Jump to content

Prijedlog novog ZOMO-a i usklađivanje sa novim ZOPHBDR


malicovjek

Preporučene objave

Kako je aktualan novi prijedlog mirovinskog zakona ZOMO tako i ministra Pavica ima dosta u medijima, evo i jedne  izjave ministra Pavica "sad se bavimo opcim mirovinskim zakonom a u drugom krugu bavit cemo se i braniteljskim zakonom" vjerojatno je mislio i na ovo:

 

Prijedlogom novog ZOMO-a pretpostavka je da ce morati doci i do uskladjenja sa novim ZOPHBDR-om, naime ZOPHBDR se oslanja na ZOMO.

Pa se tako prema jednom prijedlogu u ZOMO-u predlaze sljedeca  promjena:

- U članku 85. stavak 2. mijenja se i glasi:

 

„(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje za 0,34 % za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.“.

 

Ovako glasi sadasnji  clanak 85. Stavak 2. ZOMO-a:

 

- Članak 85. stavak 2. (NN 151/14, 33/15)

 

 

(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to za:

 

– s navršenih 35 godina mirovinskog staža – za 0,34% po mjesecu

 

– s navršenih 36 godina mirovinskog staža – za 0,32% po mjesecu

 

– s navršenih 37 godina mirovinskog staža – za 0,30% po mjesecu

 

– s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

 

– s navršenih 39 godina mirovinskog staža – za 0,15% po mjesecu

 

– s navršenih 40 godina mirovinskog staža – za 0,10% po mjesecu.

 

 

 

Ovako glasi sadasnji clanak 26. Stavak 3. ZOPHBDR-a:

 

 

 

(3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to:

 

a) s navršenih 35 godina mirovinskog staža – za 0,34% po mjesecu

 

b) s navršenih 36 godina mirovinskog staža – za 0,32% po mjesecu

 

c) s navršenih 37 godina mirovinskog staža – za 0,30% po mjesecu

 

d) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

 

e) s navršenih 39 godina mirovinskog staža – za 0,15% po mjesecu ili

 

f) s navršenih 40 i više godina mirovinskog staža – za 0,10% po mjesecu.

 

 

 

ZAKLJUCAK:

 

Sljedom gore navedenog, godine radnog staza (navedene pod tockama od a) do f) clanka 26, stavka 3, ZOPHBDR-a), vise nece utjecati na visinu postotka smanjivanja polaznog faktora za svaki mjesec prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, vec ce to biti 0,34% za svaki mjesec prije navrsenih godina zivota osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

 

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas se ministar Pavic ponovo vrlo kratko osvrnuo na reformu mirovinskih zakona vezanih na "Prava prema posebnim propisima"

Određene skupine osiguranika ostvaruju prava iz mirovinskog osiguranja na temelju posebnih zakona.

To su sljedeći korisnici:
 

- djelatne vojne osobe
- policijski službenici i ovlaštene službene osobe pravosuđa
- radnici na poslovima razminiranja
- hrvatski branitelji iz Domovinskog rata
- zastupnici u Hrvatskom saboru, članovi Vlade, suci Ustavnog suda, predsjednik Republike
- bivši politički zatvorenici
- redoviti članovi HAZU-a
- službenici u saveznim tijelima bivše SFRJ
- radnici izloženi azbestu, radnici ugljenokopa "Tupljak"  i neke druge skupine
- osobe koje su ostvarile povoljnija prava prema ranije važećim propisima iz mirovinskog osiguranja (borci NOR-a, pripadnici Hrvatske domovinske vojske od 1941. do 1945. i pripadnici bivše JNA)
- pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

A kakvim se tocno promjenama radi jos nije poznato, moja je bila pretpostavka da je jedno od toga ovo uskladjenje koje sam naveo u postu iznad ovog, uskladjenje clanka 85. stavka 2. iz prijedloga novog ZOMO-a i clanka 26. stavka 3. novog ZOPHBDR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Na stranicama HZMO objavljen je tekst dio izmjena  "Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju" koji stupa na snagu od 01.01.2019.god.

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=17797

Bas me zanima hoce li se pojedini clanci iz ZOPHBDR uskoro uskladjivati sa pojedinim clancima tog novog ZOMO-a na koje se ZOPHBDR oslanja, prvenstveno me bas zanima penalizacija za prijevremeno umirovljenje clanak 26. stavak 3., ZOPHBDR-a, jer po novom ZOMO-u takvog ublazavanja penalizacije po godinama radnog staza vise nema u novom ZOMO-u.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovana biserka,

Nema dodatka od 27 % na mirovine od 01.01.2019.g. niti ga je ikad bilo po Zakonu o hrvatskim braniteljima, taj dodatak  se koristi u izračunu iznosa mirovina po općem propisu - ZOMO.

Od 01.01.2019.g. pojavljuje se primjena dodatka (pogledajte raspon u zakonu) na iznos braniteljske  mirovine, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, broja dana u borbenom sektoru, moguće maksimalno povećanje za 40 % za branitelje - dragovoljce.

Lijep pozdrav 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zpbos,

Odnosi se na sve korisnike minimalne braniteljske mirovine, stari su već dobili u 2018.g. a novi korisnici minimalnih braniteljskih, dodatak dobiju prilikom priznavanja prava na neku od minimalnih braniteljskih mirovina.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, prof je napisao:

Poštovani zpbos,

Odnosi se na sve korisnike minimalne braniteljske mirovine, stari su već dobili u 2018.g. a novi korisnici minimalnih braniteljskih, dodatak dobiju prilikom priznavanja prava na neku od minimalnih braniteljskih mirovina.

Lijep pozdrav

Dakle nista ne mogu ocekivat..nisam dobio u prosloj..svako dobro želim u novoj godini..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, prof je napisao:

Poštovani ZUBE,

Jeste li do sada primali neku od minimalnih braniteljskih mirovina, koliko dana borbenog sektora imate ?

Lijep pozdrav

Ima sam naj nizu braniteljsku opcu mirovinu od 1 miseca 2010 godine.Borbenog sektora sam ima 507 dana nemam HRV prije misec dana su mi javili da cu biti pozvan na komisiju u Zadarsku bolnicu i da ce papire vratiti u drzavni ured i da ce oni dalje odluciti svezi HRV.Omjer mi je 20 vojno a 80 civilno i ima sam oko 28 godina staza kad sam isa u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , prof je napisao:

Poštovana biserka,

Nema dodatka od 27 % na mirovine od 01.01.2019.g. niti ga je ikad bilo po Zakonu o hrvatskim braniteljima, taj dodatak  se koristi u izračunu iznosa mirovina po općem propisu - ZOMO.

Od 01.01.2019.g. pojavljuje se primjena dodatka (pogledajte raspon u zakonu) na iznos braniteljske  mirovine, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, broja dana u borbenom sektoru, moguće maksimalno povećanje za 40 % za branitelje - dragovoljce.

Lijep pozdrav 

Zašto se to Zakonom o dodatku na mirovinu nije moglo drugačije urediti. Ako su mogli dobiti saborski zastupnici,a imaju velike mirovine, zašto se to nije moglo urediti i za branitelje. Ako branitelj ode u mirovinu po općem propisu jer ima 40 godina staža, zašto ne bi mogao dobiti i uvećanje za dane provedene u borbenom sektoru, a ne da mora birati između 27 % i uvećanja za dane provedene u ratu. Primjera radi ispada da onaj branitelj koji ide u mirovinu sa 15 godina staža i koji je bio u ratu, dobije veću ili jednaku mirovinu kao i onaj koji ima 40 godina staža, ima mali prosjek za odlazak u mirovinu, a isto je bio u ratu. Ima tu puno nelogičnosti. Čini mi se da je to jedna velika nepravda. Oko tog zakona tresla se brda, rodio se miš. Sve je to jedna velika prijevara. Što čovjek koji je odradio 40 godina i u prosjek mu se uzme cijeli staž nije zaslužio tih 27 %. A tko je bio u ratu treba dobiti i taj dodatak na dane provedene u ratu i dragovoljački dodatak ako je bio dragovoljac.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što se tiče komentara u vezi ovog uskladjivanja mirovina u vezi provedenog vremena po broju dana u borbenom sektoru..mislim da ipak niste najbolje objasnili..naime pogledajte čl 35 novog tj ovog Zakona o hrvatskim braniteljima..u tom članku piše da uvećanje osobnog boda za izračun mirovine imaju HRVI koji ostvare invalidsku mirovinu maksimalno 30 % ako su proveli namanje 1441 dan u borbnom sektoru i plus 10% na taj iznos ako imaju status dragovoljca...tj ukupno 33 % 30 % plus 10% na taj izno daje brojku od 33%..moguće da je ovaj branitelj i dobio taj iznos automatski ..a moguće je i da imaju to pravo samo oni koji imaju minimalnu mirovinu..ja sma u razgovoru s prijateljima čuo da kao imaju svi to pravo na uvećanje mirovine..malo je njesanso u tom čl 35 Zakona o p.h.b.napisano..živi bili pa vidjeli..

 

ovdje od vas koji st do sada komentirali tu temu nitko ne navodi precizno koji članak Zakona  to regulira..ja sam čitao Zakon i taj čl. 35 navodi da je tako kako sam ja razumio i tu napisao..i na kraju tog novog Zakona koji je stupio na snagu 14. 12. 2017. godine navodi se da će se neki članci zakona a tu je naveden i taj članak 35 primjenjivati od 01.01. 2019. godine.. te je logično da je ovaj branitelj dobio uvećanje mirovine ..

 

, malicovjek je napisao:

tih pet zakona uopće nemaju veze što se tiče prava branitelja jer u vezi prava branitelja mjerodavan je Zakon o hrvatskim braniteljima..

 

prije 12 sati , zen7777 je napisao:

tih pet zakona uopće nemaju veze što se tiče prava branitelja jer u vezi prava branitelja mjerodavan je Zakon o hrvatskim braniteljima..

a HZMO samo provodi taj Zakon o braniteljima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zen7777 je napisao:

što se tiče komentara u vezi ovog uskladjivanja mirovina u vezi provedenog vremena po broju dana u borbenom sektoru..mislim da ipak niste najbolje objasnili..naime pogledajte čl 35 novog tj ovog Zakona o hrvatskim braniteljima..u tom članku piše da uvećanje osobnog boda za izračun mirovine imaju HRVI koji ostvare invalidsku mirovinu maksimalno 30 % ako su proveli namanje 1441 dan u borbnom sektoru i plus 10% na taj iznos ako imaju status dragovoljca...tj ukupno 33 % 30 % plus 10% na taj izno daje brojku od 33%..moguće da je ovaj branitelj i dobio taj iznos automatski ..a moguće je i da imaju to pravo samo oni koji imaju minimalnu mirovinu..ja sma u razgovoru s prijateljima čuo da kao imaju svi to pravo na uvećanje mirovine..malo je njesanso u tom čl 35 Zakona o p.h.b.napisano..živi bili pa vidjeli..

 

prije 3 sati , zen7777 je napisao:

ovdje od vas koji st do sada komentirali tu temu nitko ne navodi precizno koji članak Zakona  to regulira..ja sam čitao Zakon i taj čl. 35 navodi da je tako kako sam ja razumio i tu napisao..i na kraju tog novog Zakona koji je stupio na snagu 14. 12. 2017. godine navodi se da će se neki članci zakona a tu je naveden i taj članak 35 primjenjivati od 01.01. 2019. godine.. te je logično da je ovaj branitelj dobio uvećanje mirovine ..

Postovani, ne kuzim zasto si se ulovio tog clanka 35., on je potpuno jasan i odnosi se na nove umirovljene branitelje HRVI, za stare HRVI vrijedi samo za one koji su do 31.12.2018.god dobili najnizu braniteljsku mirovinu, njima se mirovina racuna prema clanku 49. i za njih to uskladjivanje najnize mirovine obavljeno je po novom braniteljskom zakonu od 01.03.2018.god.

Sto se tice forumasa ZUBE, ako si dobro citao njegove postove lijepo je napisao da su ga kompjuteri zaboravili automatski povuci i da je morao dati zahtjev da mu preracunaju najnizu braniteljsku mirovinu.

Za informaciju evo i odgovora Ministarstva branitelja vezano na retroaktivnu primjenu novog braniteljskog zakona prilozeno na dnu posta:

 

prije 3 sati , zen7777 je napisao:

tih pet zakona uopće nemaju veze što se tiče prava branitelja jer u vezi prava branitelja mjerodavan je Zakon o hrvatskim braniteljima..

Ako si dobro procitao braniteljski zakon ZOPHBDR onda si valjda vidio da se dobrano oslanja na ZOMO i da se ta dva zakona ispreplicu i dodiruju.

prije 3 sati , zen7777 je napisao:

a HZMO samo provodi taj Zakon o braniteljima..

Logicno je da onaj koji vec ima praksu izracuna opcih mirovina izracunava i braniteljske mirovine, narocito jer se ta dva zakona dodiruju i ispreplicu.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Retroaktivna primjena braniteljskog zakona_.jpg

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • Zanima me dali se ovo odnosi na sve invalidske mirovine ili samo na one koji ispunjavaju uvjete citiram sa stranica hzmo..propisano je prevođenje korisnika invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti odnosno profesionalne nesposobnosti za rad po službenoj dužnosti na starosnu mirovinu koja ne može biti niža od najniže mirovine prema ZOHBDR-u ako je ispunjen uvjet od najmanje provedenih 100  dana u borbenom sektoru .......
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zpbos,

Molim Vas link na tu stranicu HZMO, nešto mi nije jasno.

Jeste li mislili na ovo:

PITANJE
Prevode li se korisnici invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (po službenoj dužnosti) na u starosnu mirovinu bez obzira na to ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, prof je napisao:

Poštovani zpbos,

Molim Vas link na tu stranicu HZMO, nešto mi nije jasno.

Jeste li mislili na ovo:

PITANJE
Prevode li se korisnici invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (po službenoj dužnosti) na u starosnu mirovinu bez obzira na to ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?

Ne..najčešča pitanja i pod Hrvatski branitelji ..pojašnjenje zakona o pravima hr branitelja ..odmah prvo pitanje ..mene zanima dali ce invalidsku profesionalnu prebaciti u starosnu bez obzira na god ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zpbos,

Ne možete kao korisnik invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ili invalidske mirovine  zbog profesionalne nesposobnosti, ostvariti pravo na starosnu mirovinu kada navršite dob koja je zakonom propisana za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu.
Samo u slučaju ako kao korisnik invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti nastavite raditi na drugom poslu prema smanjenoj radnoj sposobnosti ili ako naknadno stupite u osiguranje i navršite najmanje jednu godinu staža osiguranja  (12 mjeseci)  možete ostvariti pravo na starosnu mirovinu jer ćete u tom slučaju navršiti  i 65 godina života a što je uz 15 godina mirovinskog staža uvjet za priznanje prava na starosnu mirovinu.
 
ali zato:
PITANJE
Prevode li se korisnici invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (po službenoj dužnosti) na u starosnu mirovinu bez obzira na to ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?
 
ODGOVOR
Svim korisnicima invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti koja je uzrokovana bolešću s danom navršene starosne dobi prevodi se to pravo po službenoj dužnosti u istoj svoti na starosnu mirovinu. Korisnici mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ne trebaju imati ispunjene uvjete za stjecanje prava na starosnu mirovinu, nego samo  navršenu starosnu dob kako bi se preveli na starosnu mirovinu. Visina starosne mirovine određuje se u istoj svoti u kojoj je na dan prevođenja bila određena invalidska mirovina.
 
 
Lijep pozdrav
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija