Jump to content

Mirovina pomoć


exhibitor

Preporučene objave

ukupni staž 33,4 godine, polazni faktor: 0,7960, osobni bodovi (3x4x5): 15,8479, prijevremena starosna mirovina izračunata 2017 godine - mirovina na dan izračuna mirovine: 976,07 kn mjesečno, molim mišljenje sad 5.11. ispunjavam uvjete za prijevremenu starosnu, nezaposlena već 3 godine i sigurno nema prilike da se zaposlim, rođena 1961. molim komentar, hvala, iskreno mi žao i jedne lipe koja je uplaćivana 33 godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Nije mi jasno, za što Vi tražite pomoć kad i sami kažete, MORATE u prijevremenu starosnu koja temeljem Vaših uplata u mirovinski fond iznosi mizernih 976,07 kn, jer nemate drugih primanja.

Jasno je svima da je iznos izračuna Vaše prijevremene starosne mirovine temeljem Vaših stvarnih uplata u mirovinski fond zaista mali, međutim temeljem međugeneracijske solidarnosti imate pravo na minimalnu prijevremenu starosnu mirovinu u iznosu od 1.691 kn za Vaš mirovinski staž.

Njezin izračun je:

33,4  x  63,61  =  2.124,57  x  0,7960  =  1.691 kn

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto vam je postovani prof napisao nazalost zbog odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu (05.11. pretpostavljam sa 57 godina po prijelaznom periodu za zene) prilikom izracuna mirovine penalizira vas se sa maksimalnim postotkom 20,4%, a sto je i vidljivo iz vaseg polazni faktor 0,7960.

Nazalost penalizacija utjece i na izracun minimalne prijevremene starosne mirovine, pa cete dobiti iznos koji vam je napisao postovani prof, ali moram ga malo ispraviti kod izracuna najnize mirovine ne racunaju se mjeseci radnog staza vec samo pune godine radnog staza pa je tako izracun ovakav:

33 x 63,61 = 2099,13 x 0,7960 = 1670,91 kn

Izracun koji navodite vam je iz 2017 god., ali nije se nista promjenilo u odnosu na 2018 god. jer vam nije ni radni staz tekao (osim sto se povecao iznos "aktualne vrijednosti mirovine" zbog uskladjenja).

Prema prijedlogu vlade u izmjenama mirovinskog zakona predlaze da se od 01.07.2019.god. minimalna mirovina racuna kao i redovna mirovina sa istom "aktualne vrijednosti mirovine", pa bi tako umjesto sadasnjeg iznosa od 63,61 kn po godini staza to bilo 65,60 kn po godini staza, ali nazalost do tada bi morali biti bez ikakvih primanja jos skoro 8 mjeseci a mirovina bi vam bila veca za cca 53 kn.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na odgovoru - prof - ne tražim ja od Vas pomoć, pomoć je bila u vidu komentara, od Vas dovoljan, samo ne znam zašto ste pomislili da MORAM, NE, NE MORAM, napisala sam Vam službene činjenice, a moja primanja, hm, i dalje ih ostvarujem svojim radom tako će biti i kad budem u mirovini, jedina razlika da ne uplaćujem ništa za tkzv. doprinose

zahvaljujem na komentaru - malicovjek - Vi ste pomogli svojim komentarom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , exhibitor je napisao:

zahvaljujem na odgovoru - prof - ne tražim ja od Vas pomoć, pomoć je bila u vidu komentara, od Vas dovoljan, samo ne znam zašto ste pomislili da MORAM, NE, NE MORAM, napisala sam Vam službene činjenice, a moja primanja, hm, i dalje ih ostvarujem svojim radom tako će biti i kad budem u mirovini, jedina razlika da ne uplaćujem ništa za tkzv. doprinose

zahvaljujem na komentaru - malicovjek - Vi ste pomogli svojim komentarom

Postovana, nije postovani prof nista lose mislio samo je konstatirao vase sadasnje stanje i napisao vam koje su vam sadasnje mogucnosti oko mirovine.

Drago mi je da raditie i da si privredjujete za zivot ali ne uplacujete doprinose za mirovinsko  (ne tece vam radni staz), stoga jos samo napomena ako ne mislite u mirovinu ove godine (2018) radni staz koji sad imate (33 godine i 4 mjeseca) bez daljnjih uplata u mirovinski biti ce vam dovoljna do 2022 godine, a vec 2023 godine da bi mogli otici u prijevremenu starosnu mirovinu uvjet je 58 godina i 8 mjeseci života i 33 godine i 8 mjeseci mirovinskog staža (za to vam nedostaje cca 4 mjeseca radnog staza).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani

Zatrazio sam informativni izracun mirovine u HZMO jer sa 01.sijecnjom 2019-te imam pravo ici u punu mirovinu jonoliko prije kolko sam bio u ZNG.

Oni su mi izracunali 2929kn, sad dali imam pravo na dodatak za ratni put 91-93., i koliko bi on iznosio cca za nekih 20+ mjeseci u ratu..ili nemam na to pravo?

Imam i sredstva u drugom stupu..

Dali bi mi mozda bilo bolje uzeti vojnu mirovinu ??

Pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, iz prilozenog dokumenta vidljivo je da ste rodjeni 17.01.1955.god.

Ako ste od HZMO-a dali izracunati mirovinu sa 01.01.2019.god. da bi vam lakse odgovorili na vasa pitanja bilo bi dobro da nam napisete iz tog izracuna sljedece podatke:

Obračun mirovine:

1.prosječni bodovi                                                      
2.ukupni mir.staž                                                        
3.polazni faktor                                                            
4.mirovinski faktor                                                          
5.akt.vrijednost mir.                                                   
6.osobni bodovi                                                         
7.mirovina                                                                       
8.dodatak                                                                       
9.ukupno  

Dali ste si mirovinu dali izracunati on line preko stranica HZMO-a ili ste dali pismeni zahtjev za izracun uz placanje izracuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani jel mozete ispisati trazene podatke u gore navedenih 9 tocaka,

pretpostavljam da ako ste izracun zatrazili sa datumom 01.01.2019.god. da osim dijela koji je izracunat po ZOMO-u postoji dio u tom zatrazenom izracunu koji je radjen i po braniteljskom zakonu pa po tome morali su prilikom izracuna  uzeti i obzir i vase dane provedene u DR tih cca 20 mjeseci, sta tocno pise u tom dijelu izracuna na koje clanke iz ZOPHBDR-a se pozivaju u tom dijelu izracuna.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

1. HZMO izračuna 976 kn i nije dobro

2.moja malenkost izračuna 1691 kn  i također nije dobro a

3.Vaša visost izračuna 1.670 kn i prihvatljivo je ?

Molim Vas pošaljite mi odgovor u poštanski sandučić , zašto ste Vi prvi izbor ?

Postovani prof, mozda zbog boje ociju :-):kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , cico1.3Gti je napisao:

Poslao sam vam mail sa dokumentima..

 

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Postovani evo proslo vec vise od 2 sata a na moj mail nije jos nista pristiglo, molim vas da provjerite jel uopce otislo od vas.

Postovani evo konacno stigao mail sa dokumentima, nakon sto ih proucim javim se,

pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , malicovjek je napisao:

Postovani evo proslo vec vise od 2 sata a na moj mail nije jos nista pristiglo, molim vas da provjerite jel uopce otislo od vas.

 

prije 14 sati , prof je napisao:

Uf, uf, uf,

Na to sam zaboravio, to i je najvažnija stvar.

 

Nije u šoldima sve ……..

 

Zato tako pjeva najveća lola i bekrija moga kraja.

Poslao 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, cico1.3Gti je napisao:

Postovani

Zatrazio sam informativni izracun mirovine u HZMO jer sa 01.sijecnjom 2019-te imam pravo ici u punu mirovinu jonoliko prije kolko sam bio u ZNG.

Oni su mi izracunali 2929kn, sad dali imam pravo na dodatak za ratni put 91-93., i koliko bi on iznosio cca za nekih 20+ mjeseci u ratu..ili nemam na to pravo?

Imam i sredstva u drugom stupu..

Dali bi mi mozda bilo bolje uzeti vojnu mirovinu ??

Pozdrav

 

Postovani nakon sto sam napravio uvid u dostavljenu mi vasu dokumentaciju, te podatke koje ste napisali u ovom gore postu, navedeno u doljnjoj tablici je rezultat.

Kako sa datumom 17.01.2019.god. punite 64 godine starosti i prema ZOMO-u nemate pravo na "starosnu mirovinu" vec na "prijevremenu starosnu mirovinu" uz penalizaciju, ali primjenom clanka 26., stavka 2., tocka b), novog braniteljskog zakona ( ZOPHBDR-a) dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snizava se za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u DR.

Znaci da sa datumom 01.01.2019.god. imate pravo na starosnu mirovinu.

Kako ste u tekstu posta napisali "onoliko koliko sam bio u ZNG" pretpostavio sam da imate status "dragovoljca", nadalje iz teksta u postu "koliko bi on iznosio cca za nekih 20+ mjeseci" nisam bas mogao razluciti jel imate do 600 dana provedenih u DR ili 601 dan i vise u DR, ako imate do 600 dana postotak za izracun je 14% a ako imate 601 i vise dana postotak je 16%, pa sam stoga u tablicu unio oba izracuna.

Isto tako ukupni radni  staz koji vam je u izracunu HZMO-a bio 34 godine 1 mjesec i 25 dana uvecao sam za dupli staz za sudjelovanje u DR od 1 godine i 8 mjeseci (20 mjeseci) pa vam je tako ukupni radni staz sa kojim sam vam racunao mirovinu 35 godina 9 mjeseci i 25 dana.

Prilikom podnosenja zahtjeva za mirovinom u HZMO-u, obavezno ispunite obrazac za prebacivanje uplacenih sredstava iz II stupa u I stup generacijske solidarnosti.

 

Darko_izračun mirovine.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Možete li probati ove tablice koje su eksperimentalnoj fazi na primjeru poštovanog cice i molim Vas dajte mi svoje mišljenje.

Unaprijed hvala

Usporedba mirovina HRVI, opći propis ZOMO i DVO i PS 20.10.2018.g.xls

Postovani prof, evo i izracuna prema vasoj tablici, ako sam sve dobro i pravilno unio:

 

Izračun mir. prof.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija