Jump to content

odlazak u mirovinu


Marija Vrbos

Preporučene objave

Poštovani,rođena sam 19.12.1954.g. Od 03.11.1980.g.do 31.03.1983.g. bila sam zaposlena s prekidima i u tom periodu ostvarila 1g, 9 mjeseci i 26 dana radnog staža. Od 01.04.1983. u stalnom sam radnom odnosu kontinuirano i bit cu do 31.12.2018.g. Ukupno ću imati ostvarenog staža 37g ,5 mjeseci i 25 dana. Moje pitanje je moram li otići u mirovinu s danom 31.12.2018.g. ili mogu s danom 01.01.2019.g.? Što dobivam, ili što mogu izgubiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana generacijo,

Možete raditi do 65. rođendana ako Vam dozvoljava poslodavac i druge okolnosti.

Smatram da je u Vašem slučaju povoljnije ići u starosnu mirovinu nekog 20. nadnevka u bilo kojem mjesecu u 2019.g. do Vašeg 65.tog rođendana.

Samo dobivate na povećanju mirovine:

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Marija Vrbos je napisao:

Poštovani,rođena sam 19.12.1954.g. Od 03.11.1980.g.do 31.03.1983.g. bila sam zaposlena s prekidima i u tom periodu ostvarila 1g, 9 mjeseci i 26 dana radnog staža. Od 01.04.1983. u stalnom sam radnom odnosu kontinuirano i bit cu do 31.12.2018.g. Ukupno ću imati ostvarenog staža 37g ,5 mjeseci i 25 dana. Moje pitanje je moram li otići u mirovinu s danom 31.12.2018.g. ili mogu s danom 01.01.2019.g.? Što dobivam, ili što mogu izgubiti?

Samo da se nadovezem na postovanog profa.

prema prijelaznom periodu za zene prema sadasnjem ZOMO-u imate napunjene uvjete za starosnu mirovinu, vi nemorate jos otici u mirovinu, ako ste relativno dobrog zdravlja, ako mozete raditi i redovno primate placu vi mozete raditi:

- do 65 godina starosti

- i nakon 65 godina ako tako odgovara poslodavcu ili

- raditi do 65 godina i otici u mirovinu a ako poslodavcu odgovara raditi dalje na 4 sata uz izmjenu ugovora o radu, te primate cijelu mirovinu i adekvatnu placu.

Ako ste se ipak odlucili za mirovinu, ako odete sa 31.12.2018.god. prema sadasnjem ZOMO-u dobit cete dodatak na mirovinu od 0,15% za svaki mjesec daljnjeg rada nakon navrsenih uvjeta za starosnu mirovinu (u 2018.god to je za zene 62 godine) vama bi to bilo 24 mjeseca (24 x 0,15% = 3,6%), znaci kod izracuna mirovine polazni faktor bi vam se povacao za 3,6% i za toliko bi vam se povacala mirovina.

Prema prijedlogu vlade kod izmjene mirovinskog zakona (ZOMO-a) od 01.01.2019.god. dodatak na mirovinu sa 0,15% podize sa na 0,34%, pa bi u vasem slucaju ako odete u mirovinu sa 20.01.2019.god  (u 2019.god uvjeta za starosnu mirovinu za zene po prijelaznom periodu bio bi 62 godine i 4 mjeseca zivota) pa bi to povecanje izgledalo ovako 21 mjeseci (21 x 0,34% = 7,14%) znaci uvecanje mirovine za 7,14%, a ako bi radili do kraja 2019.god to bi onda bilo 32 mjeseca (32 x 0,34% = 10,88%) znaci izracun mirovine bio bi vam uvecan za dodatak od 10,88%.

Ako bi radili i dulje od 31.12.2019.god dodatak na mirovinu bi vam se povecavao.

Odluka kad u mirovinu je prvenstveno na vama ali i na vasem poslodavcu ako mislite dulje raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru, ali s obzirom da ja , iz osobnih razloga, moram ići u mirovinu, postoji li šansa da pomicanjem datuma na 01.01.2019. izgubim neka  prava, mislim u odnosu na način obračunavanja mrovine , jer na isto pitanje postavljeno HZMO-u, dobivam odgovor da još ništa ne znaju i da se to može dogoditi. Iako se radi o manjem iznosu koji bih, prema njihovoj informaciji, mogla izgubilti, on jer meni vrlo značajan. Zbog toga sam u dilemi odlučiti se za 31.12.2018.g.ili 01.01.2019.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Marija,

Tražite da Vas savjetujem, trebate li ići po trenutno važećem Zakonu ili po onom koji još nije ni bio u Saboru (pa je nepoznanica) a vrijediti će od 01.01.2019.g. ?

Odgovor na takvo pitanje a da se tiče samo moje kože bio bi 20.01.2019.g. a najranije 01.01.2019.g.

Sve ostalo je Vaša odluka.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Marija Vrbos je napisao:

Zahvaljujem na odgovoru, ali s obzirom da ja , iz osobnih razloga, moram ići u mirovinu, postoji li šansa da pomicanjem datuma na 01.01.2019. izgubim neka  prava, mislim u odnosu na način obračunavanja mrovine , jer na isto pitanje postavljeno HZMO-u, dobivam odgovor da još ništa ne znaju i da se to može dogoditi. Iako se radi o manjem iznosu koji bih, prema njihovoj informaciji, mogla izgubilti, on jer meni vrlo značajan. Zbog toga sam u dilemi odlučiti se za 31.12.2018.g.ili 01.01.2019.g.

Postovana, da se nadovezem na post postovanog profa,

Odluka kad cete otici u mirovinu je samo na vama, a vi pisete da zbog osobnih razloga morate ici u mirovinu,

U postu iznad vasega detaljno sam vam obrazlozio sta dobivate ako idete u mirovinu sa 31.12.2018.god. ( to je dodatak na izracunatu mirovinu od 3,6%), a sta dobivate ako u mirovinu odete sa 20.01.2019.god. ( to je dodatak na izracunatu mirovinu od 7,14%), ako bi bas otisli u mirovinu sa 01.01.2019.god. (dodatak na izracunatu mirovinu bio bi 6,8%), uglavnom vi bi odlaskom u mirovinu na ili nakon 01.01.2019.god. samo dodatno dobili a nikak ne izgubili,

U krajnjem slucaju ako ne dodje do promjene zakona vec na snazi ostane stari zakon a vi odete u mirovinu 01.01.2019.god ostat ce vam dodatak na mirovinu od 3,15%.

Nazalost da bi nesto dobili morate malo i riskirati, a krajnja odluka je ipak vasa jer cete sa tako dobivenom mirovinom dozivotno uzivati.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Marija Vrbos je napisao:

Hvala, sve sam shvatila . Inače, zaboravila sam nevesti da sam ja samo u prvom mirovinskom stupu.LP

Postovana, nebi bilo nikakvog problema niti da imate uplate u I i u II mirovinski stup, prilikom podnasanja zahtjeva za umirovljenje ispunili bi i potpisali obrazac za prebacivanje uplacenih sredstava iz II stupa u I stup generacijske solidarnosti i mirovina bi vam se izracunala na za vas povoljniji nacin samo iz I stupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija