Jump to content

Kupovina neizgrađenog stana i suvlasništvo nad zemljištem


makrc

Preporučene objave

Poštovani,

supruga i ja bih htjeli kupit stan u zgradi na kojoj je tek započela izgradnja.

Do sada sam u svim predugovorima o kupoprodaji koje sam imao prilike pročitati (a tako mi su mi rekli i poznanici koji su kupovali stanove) vidio da se uz stan navode i pripadajući zajednički dijelovi zgrade te pripadajući dio zemljišta. Problem je što predugovor koji sam dobio ne navodi pripadajući dio zemljišta. Inače Prodavatelj stana je tvrtka.

Članak 1 Predugovora glasi:

Predmet prodaje:
-četverosobni stan oznake …….. s pripadajućim idealnim dijelom zajedničkih dijelova zgrade i uređaja zgrade, razmjernim korisnoj vrijednosti kupljenog stana i garažnog parkirnog mjesta prema korisnoj vrijednosti svih ostalih stanova i prostorija cijele nekretnine kojoj ti zajednički dijelovi služe, sukladno članku 68. i članku 370. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

U tvrtki Prodavatelju tvrde da se stan zakonski ne može odvojiti od zemljišta te da se podrazumijeva da sa stanom kupujem i pripadajući dio zemljišta (a ja sam nedovoljno stručan da točno protumačim zakone).

Također me muči članak 3.9. koji glasi:

(3.9) Svi suvlasnici zkčbr. ?? su sklopili Diobni ugovor od 31. srpnja 2018. godine kojim su utvrdili da će se od opisane zkčbr. ?? formirati zkčbr. ?? k.o. Grad Zagreb površine ?? m2 koja će po stanju u katastarskom operatu odgovarati kčbr. ?? k.o. površine ?? m2, te koja će biti suvlasništvo društva ?? d.o.o. u 267.665/1.000.000 dijela i društva Prodavatelj d.o.o. 732.335/1.000.000 dijela.

U tvrtki Prodavatelju kažu da to vrijedi za razdoblje gradnje - ali to zapravo nigdje ne piše. Po mojem (laičkom) tumačenju ovo Predugovora, ja ne bih postao suvlasnik zemljišta na kojemu se gradi zgrada (to bi bio Prodavatelj), a samim time Prodavatelj bi mogao činiti sa zemljištem što ga je volja.

Hvala na odgovorima i lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dobro ste primjetili da nešto nije u redu u pred - ugovoru.

pod. 1. umjesto ,što piše - razmijerno  korisnoj >vrijednosti <  - trba pisati. :

Suvlasnik zemljišta u ramjernoj >veličini< Stana.ili razmijerno vrijednosnoj - veličini stana.

U,ovom drugom dijelu - sam shvatio..da postoje 2 - firme,, i gdje vi pristaje te - potpisom - pred ugovora

a,kasnije Ugovora - da se od postoječe čestice - formira još jedna čestica,, a koja če biti podijeljena 

na dva vlasnika - te dvije firme - u omjeru - 1/3 jednoj -a 2/3 - drugoj firmi.

Niste napisali veličinu parcele..

To se vjerovatno radi,o onom dijelu parcele ,,koji je predviđen za parkirna mjesta ili garaže.

Jer zakon nalaže,da koliko stambenih jedinica gradi te - morate imati toliko parkirnih mjesta na parceli,,

ili na parceli koja graniči sa istom - ali ako ista  več nije nekome drugome dato to pravo..

to znači..ako na vlastitoj parceli nema te dovoljno parkirnih mjesta - vlasnik susjedne parcele vam može 

dati pravo, da parkirališta budu - na njegovoj parceli..ali se ta radnja mora upisati u gruntovnicu..

iz razloga ,,da jedna parcela..na kojoj..- npr. može biti parkiralište za - 20 vozila...jer joj veličina ne do

pušta više..to isto pravo..ne - može dati (fiktivno ) i drugoj građevini koja se gradi,,na susjednoj parceli.

Kako da - pojednostavim. - gradi se objekat od - 20 stanova - i nema na svojoj parceli - ni jedno ili

mu fali..12- parkirnih mjesta -vlasnik susjedne parcele mu može dati pravo za tih - 12 -parkirališta..

ali..kad se sa suprotne strane bude gradio objekat..vlasnik ove parcele - može dati pravo..parkiranja..

za određeni broj..vozila -ali se u gruntovnici - vidi da je - 12- več..dato objektu sa druge strane -

tako da mu može dati..samo..onoliko..koliko ostaje kad se - odbije -ovih - 12. ,,znači...još - 8..mjesta.

Ne,nasjedaj te - na ono što nije - napisano - več vam je - usmeno rečeno npr.  >to vrijedi,dok se 

objekat ne napravi< - inzistiraj te - sve što vam se usmeno kaže ,,kad se radi o vašim pravima - da se

 to i napiše - inače..ako nije - napisano..-to nikad nije ni - ugovoreno.

Nejasno je i..šta znači >Uređaja <..zgrade.? - na šta se ..točno misli...?

to mora biti točno - precizirano..da nebi ispalo..da neki - priključak ,,dijeli te u jednakim..omjerima...

jer riječ...uređaja..je -širok pojam..- jedino..ako se ne misli -na šaht za priključke vode..ali..onda neka i piše..

da se odnosi na ..navedeno.

poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija