Jump to content

Otkaz pred mirovinu


tinast

Preporučene objave

Pozdrav,

molim za pomoc.

Rodjena sam 1963. godine, imam 37 godina radnog staza, a 22 godine neprekidno radim u tvrtci u kojoj sam trenutno.

Moze li me poslodavac proglasiti tehnoloskim viskom i dati mi otkaz i imam li po zakonu ikakvu zastitu jer trebam raditi jos 4-5 godina do mirovine?

Moze li me poslodavac poslatI u prijevremenu mirovinu bez mog pristanka?

Imam li pravo na otpremninu u tim slucajevima te u kojem iznosu (kako izracunati otprilike)?

Imate kakav prijedlog/savjet?

Hvala.

 

Lijep pozdrav,

Tina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost odluka o tehnoloskom visku radnika je na poslodavcu pa tako i odluka o vasem otkazu.

Ako dobijete otkaz kao tehnoloski visak imate sva prava na burzi (novcanu naknadu sa burze) i pravo na otpremninu od poslodavca.

Poslodavac vas nemoze poslati u mirovinu, za odlazak u mirovinu trebate ispuniti i predati obrazac koji samo Vi mozete potpisati.

Kako ste 1963. godiste niti nemate pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, u 2018.god. za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu morate imati navrsenih 57 godina starosti i 32 godine radnog staza, a u 2019.god 57 godina i 4 mjeseca zivota.

Iznos otpremnina mora biti naveden u vasem kolektivnom ugovoru, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a sve prema clanu 126.,ZOR-a citiram:

Otpremnina

Članak 126.

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija