Jump to content

Kada u mirovinu


Vladro

Preporučene objave

Poštovani,

krajem 12. mj. 2018. g. navršavam 61. godinu i imat ću 39 g. i nešto dana mirovinskog staža. Hrvatski sam branitelj (94 dana).

Zanima me kada mi je isplativije ići u prijevremenu starosnu mirovinu? Da li krajem 2018. g. ili na početku 2019. g. kada bi trebao na snagu stupiti novi zakon o braniteljima ali i veća penalizacija koju će najvjerojatnije prije kraja ove godine izglasati sabor?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema navedenim podacima prema postojecem ZOMO-u sada imate pravo na prijevremenu strosnu mirovinu uz penalizaciju koja bi vam na kraju 2018.god. kad navrsite 61 godinu zivota iznosila:

48 mjeseci x 0,15% = 7,2%, znaci prilikom izracuna mirovina bi vam se umanjila za 7,2% dozivotno.

Ako bi u mirovinu isli sa 01.01.2019.god. po izmjenjenom ZOMO-u penalizacija bi bila 0,34% (bez obzira na godine radnog staza) pa bi vas u tom slucaju penalizirali:

48 mjeseci x 0,34% = 16,32%, znaci prilikom izracuna mirovina bi vam se umanjila za 16,32% dozivotno.

Sto se tice izracuna braniteljske mirovine po novom ZOPHBDR-u nakon 01.01.2019.god., vama se to ne isplati, penalizacija vam je ista kao kod ZOMO-a ali vam se na izracunatu braniteljsku mirovinu ne racuna 27% dodatka za uskladjenje mirovine kao kod ZOMO mirovine.

Nadalje prema clanku 49., stavk 4., novog ZOPHBDR-a nemate pravo na najnizu braniteljsku mirovinu jer nemate priznatih 100 dana provedenih u borbenom sektoru. 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da ne otvaram novu temu a zanima me isto, postavila bih tu pitanje ako može. Suprug je u 03. mjesecu navršio 60 godina života, ima 40 godina i 2 mjeseca staža, te ima 334 dana domovinskog rata. Kada mu je bolje ići u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine ili sa 01.01.2019? Da li će se ovi braniteljski dani uračunavati u staž i što je s penalizacijom. Hvala unaprijed. Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mel1968 je napisao:

Da ne otvaram novu temu a zanima me isto, postavila bih tu pitanje ako može. Suprug je u 03. mjesecu navršio 60 godina života, ima 40 godina i 2 mjeseca staža, te ima 334 dana domovinskog rata. Kada mu je bolje ići u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine ili sa 01.01.2019? Da li će se ovi braniteljski dani uračunavati u staž i što je s penalizacijom. Hvala unaprijed. Lijep pozdrav.

Odgovoreno vam je na temi koju ste otvorili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, eliza jager je napisao:

Kada otići u mirovinu

Rođena sam 19.03.1955. i sa 30.09.2018. imam 17 godina, 0 mjeseci i 3 dana radnog staža. Zaposlena sam na određeno vrijeme. Koju mirovinu ostvariti i kada - prije ili poslije 1. siječnja 2019. ili nije bitno. Hvala

Poštovana Eliza,

Danas, 16.11.2018.g. ostvarili ste pravo na priznavanje starosne mirovine, svejedno je kad želite ići u mirovinu.

Moj savjet je što kasnije, posebno što imate malo radnog staža.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam slobodan pa sam u svoju tablicu ubacio simulirani PVB (prosječni vrijednosni bod) za Vaš ukupni radni staž i rezultat je takav da nije potrebno žuriti u mirovinu.

Iznos PVB je toliki da Vam daje malo veći izračun mirovine od minimalne mirovine za Vaš radni staž.

Lijep pozdrav

Eliza.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Eliza,

1. Iznos Vaše starosne mirovine u mojoj tablici nije stvaran, već je temeljen na simuliranom PVB.

2. Odlaskom u starosnu mirovinu do 30.12.2018.g. stvaran iznos Vaše starosne mirovine povećava se za 0,15 % ako je izračun veći od minimalne mirovine za Vaš staž.

3. Odlaskom u starosnu mirovinu nakon 01.01.2019.g. stvaran iznos Vaše starosne mirovine povećava se za 0,34 %  za svaki puni mjesec duljeg rada nakon ostvarenog uvjeta za priznavanje starosne mirovine, ako je izračun Vaše mirovine veći od minimalne mirovine za Vaš staž.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , eliza jager je napisao:

Kada otići u mirovinu

Rođena sam 19.03.1955. i sa 30.09.2018. imam 17 godina, 0 mjeseci i 3 dana radnog staža. Zaposlena sam na određeno vrijeme. Koju mirovinu ostvariti i kada - prije ili poslije 1. siječnja 2019. ili nije bitno. Hvala

Ako ste zdravi i jos mozete raditi te redovno primate placu, radite sto dulje, u vasem slucaju je svejedno kad cete ici u mirovinu ali sto duze radite izglednija je mogucnost da vam i mirovina bude nesto malo veca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana elza, da bi dobivali dodatni bonus kao sto vam je napisao postovani prof od 0,15% u 2018.god. ili 0,34% u 2019.god. nazalost morate imati minimalno 35 godina radnog staza i po sadasnjem ZOMO-u i po prijedlogu buduceg ZOMO-a u 2019.god.

Kao sto sam vam vec napisao nista bitno se za vas ne mjenja mozete odmah sad u starosnu mirovinu ili raditi jos koju godinu, vama na izbor.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija