Jump to content

Odredbe o gradnji


kulisleg

Preporučene objave

Pozdrav!

Zanima me gdje bih mogao saznati neke općenite odredbe o gradnji. Pročitat ću i cijeli zakon ako treba, ali možda neko zna neku kompiliranu verziju pitanja i odgovora ili sl.
Recimo, zanima me konkretno:

- smije li se u bilo kojem slučaju graditi na zemljištu koje nije građevinsko i što (šupa, garaža, spremište, štala itd.)?

- ima li elektra obavezu isporuke el. energije na lokaciju koja nije građevinska, i smiju li / hoće li to napraviti (ako smiju)?

- što se smije graditi na građevinskom zemljištu bez dozvole?

- što se od objekata koji su na građevinskom zemljištu i ucrtani su u knjige (i što to točno znači) smije renovirati i u kojem obliku se smije renovirati (npr štala u šupu ili ljetnu kuhinju)?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kulisleg je napisao:

smije li se u bilo kojem slučaju graditi na zemljištu koje nije građevinsko i što (šupa, garaža, spremište, štala itd.)?

Smije, a isto je propisano u Prostornom planu,  u dijelu koji definira građenje izvan granica građevinskog područja, određenim Prostornim planom. 

, kulisleg je napisao:

ima li elektra obavezu isporuke el. energije na lokaciju koja nije građevinska, i smiju li / hoće li to napraviti (ako smiju)?

Ima, sukladno posebnim propisima, no o čemu se konkreno radi? 

, kulisleg je napisao:

što se smije graditi na građevinskom zemljištu bez dozvole?

Propisano je Pravilnikom, što se sve smije graditi bez građevinske dozvole i glavnog projekta, poštivajući pri tome PP, pravila struke i ostale propise koji se odnose na građenje. 

, kulisleg je napisao:

što se od objekata koji su na građevinskom zemljištu i ucrtani su u knjige (i što to točno znači) smije renovirati i u kojem obliku se smije renovirati (npr štala u šupu ili ljetnu kuhinju)?

Sve što je u smislu Zakona o gradnji "postojeće", a prenamjena, rekonstrukcija i slično, nije suprotna Prostornom planu. Ako imate konkretan primjer, navedite ga, jer ovako samo dobivate općenite informacije pa neznam da li će Vam pomoći. 

uređeno: od mutavi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , mutavi je napisao:

Sve što je u smislu Zakona o gradnji "postojeće", a prenamjena, rekonstrukcija i slično, nije suprotna Prostornom planu. Ako imate konkretan primjer, navedite ga, jer ovako samo dobivate općenite informacije pa neznam da li će Vam pomoći. 

Hvala na odgovoru!

Konkretno, ni sam nisam načitso što bi htio.

Ideje koje me privlače su kupovina nekog zemljišta (od recimo 10 000 do 50 000 m2) izvan naseljenog mjesta, ili bar u nekom ruralnom području, ne smeta mi selo ali bih volio da je zemljište velikim djelom odmaknuto od prometnice a što bliže prirodi, šumi itd. Sagradio bih tamo kuću od slame, recimo 50 m2 i recimo 2 ili 3 prateća objekta. Možda ne bih odmah živio tamo, možda i bih. Bilo bi idealno da imaju priključke, ali ideja je da ih ne koristim nego da probam s vjetrenjačom, agregato, solarno, bunar itd.

Ukoliko bi mi se to svidjelo, volio bih tamo i napraviti i jedan veći objekt, isto od slame, dvoranu i eventualno neke spavaonice, ništa u smislu hotela itd, i komercijalno se baviti jednom specifičnom vrstom seoskog turizma, održavati seminare, skupove, itd.

Ideja da se kupi neka zemlja koja ima staru kuću, pa da se ta stara kuća sruši i na temelju napravi od slame, a eventualni prateći objekti iskoriste.

Prijatelj mi je napomenuo, ali ni on ni ja nismo stručnjaci, samo se radi o "urbanim legendama", da se mali objekti, on misli do 25 m2 ne moraju uopće prijavljivati, a da se gospodarski objektii koji nisu unutra pregrađeni u sobe itd (meni i treba dvorana u kojima bi stolovi bili rasklopni, uz zidove, sanitarni čvor s eventualnim tušeem ili dva) mogu sagraditi. Opet, to je možda stvarno bajka, nemamo ni jedan pojma o tome.

Eto, to je, nadam se, bar malo konkretnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovakav "maštovit" zahvat, ako mislite ozbiljno, ne postoji konkretan odgovor, da Vam netko, znači kaže : trebate to i to, to može, to ne. 

prije 2 sati , kulisleg je napisao:

Prijatelj mi je napomenuo

Ovo šta je on napomenuo, nije ništa točno. 

 

Ako mislite ozbiljno, mogli bi ste krenuti ovim redom: 1. pronaći ozbiljnog arhitektu i prenijeti mu svoje želje, 2. pronaći lokaciju/nekretninu i u suradnji sa arhitektom pri tome voditi računa o infrastrukturi, 3. Kad bi takvo šta i našli/kupili, ako bi će to biti potrebno, u suradnji sa lokalnim vlastima,ukoliko postoji mogućnost, potaknuti ih na izmjenu Prostornog plana (omogućiti gradnju navedenih turističkih objekata, dodati markicu u PP) jer za opisani zahvat svakako bi trebala građevinska dozvola.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , mutavi je napisao:

Za ovakav "maštovit" zahvat, ako mislite ozbiljno, ne postoji konkretan odgovor, da Vam netko, znači kaže : trebate to i to, to može, to ne. 

Ovo šta je on napomenuo, nije ništa točno. 

 

Ako mislite ozbiljno, mogli bi ste krenuti ovim redom: 1. pronaći ozbiljnog arhitektu i prenijeti mu svoje želje, 2. pronaći lokaciju/nekretninu i u suradnji sa arhitektom pri tome voditi računa o infrastrukturi, 3. Kad bi takvo šta i našli/kupili, ako bi će to biti potrebno, u suradnji sa lokalnim vlastima,ukoliko postoji mogućnost, potaknuti ih na izmjenu Prostornog plana (omogućiti gradnju navedenih turističkih objekata, dodati markicu u PP) jer za opisani zahvat svakako bi trebala građevinska dozvola.

 

 

 

 

Hvala još jednom!

Mislim ozbiljno, ali imam i razloge što sam skeptičan prema predloženom slijedu, na kojem stvarno od srca zahvaljujem.
Naime, nekoliko godina sam bio zaposlen (ne direktno povezan s opisanim problemima, bio sam voditelj IT-a, ali svejedno upoznat sa "sočnim" detaljima) na jednom odista velikom projektu, gdje se jedan dokument koji se trebao izdati u roku od 15 dana čekao ni manje ni više nego 700 dana. Naravno, ove moje ideje su bar 2 reda veličine manje u investicijskom iznosu, ali svejedno.

U svakom slučaju, napredak je i to što sad imam potvrdu da to ništa nije tako od "urbane legende" koju smo pretresali.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija