Jump to content

Parcelacija zemljišta u vlasništu RH


Tommy1985

Preporučene objave

Kao prvo nemotje mislit da imam u planu nekome nešto otuđiti ili uzeti nešto što je nije moje ili je državno. 

Očito se radi o zemljištu koje je dugi niz godina bilo zanemareno a dobar dio krivice se može pripisati mojim precima. Na tom zemljištu postoji i stara kuća u kojoj nitko ne živi već oko 40 godina. 

Kada sam se uhvatio sa tim problemom u koštac da idem viditi koji je katastarski broj čestice tog zemljišta, uvidio sam da ona nema svoju katastarsku česticu, nije ucrtana, nego se zemljište nalazi pod katastarskom česticom RH koja ima preko 70000 m2, a moje zemljište je dio te velike čestice.

Informirajući se malo dobio sam odgovor da je prvo potrebno napraviti geodetski snimak zemlišta i zatim se obratiti odvjetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Tommy1985 je napisao:

Kao prvo nemotje mislit da imam u planu nekome nešto otuđiti ili uzeti nešto što je nije moje ili je državno. 

Ovo uopće nije bitno, ali je bitno za nekakav odgovor kada ste već postavili pitanje, po kojem osnovu bi vi to smatrali svojim, npr. imalo se pravo korištenja i raspolaganja stvari u društvenom vlasništvu na koje bi se to korištenje prenijelo na vas temeljem slijeda pravnog prednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I opet nije najjasnije po kojoj osnovi.

No, ukoliko se radi o onome što navedoh u prethodnom postu, dakle pretvorbe društvenog vlasništva iz Glave devete Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima vrijede odredbe čl.359 pa nadalje. Kako je, kao što ste naveli, sve pod jednom česticom onda bez usluga

, Tommy1985 je napisao:

potrebno napraviti geodetski snimak zemlišta i zatim se obratiti odvjetniku.

navedenih nije baš isplativo upuštati se u to. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažete nije isplativo upuštati se u to. Zato i imamo jako puno neriješenih imovinsko pravnih problema što se ljudi nevoljko žele uhvatiti u koštac sa problemom i čekaju da im sve to država riješi ili da postane to rješavanje besplatnom, a to je nemoguće.

Meni je potreban odvjetnik koji bi mi to parcelirao u što kraćem vremenskom razdoblju, a to je kod nas koliko vidim nemoguće, to kod nas traje godinama, zato ljudi i odlaze!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Tommy1985 je napisao:

zato ljudi i odlaze!

Odlaze zato jer mogu sjesti u auto ili autobus sa osobnom u džepu i potražiti sreću u nekoj drugoj državi EU ako ovdje ne mogu ili ne žele.

prije 5 sati , Tommy1985 je napisao:

Zato i imamo jako puno neriješenih imovinsko pravnih problema što se ljudi nevoljko žele uhvatiti u koštac sa problemom i čekaju da im sve to država riješi ili da postane to rješavanje besplatnom, a to je nemoguće.

Imamo ih najviše zato što su kao i vaši prednici, tako i večina drugih stiskom ruke ili eventualno nekakovim ugovorom rješavali imovinske odnose bez provođenja kroz nadležne institucije, te nisu iskoristili mogučnost kada je država donijela propise za jednostavnije rješavanje tih odnosa isto iskoristili te sad slijednici tih prednika imaju problema u smislu proteka vremena i dokazivanja.

Ovo na kraju krajeva nije toliko ni bitno jer,

prije 5 sati , Tommy1985 je napisao:

Kažete nije isplativo upuštati se u to.

ne, to nisam napisao. Napisao sam da, u svjetlu polutajnovitog pitanja, bez usluga navedenih (mjernika i odvjetnika) nije vam isplativo upuštati se u to. Ovlašteni mjernik je taj koji će pripremiti elaborat za provođenje kroz katastar i ZK a odvjetnik za ostali dio postupka u kojem je moguće da se ne biste snašli ili propustili određeni dio istoga, posebno ako se nije radilo o upisu RH kao slijednici društvenog vlasništva nego o novoj izmjeri  i obnovi ZK.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija