Jump to content

stručna procjena hrvi


scvrtil6

Preporučene objave

Poštovani jučer sam bio na stručnoj procjeni uzroka oštečenja organizma u bolnici i tijekom lječenja došlo je do druge bolesti¸¸bronhitis i pneumenija povezano sa lijekom ribavirin,liječio jednu bolest i dobio drugu i kako sad čekam poziv za Osijek i ako kojim slučajem prođem ide li za Zagreb¸¸hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , gmail je napisao:

Poštovani jučer sam bio na stručnoj procjeni uzroka oštečenja organizma u bolnici i tijekom lječenja došlo je do druge bolesti¸¸bronhitis i pneumenija povezano sa lijekom ribavirin,liječio jednu bolest i dobio drugu i kako sad čekam poziv za Osijek i ako kojim slučajem prođem ide li za Zagreb¸¸hvala

Naravno.ide na drugostupanjsko.potvrda ili ....

 

, zlatko1234 je napisao:

Postovani NOVAK dali salju poziv da osobno prisustvujes procjeni predkomisije.Hvala

 

A kako bi prisustvovao ako ne osobno ? Putem telefona ?? ??

Dio ekipe koje je prisustvovala predkomisiji u Osijeku poziv je dobila putem telefona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, crny46 je napisao:

što je to pretkomisija?????? ima prvostupanjska i drugostupanjska.....

To je komisija koja procjenjuje da li je bolest nastala kao posljedica domovinskog rata,nakon te procjene ide se na prvostupanjsku ukoliko komisija procijeni da je bolest nastala kao posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu.

  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, crny46 je napisao:

starino doista ne znam-možda se neto minjalo.....?   ja sam iša na PLP pa na DPL,revizija pa onda na HZMO radi omjera.....izgleda da sam na livom krnjem kolosijeku ;-))

Pa eto, nešto se promijenilo.prije ( dosta godina), je PLP "klasicifirala" one koji su dobili min.20% a ostale odbili ,a sad su osmislili predkomisiju da "filtriraju" tko će pristupiti PLP a tko ne.e sad, što će biti na PLP nije mi poznato.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molio bi da mi neko odgovori ne za status HRV radi se o komisiji za procjenu ivalidske komisije,dobio sam negativan odgovor i dalje je 40% VOJNOG DIJELA sad imam pravo žalbe 15 dana od primitka¸¸¸da li su kome usvojili žalbu i koliko traje da odgovore ne želim se predati i idem do kraja i na tužbu ako me zdravlje posluži¸¸¸¸hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Lokvica je napisao:

Postovanje...danas sam bio u Osijeku na vjestacenju za hrvi dobio 20% moze mi neko rec sta cu time dobit..hvala

Svaki slučaj je slučaj za sebe. S 20 % hrvi ne moraš a možeš ostvariti pravo na invalidsku mirovini po zakonu o hrv braniteljima. 

Ima dosta branitelja, hrvi sa 20 pa i 30 % koje komisija hzmoa nije proglasila nesposobnim za rad. 

Neke jesu ali samo zbog profesionalne nesposobnosti, neke zbog opće. No neke uopće nisu. 

Tako da je moguće sve. 

Ono što ti je sigurno s tih 20% je 114 kn mjesećne invalidnine. 

Ali ovo sve je ako ti to potvrdi drugo stupanjaska komisija. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Lokvica je napisao:

U invalidskoj mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti za rad...imam na mirovinu nekih 500 kuna dodatak kao branitelj da sam ostvario najnizu braniteljsku mirovinu..

U tom slučaju, po primitku drugo stupanjskog pa i privremenog rješenja o statusu hrvi, isto rješenje predaj u područni ured hzmo radi uvrštavanja statusa hrvi u novi izračun mirovine. Koliko će biti povećanje, ne očekuj previše. Na osnovu samo tog statusa, nekih par sto kuna više. 

Jedino ako bi se odlučio na ponovnu procjenu radne sposobnosti, onda postoji mogućnost i za nešto višom mirovinom, no nikakako to nije pravilo, da te iz profesionalne prebace u opću i povise ti omjer u vezi rata. To je dugotrajni proces jer moraš ići iz početka, od doktora opće prakse koji piše svoje mišljenje, preko komisija hzmo koje na kraju odlučuju. 

Uglavnom sretno. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa, krivo govoriš. Lokvica je otišao u mirovinu po ZOMO i priznali su mu najnižu braniteljsku mirovinu jer mu je mirovina po ZOMO manja od najniže btaniteljske. S obzirom da je stekao status HRVI, mijenjaju se neke činjenice tako da mora obnoviti postupak i mora ići na pronovnu procjenu radne sposobnosti koju mora pokrenuti doktor opće prakse.

Jer ako samo dostavi rješenje o statusu HRVI u HZMO nikome neće biti jasno što on zapravo hoće, tko će mu odrediti omjer uzroka nesposobnosti za rad osim vještaka iz ZOSI-ja. Mora uz svu dokumentaciju navesti da traži da mu se prizna pravo na invalidsku mirovinu po ZOPHB zbog stjecanja statusa HRVI.

Druga stvar bi bila da je imao izračun mirovine sa već određenim uzrocima, ali bez statusa HRVI, što on nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , gonzo-stari je napisao:

Kompa, krivo govoriš. Lokvica je otišao u mirovinu po ZOMO i priznali su mu najnižu braniteljsku mirovinu jer mu je mirovina po ZOMO manja od najniže btaniteljske. S obzirom da je stekao status HRVI, mijenjaju se neke činjenice tako da mora obnoviti postupak i mora ići na pronovnu procjenu radne sposobnosti koju mora pokrenuti doktor opće prakse.

Jer ako samo dostavi rješenje o statusu HRVI u HZMO nikome neće biti jasno što on zapravo hoće, tko će mu odrediti omjer uzroka nesposobnosti za rad osim vještaka iz ZOSI-ja. Mora uz svu dokumentaciju navesti da traži da mu se prizna pravo na invalidsku mirovinu po ZOPHB zbog stjecanja statusa HRVI.

Druga stvar bi bila da je imao izračun mirovine sa već određenim uzrocima, ali bez statusa HRVI, što on nema.

Piše da je u invalidskoj mirovini, ne piše po kojem zakonu. 

Neka ode u hzmo kada dobije drugostupanjsko rješenje pa neka pita tamo pravnu službu što bi i kako bi  bilo najbolje za njega. 

Ovako preko neta bez uvida u rješenja, možemo samo nagađati. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Lokvica je napisao:

U invalidskoj mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti za rad...imam na mirovinu nekih 500 kuna dodatak kao branitelj da sam ostvario najnizu braniteljsku mirovinu..

U najnižoj braniteljskoj je mirovini kao što je i napisao. Svima koji imaju status branitelja i idu u mirovinu po ZOMO, a ta mirovina je manja od najniže braniteljske mirovine, priznaje se pravo na najnižu braniteljsku mirovinu. Piše da je dobio dodatak od 500 kuna kao branitelj što znači da ima oko 1300 dana borbenog sektora. 1300x0,39=507 kn.

Iz toga se da iščitati da nije otišao u mirovinu po ZOPHB u cijelosti i da nema određen omjer invalidnosti. A i da ima, opet ga čeka nova procjena od strane ovlaštenog vještaka ZOSI-ja jer mu ne može referent odrediti omjer. 

Neka napiše po kojem zakonu je otišao, koliko ima godina života i radnog staža, prosječnu plaću, pa će dobiti sve relevantne informacije. Najgore kad netko napiše jedan podatak i onda očekuje da mu se na osnovu tog jednog podatka daju informacije koje ovise o mnogo više podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da potvrdim post od gonze, takav je i moj slucaj. Otisao u profesionalnu (ZOMO), 1999, i prije nekih tri, cetiri godine mi je priznato pravo na najnizu braniteljsku, uz faktor 0,8, i od ove godine pravo na 39 lipa po danu borbenog sektora. Nikakav omjer mi nije odredjen, i te 1999. godine je u takvu mirovinu otisko nekoliko desetaka tisuca ljudi. Prva mirovina mi je bila 745 kn, sto je bilo manje od najnize, pa mi je isplacivana najniza (oko 900). Samo da napomenem da mi je vrijednosni bod za `91 i `92 (dok sam bio u ZNG i MUP-u) "rusio" omjer place i prosjeka RH koji je bio 0,5, bez obzira sto smo dodatak na placu dobivali od ZNG, i koji je bio puno veci od prosjeka RH. Objasnjenje zasto je to tako je prvo bilo da vojska nije uplacivala mirovisnko, pa do toga da ja dostavim isplatne liste u Mirovinsko (!).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima tu jedan problem kod vas obojice, a to je protek vremena od 1999. Znači možete zaboraviti na pridodani staž osim ako niste umirovljeni sa 25-30 godina starosti. Drugi problem vam je jako mala civilna mirovina jer ste dobili najnižu braniteljsku mirovinu što znači da vam je PVB jako mali. Ako dobijete mali omjer u vezi rata pretpostavljam da će vam ova sad mirovina biti veća nego sa statusom HRVI, a pogotovo ako dobijete profesionalnu nesposobnost. Dobiti 100% za ratni dio je jackpot i 23 godine nakon rata tko to dobije taj treba sve forumaše zvati na janjetinu.

Nemate što izgubiti jer i ako vam bude manja ostaje vam opet najniža braniteljska. Izgubiti ćete samo malo živaca i vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam prelistavao stara rjesenja... Moram se korigirati o postotku od najnize braniteljske mirovine. Faktor je 0,85 a ne kako sam naveo gore 0,80 ( čl 80, stav 4, tocka 1a ZOMO). Vidim da se krivi faktor pojavljuje i u popularnoj tablici, pa molim autora da to ispravi. Ne znam zasto isto nije napravljeno i kod dana borbenog sektora. No, ionako nismo dobili nikakvo rjesenje o tome, nego samo povecanje, bez mogucnosti neke kontrole.

Sto se tice pridodanog staza, svi koji su odlazili u invalidsku mirovinu su ga dobili, u zavisnosti od godina zivota (meni je pridodano 15 i nesto godina), medjutim mirovinski faktor je onda iznosio 0,667, i ako nisi imao veeeliku placu, dzaba svi izracuni. 

Malo sam se poigravao s tablicom, i vidim da tek kod vojnog omjera od 30% ima svrhe traziti izracun mirovine po novom zakonu (ujedno odgovor na pitanje Lokvici - uz napomenu da tih 30% nije postotak invalidnosti (kojeg je dobio 20%) nego postotak vojnog dijela u ocjeni invalidnosti) Malo sam ga zakomplicirao, ali mislim da se moze shvatit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Umirovljenici koji su u civilnoj invalidskoj mirovini, a imaju status dragovoljca, dobijaju iznos najnize mirovine po ZOPHB, ali uz faktor 0,85 tj 2.174,3 a ne 2.046,6 kako veli tablica. I ja sam gore u jednom postu naveo da je taj faktor 0,80 ali sam malo detaljnije pregledao svoje papire od mirovine.

Faktor 0,667 su koristili pri obracunu invalidske mirovine te 1999. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolje šuti onda i ne govori nikom jer ćeš morati vratiti nepripadno isplaćena sredstva natrag prema mirovinskom. Šalim se, naravno, ali smatram da i dalje negdje griješiš. Možemo se ti i ja tu nadmetati koliko god, zakon je jasan i tu nema rasprave. E sad, kako si netko protumači to je već druga priča.

 

temporius.PNG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da sam probao kojekakve izracune s tablicom, i uvijek me bunio iznos minimalne profesionalne mirovine po ZOPHB. Da li su nama "starima" ostavili 0,85, a "novima" obracunavaju 0,80, zaista ne znam. 

Bilo bi dobro kad bi se javio jos netko sa slicnom situacijom (Lokvica?), netko tko je u profesionalnoj invalidskoj.

Uostalom, evo i sken. 

 

470523-111618.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa ti taj sken ne znači. Već sam ti rekao da se radi o članku 80. ZOMO iz 2013  NN 157/2013   broj dokumenta 3290. Taj članak je brisan i ta rješenja o preračunu su poništena. Nemoj se uopće zamarati s tim. Uostalom kako možeš znati kolika ti je sada minimalna mirovina kada su ti pridodani dani borbenog sektora i kako znaš koliko dana su ti pribrojili. Ako već hoćeš istjerati mak na konac onda pokaži podatak gdje ti piše da je svota invalidske mirovina zbog profesionalne nesposobnosti za rad 2.174,30 kn, a ovako se ti držiš nepostojećih članaka tako da je ova rasprava bespotrebna.

Lijep pozdrav   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Temporius je napisao:

Mirovina mi iznosi (sa 426 dana borbenog sek

 

, Temporius je napisao:

Naravno da sam probao kojekakve izracune s tablicom, i uvijek me bunio iznos minimalne profesionalne mirovine po ZOPHB. Da li su nama "starima" ostavili 0,85, a "novima" obracunavaju 0,80, zaista ne znam. 

Bilo bi dobro kad bi se javio jos netko sa slicnom situacijom (Lokvica?), netko tko je u profesionalnoj invalidskoj.

Uostalom, evo i sken. 

 

470523-111618.pdf

Ja sam umirovljen 01.01.1999..do tad sam bio na takozvanoj skrbi koja je iznosila 1200 kuna onda pala na 600 itd itd mislim da je tebi sve to poznato  jer vidim da si isto tako prosao. Meni je isto pridodan staz i mirovina mi je sa dodatkom za dane oko 2.380.60...isto sam kao i ti u profesionalnoj invalidskoj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija