Jump to content

Ovrha na nekretnine


Goranh222

Preporučene objave

Poštovani,

 

ovako, ja imam 25 godina, preskočit ću dio priče uglavnom, 1997 godine jedna firma, te jedna banka "sjedaju" na hipoteku pod kojom se nalazila zemlja mog oca, djeda, strica itd.

Uglavnom , smrću mojih roditelja ta zemlja je prešla na mene i brata, danas, 21 godinu kasnije ta tvrtka koja potražuje manji iznos ( nekih 20 000kn), i banka (koja je propala) pa sada to potražuje ministarstvo financija RH potražuju ovrhu nad tom zemljom.

Ja znam za te dugove, brat također, no sad ne znam što oni nama mogu osim ovršiti tu zemlju i nekretnine (veliko tovilište za svinje) koje se nalaze na tim nekretninama. Jer ukupna vrijednost tog zemljišta i nekretnine sigurno nije dovolja da se oni namire, pa me zanima što poduzeti?

I kako je moguće da proces traje 21 godinu??

Uvidom u katastar stoji mi ovako:

Temeljem zapisnika broj xxxx prenosi se slijedeći upis: radi čijeg osiguranja je uknjižba dopuštena ( čl. 259 st. 2 Ovršnogzakona ), time da se na toj nekretnini smije provesti ovrha i prema trećoj osobi koja je tu nekretninu kasnije stekla (čl. 260 st. 1 Ovršnog zakona).

i dodatna zabilježba:

Zaprimljeno 07.04.2016.g. pod brojem xxxx
ZABILJEŽBA, OVRHA, RJEŠENJE O OVRSI OPĆINSKOG SUDA U--- POSL.

BR: xxxxxx 05.04.2016, utvrđenjem vrijednosti nekretnina, prodajom nekretnina

i namirenjem ovrhovoditelja iz novčanog iznosa dobivenog prodajom.

 

Dakle jučer smo dobili papir na kojem su navedena sva zemljišta, nekretnine itd, te da tog i tog datuma dolazi građevinski vještak, da smo dužni prisustvovati njegovoj procjeni svega toga.

Također se navodi da ovrhovoditelj treba uplatiti 2,375kn  kako bi se proveo ovršni postupak

 

Mene zanima što napraviti? Kako se postaviti?

I jel mi tu moramo što plaćati ili nemamo nikakvih troškova osim što će nam vjerojatno sve uzeti?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovrhovoditelj namjerava ovrhom na nekretnini podmiriti bar dio svoga dugovanja. Zabilježba u zk je napravljena, sada slijedi utvrđivanje vrijednosti koju sud obavlja uz pomoć vještaka, a nakon toga slijedi prodaja nekretnine i namirenje ovrhovoditelja.

Budite prisutni kada dođu na očevid, trošak vještačenja mora uplatiti ovrhovoditelj. A o daljnjem tijeku postupka ćete biti upoznati kao što ste sada upoznati za ovu fazu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, a sad oni to procijene, prodaju bla bla. Jel to onda kraj "agonije" ili nas mogu tužiti dalje i šta ja znam. Mogu li sjesti na moju plaću? Ili uzeti nešto od nekretnina koje ja imam na sebi (a nisu direktno vezane sa zemljištima koja su pod hipotekom)

Mislim , mi smo tu zemlju nasljedili, a sve to staro je preko 20 godina, kako je moguće da nije nastupila zastara ili nešto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako prodajom nekretnine namire samo dio svog duga, onda mogu za preostali dio duga pokrenuti nove ovršne postupke. Pri tome oni biraju predmet ovrhe odnosno da li će to biti ovrha na nekretninama, placi, pokretninama... Ako ste naslijedili svog pokojnog oca, onda ste naslijedili i njegov dug, pa prema tome mogu ovršiti i sve što je Vaše. Zastare nema jer ona teče 10 godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali zastara nije apsolutna, pa je ovršnim radnjama ovrhovoditelj prekidao zastarni rok i u tom slučaju on teče iz početka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, Goranh222 je napisao:

OK, a sad oni to procijene, prodaju bla bla. Jel to onda kraj "agonije" ili nas mogu tužiti dalje i šta ja znam. Mogu li sjesti na moju plaću? Ili uzeti nešto od nekretnina koje ja imam na sebi (a nisu direktno vezane sa zemljištima koja su pod hipotekom)

Mislim , mi smo tu zemlju nasljedili.

Ukoliko bi ovrhovoditelj pokrenuo novi ovršni postupak (na novom predmetu ovrhe) radi namirenja ostatka duga, onda morate znati da prema članku 139.  Zakona o nasljeđivanju, nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove, ali samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine. Pri tome se opseg odgovornosti nasljednika za ostaviteljeve dugove prosuđuje prema vrijednosti naslijeđene imovine koju je ona imala u času prijelaza na nasljednike, dakle u času smrti Vašeg oca. Prema tome, ako bi do ovoga došlo, tada se u žalbi svakako pozovite na članak 139. ZN.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, oni tehnički sad mogu )vjerojatno i hoće???) teretiti nas da isplatimo taj dug?

Iako smo od oca naslijedili 3 komada zemlje i to nema šanse da se time namiri taj ogromni dug, oni mogu doći i uzeti moju imovinu koju sam stekao za svog života??

Mi tu hipoteku ne osporavamo, mislim valjda je tako bilo, ja ne znam i potpisat cu nek uzmu sve... ali sad da mene bace u dug iz kojeg se ne mogu izvuci i da uzimaju ono što sam ja sam stekao, a od toga se ne mogu obranti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija