Jump to content

Rad u inozemstvu I prijevremena mirovina u Hrvatskoj


RumeniDjed

Preporučene objave

Pozdrav,

Mozda je pitanje vec postavljeno pa se ispricavam unaprijed. Potrazivao sam na google sve vezano za tu temu ali nisam nasao konkretni odgovor. Dakle, imam 60godina I prije 2 godine sam zatrazio prijevremenu mirovinu I dodijeljeno mi je katastrofalnih 1350,55kn. Nedavno sam se odlucio na rad u Njemackoj, pa me zanima da li mirovinu moram odjaviti te kakve su poslijedice jer mirovinu primam vec 7 mjeseci a uredno primam placu u Njemackoj. 

 

Hvala

uređeno: od RumeniDjed
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Radite li na crno ili ste prijavljeni u Njemačkoj? Radite li za hrvatskog poslodavca koji Vas je izaslao u Njemačku na rad, ili za njemačkog poslodavca? 

Isprike na kasnom odgovoru, potpuno sam zaboravio. Prijavljen sam uredno i cisto kod njemackog poslodavca bez ikakvih dodira sa Hrvatskom. Ako i kada me uhvate, kakve su kazne? Ja sam, ipak, covjek u godinama bez ikakvih dodira sa zakonom u svom zivotu, pa mi ne treba ni sad da me netko potrazuje. Samo, zalosno bi bilo kada bi to bilo stvarno tako jer sa tom penzijom je zivot katastrofalan, a cijeli zivot sam radio za to. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Wanksta je napisao:

Primate li Hrvatsku mirovinu ?

Ako da onda smijete po zakonu o mirovinskom osiguranju raditi samo pola radnog vremena za što vam njemački poslodavac treba dati potvrdu.

Dakle, gubim pravo na nekih 200 eura mirovine u HR jer radim 40 sati tjedno. Da li se to moze pismeno obaviti? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, RumeniDjed je napisao:

Dakle, gubim pravo na nekih 200 eura mirovine u HR jer radim 40 sati tjedno. Da li se to moze pismeno obaviti? Hvala

Po zakonu ne gubite ništa ako vam poslodavac izda potvrdu da radite pola radnog vremena. 

Mirovinu ne gubite, ona se samo obustavlja tako dugo dok radite puno radno vrijeme.

Pošto ste u Hrvatskoj već u mirovini, radom u Njemačkoj kod njemačkog poslodavca uplate se vrše u njihov altersvorsorge pa bi kasnije dobivali mirovinu iz njihovog sustava, sad pitanje dali bi to tko provjeravao u našem mirovinskom, ovisno i dali ste prijavljivali odlazak iz HR.

Da, vašu odluku možete izjaviti i pismeno/preporučeno na mirovinsko osiguranje Zagreb, Mihanovićeva ili se telefonom raspitati o detaljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija