Jump to content

VRKI


VRKI

Preporučene objave

Poštovani, imam 64 i pol godine, rođena 22.5.1954.g. raditi počela 18.3.1976.g. i radni staž mi je u kontinuitetu. Obzirom na predstojeću mirovinsku reformu zanima me kada je najpovoljnije za mene otići u starosnu mirovinu. Namjeravala sam ostati u radnom odnosu do 1.9.2019.g. čime je poslodavac suglasan, ali se bojim da nešto od sadašnjih prava ne izgubim, pa je moguć i datum 31.12.2018. kao datum umirovljenja.

Po izračunu HZMO vidljivo je da mi je obračunat dodatak od 0,15 po mjesecu, promjenom zakona znači li to da mi se priznaje dodatak od 0,34 po mjesecu od datuma kada sam stekla pravo na starosnu mirovinu ili taj dodatak počinje teći tek s navršenih 65 godina na dalje.

Molim Vas napišite mi datum koji je za mene najprihvatljiviji za odlazak u mirovinu. lp hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema sadasnjem prijedlogu vlade promjenama mirovinskog zakona ako u mirovinu odete nakon 01.01.2019.god. dodatak vam tece od 62 godine i 4 mjeseca (kad u 2019.god imate uvijet za odlazak u punu starosnu mirovinu po prijelaznom razdoblju za zene) pa daljnjih 5 godina obracunavat ce se 0,34% po svakom daljnjem mjesecu vaseg rada, kao sto je iz prijedloga vlade vidljivo vise se ne navodi "65 godina zivota" vec se navodi ""starosna dob propisana za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu“ i 35 godina mirovinskog staža, u vasem slucaju to je u 2019.god 62 godine i 4 mjeseci zivota i 35 godina mirovinskog staza.

Da ste musko i da idete u redovnu starosnu mirovinu u 2019.god. taj dodatak od 0,34 % za svaki mjesec daljnjeg rada bi vrijedio od 65 godina zivota i 35 godina mirovinskog staza.

Sto znaci ako u mirovinu odete na dan 22.05.2019.god kad navrsite 65 godine zivota izracun mirovine (polazni faktor) uvecat ce vam se za 32 mjeseca (32 x 0,34% = 10,88 %).

Sa poslodavcem napravite novi ugovor o radu na do 4 sata i nastavite raditi i primati mirovinu i adekvatnu placu, takvim radom morate raditi najmanje godinu dana i nakon toga kad prestanete raditi mozete zatraziti ponovni izracun miorovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, ne znaci, prema prijedlogu izmjena ZOMO-a od strane vlade vi mozete u starosnu mirovinu:

"Pravo na starosnu mirovinu u razdoblju od 1. siječnja 2019. do 31. prosinca 2027. godine ima osiguranik kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža."

Ako se dogovorite sa poslodavcem mozete raditi i duze od 65 godina starosti a dodatak od 0,34% moci cete ostvariti u daljnjih 5 godina od datuma kad ste stekli "starosnu dob propisana za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ovome Zakonu“ u 2019.god. po prijelaznom razdoblju za zene to je 62 godine i 4 mjeseca zivota i 35 godina rada, a ovih daljnih 5 godina bilo bi 67 godina i 4 mjeseca zivota.

Sto znaci da bi za vas na datum 01.09.2019.god. to bilo 35 mjeseci (35 x 0,34% = 11,9 %) povecanja polaznog faktora kod izracuna mirovine.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija