne zatvora da platite i sve se obustavlja.

A i sam opoziv ne ide automatizmom (i taj postupak traje), jer se definitivno gleda je li osuđenik bio u mogućnosti platiti dugovano, i iznimno rijetko se na prvu opoziva, kao što se gleda i razmjernost duga i izrečene kazne zatvora.

Uglavnom, platite čim prije, barem dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija