Jump to content

Radno vrijeme


pliva

Preporučene objave

Pojam rada u turnusu je za skupinu djelatnosti koji  bi trebali raditi u sustavu 12/24 i 12/48 jer takve službe moraju 

su dežurne od 00:00 do 24:00 i kako im smjena radi djelatnici te smjene morali bi doći na posao bez obzira  koji

je dan u tjednu i dali je blagdan ili nije treba doći na posao.
U pojedinim službama se šefovi uzimaju za pravo pa rade pre raspodjelu radnog vremena tako da pojedine skupine

smjenskih djelatnika dolaze raditi po preraspodjeli  bez da se daje mogućnost istima da se mogu žaliti jer  smatram

ako mi smjena danas radi od 07 do 19 onda bi svi djelatnici te smjene trebali u to vrijeme doći raditi a ako sve protekne

u božijem miru onda u 19 sati završiti sa smjenom dežurstva.

Mišljenja sam da šefovi u tom trenutku postupaju nezakonito i drastično krše zakon i glume šerife bez da ima ikakav 

dogovor s radnicima.
Sa svojom nametnutom preraspodjelom radnog vremena nebi smio onda dizati radnike iz slobodnog niti bi smjeli biti 

pripravni ako mu nije dopušten redoviti smijenski rad.

Na žalost inspekcija rada je o svemu obaviještena i jednostavno kažu da tu ne mogu ništa  i prepustili su da se kolju

strane međusobno i da većina da bude taoc jednog čovjeka i režima koji nitko nije dao pristanak a inspekcija rada kaže

da je tu nemoćna i jedino što ostaju tužbe pa da možda sudovi to riješe a zakon o radu članak 133 kaže da bi trebalo

se zatražiti zaštita iod inspekcije rada i sudova a sad ne znam točno  jedan članak i zakona o radu kaže da je takvim skupinama

nemoguće unaprijed odrediti radno vrijeme npr vatrogascu u smijeni koji svaki čas može dobiti dojavu da gori ili da nekog treba 

izvlačiti iz auta a operativnost i čak izlazak može doći upitan zbog preraspodjela radnog vremena.
Na žalost ne daj bog da se dogodi Kornatska tragedija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Imate li upit vezan uz ovu situaciju ili se radi više o komentaru? 

Nije nikakav komentar nego je istina sutra bi smjena trebala raditi od 07 sati do 19 sati međutim od ukupno 4 smjenska djelatnika njih 3 dplaze raditi

od 07 a četvrti od 11 sati po meni je to nedopustivo i to nije rad u turnusu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:

Taj četvrti radi od 11 do kada? I tako radi i inače ili je to povremeno (s nekim razlogom)? Kako mu se to vodi kod plaće?

I o kakvoj firmi se radi, tj. imate li kolektivni ugovor?

Pisao sam da se radi u turnusu 12/24 i 12/48 i takvima je rad početak  od 07 do 19 i to je redoviti smijenski rad a ako je sve uredu onda po redovnom završavamo u  19 sati ako je frka onda dok se ne riješi  traje radno vrijeme. Zbog drugih okolnosti nebi govorio koji posao radim samo to je posao u kojem je nemoguće odrediti unaprijed radno vrijeme 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, pliva je napisao:

Nije nikakav komentar nego je istina sutra bi smjena trebala raditi od 07 sati do 19 sati međutim od ukupno 4 smjenska djelatnika njih 3 dplaze raditi

od 07 a četvrti od 11 sati po meni je to nedopustivo i to nije rad u turnusu

Šta kaže kolektivni ili pravilnik o radu o ostalim oblicima rada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Šta kaže kolektivni ili pravilnik o radu o ostalim oblicima rada?

Kolektivni ugovor objašnjava što je rad u turnusu i to govori sam pojam. 
Zakon o radu čini mi se članak 68 kaže da je nemoguće za skupine ovakve vrste

unaprijed odrediti i mijenjati radno vrijeme.Na kraju krajeva u članku 67 zakona 

o radu daje mogućnost ako pristajem na preraspodjelu da mogu dati svoj potpis

i još se omogućuje za 8 sati korištenje 12 sati jer 8 prekovremenih kroz redovni 

rad uvećan za 50% je 12 sati. Napominjem rad u turnusu za interventne i hitne 

službe je od 00 do 24 sata  24 satno vrijeme a nisu u osmo satnom radnom vremenu.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , sivko je napisao:

Bez ikakvih problema može bit i 8-satno i 12-satno.To je samo stvar poslodavca odnosno rukovoditelja.

Osmo satno radno vrijeme nikada nije bio rad u turnusu jer to može biti samo rad u smjenama po 8 sati i kad bolje 

sagledaš poslodavac je samo na papiru odgovoran i miješamo pojmove rad ustanove  ali hitne službe rade i izvan 

ustanove a lijepo kad mi treba smjena u 15 sati ili 22 sata onda mi mora doći jer ne bi smio raditi prekovremeno a

da ne govorim o drugim poteškoćama koje se javljaju kroz osmo satno radno vrijeme.
ma nije problem neka poslodavac napiše osmo satni raspored ali onda neka mi nedira moje slobodno vrijeme i 

ne stavlja me u pripravnost.
jedan članak čini mi se 68 zakona o radu pojašnjava skupinu dijelatnika gdje je nemoguće unaprijed odrediti

radno vrijeme ali sa osmo satnim radnim vremenom to se ne postiže.
kako je bilo 2010 godine kad je vlada RH forsirala da se radi po osam sati 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, sivko je napisao:

Ionako ti nigdje ne piše da moraš radit samo u turnusu.Može rad u turnusu,smjenama a i na drugačiji način.Stavi kolektivni tu da vidimo ima li nezakonitosti.A i nema govora o preraspodjeli.

Očito nema smisla se više prepucavati i natezati jer očito bit problematike se ne prepoznaje. 
U vremenima kad se Hrvatska borila za svoju samostalnost nikome nije padalo na pamet

da bi skraćivao rad u turnusu 12/24 i 12/48 kako sam opisao i mi smo posebno pametni u zemlji EU

da se službama koje imaju radno vrijeme od 00 do 24 pokušava nametnuti osmo satno radno

vrijeme.
Pozdrav svima o ovoj temi neću više nego na nekom drugom mjestu jer u svim slučajevima

sudjeluje više strana može po osam sati rada ali bez prekovremenog rada i bez pokrivanja pasivne pripravnosti.
E pa nemože se jednoj strani ići na ruku a drugu zato ništa napisati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Igrom slučaja preko 32 godine radim na takvim poslovima turnus,smjena,ostali oblici rada (tzv.hitne službe,) a i poznajem propise tako da sam debelo upućen u problematiku.

A sad je dodana i pripravnost?

Ako službe rade 0-24 je jedna stvar a pojam njihovog radnog vremena je druga i nema veze sa samostalnošću RH.Bitan je propis (kolektivni,pravilnik o radu...) u kojeg još nemamo uvid jer ga ne daješ.

Evo i ovi imaju debelo dobro opisano radno vrijeme,rade 0-24 i samo se mogu ljutit ako ne rade kako im bolje odgovara ali je po propisima

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_11_112_2630.html

Kako bi rekli kuhari,i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija