Jump to content
MalaMaljinica

Razmjerni dio GO kod novog poslodavca

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim Vas tumačenje sljedeće situacije. Naime više od godinu dana radim za jednu kompaniju preko agencije za zapošljavanje. 31.10. mi ističe ugovor u agenciji te će me zaposliti u toj kompaniji odmah s 1.11. Stari godišnji će mi isplatiti, a ono što mene zanima je kada mogu početi koristiti razmjeran dio godišnjega u novoj tvrtci? Da li mora isteći prvih mjesec dana da bih ga počela koristiti ili se teoretski može odmah?

U kompaniji mi tvrde da nije moguće odmah no zanima me pravno mišljenje.

 

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nećete imati prekid dulji od osam dana niti se prvi put zapošljavate, pa po mom mišljenju možete odmah koristiti razmjerni dio godišnjeg odmora kod novog poslodavca, osim ako to nema možda veze s internim aktom poslodavca o donošenju odluke o rasporedu korištenja GO, koji za Vas nije donesen.

No ako biste si spojili jedan dan ovog 02.11., možete koristiti čl. 85. st.5. ZOR-a da jedan dan godišnjeg možete koristiti kad želite, uz prethodnu obavijest poslodavcu tri dana prije.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! Samo da provjerim, kolegica se zaposlila 1.2. ove godine i dotad je bez prekida radila kod drugog poslodavca, da li ona ima pravo na godišnji za ovu godinu 2019. i to razmjerni dio, znači 11/12, obzirom da nije bilo prekida i može li ga koristiti odmah, bez proteka 6 mjeseci neprekidnog rada?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Kolegica ostvaruje pravo na razmjerni dio GO-a za 2019. u trajanju koje će ovisiti hoće li cijelu 2019. raditi kod tog poslodavca.

Glede trenutnog korištenja GO-a, to je pitanje za poslodavca budući je on taj koji donosi raspored korištenja GO-a, vodeći pritom računa ponajprije o radnom procesu i potrebama rada, a tek podredno, koliko je to moguće o željama radnika. Sve se to dade provjeriti i riješiti razgovorom sa poslodavcem.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad


  • Similar Content

    • objavio mirmar
      Dobar dan,
      molim vas za pomoć u tumačenju Zakona o radu vezano uz godišnji odmor za osobe zaposlene na pola radnog vremena.
      Radi se o 6-dnevnom radnom tjednu, gdje osoba zaposlena na puno radno vrijeme radi 6 dana po 8 sati i ima 1 dan slobodno.
      Kada se radi o osobi zaposlenoj na pola radnog vremena, ona može raditi 6 dana po 4 sata i imati 1 dan slobodno, ili raditi 3 dana u tjednu po 8 sati i imati 4 dana slobodno.
      Na koliko dana godišnjeg ima pravo osoba koja radi 3 dana u tjednu po 8 sati (i koja ustvari u jednom danu odradi svoja 2 "radna dana")?
      Konkretno, ima li osoba koja radi 3 dana po 8 sati pravo na 12 dana godišnjeg, a osoba koja radi 6 dana po 4 sata pravo na 24 dana godišnjeg ili obje osobe imaju pravo na 24 dana godišnjeg?
      Hvala i lijep pozdrav!
    • objavio TBI
      Pozdrav, imam pitanje vezano za korištenje godišnjeg odmora nakon porodiljnog.
      28.10.2017. zavrsila sam na komplikacijama, rodila sam 31.5.2018. i krajem ovog mjeseca trebala bi se vratiti na posao. Godisnji u 2017. sam koristila samo 2 tjedna, dok u 2018. nisam bila niti jedan dan na godisnjem pa me zanima koliko i do kada moram iskoristiti stari godisnji, jer moj poslodavac tvrdi da nemam pravo na godisnji jer sam se trebala vratiti jedan dan na posao da to ostvarim te da ce mi dati samo 2 tjedna godisnjeg... 
      Hvala
    • objavio doky89vk
      Imam pitanje vezano za dodijeljivanje razmjernog dijela godišnjeg odmora u slučaju da radnik odrađuje otkazni rok.
      Dakle, radnik je najavio otkaz datuma 04.05.2019. Njegov otkazni rok iznosi mjesec dana i dva tjedna što znači da će raditi do 18.06.2019. Maksimalni broj dana za navedenog radnika je 24 dana. Radnik će koristiti godišnji odmor za vrijeme otkaznog roka.
      Pitanje: Radnik tvrdi da ima 12 dana razmjernog godišnjeg odmora što meni baš i nema smisla jer bi to značilo da mu u izračun od 12 dana ulaze i dani koje ce radnik biti na godišnjem, odnosno da mu se u tom slučaju dodijeljuju dani godišnjeg dok je on na godišnjem.
      Po mome radnik bi trebao dobiti 8 dana do dana najave otkaza 04.05. te još 2 dana za cijeli 5. mjesec budući će u 6. mjesecu koristiti dodjeljeni godišnji odmor od 10 dana.
      Smatram da bi mu se dodijelilo 12 dana radnik mora raditi neprekidno od 01.01.do 18.06. a to nije slučaj budući će radnik realno raditi do 05.06. u slučaju korištenja godišnjeg odmora od 12 dana.
      Da pojednostavim, po vašemu treba li dobiti 10 dana ili 12?
    • objavio Guitarman
      Pozdrav svima,
      Radim u jednom stranom trgovačkom lancu u odjelu marketinga već 4 godine (na neodređeno). Dakle, ne radim u prodaji. Subote, nedjelje i blagdani su mi uvijek neradni. Ostalo mi je 5 dana starog godišnjeg odmora koje moram iskoristiti do 30.06. Poslodavcu sam predao zahtjev za GO tijekom 5 radnih dana u lipnju, od 21.06. do 28.06. U četvrtak 20.06. je Tjelovo, a u utorak 25.06. je Dan državnosti i ta 2 dana ne ulaze u GO. Prema tom zahtjevu, ukupno ne bih bio na poslu od čet. 20.06. do ned. 30.06., tj. 11 dana. Ta spoznaja nije se svidjela poslodavcu i on je zahtjev odbio uz obrazloženje da nitko u firmi ne može dobiti više od tjedan dana GO u komadu tijekom godine, nakon što iskoristi 2 tjedna obaveznog neprekidnog GO (koji sam ja već iskoristio prošlog kolovoza). Kaže da je takva politika firme i da ako mi se to ne sviđa mogu slobodno zatražiti otkaz, da će ga on prihvatiti.
      Mislim da to nije ok i ne znam što mogu poduzeti da ostvarim svoja prava na GO. Moram li popustiti i razdijeliti preostali GO na 2 dijela? Molim vas za pravni savjet. Hvala.
    • objavio NikolinaPi
      Postovani trebam potvrdjene informacije u vezi sljedeceg.
      U 5.mj 2016. sam otisla na komplikacije u trudnoci,porodiljni mi je trajao do 1. mj 2018 g. te sam od tada na njegi djeteta koja zavrsava sa 31.12.2018.g
      U medjuvremenu nisam koristila go iz 2016,2017 i 2018. g.
      U firmi sam prijavljena na neodredjeno skoro 10 godina i sad me ceka poslovno uvjetovani otkaz.
      Mene zanima koji sve godisnji imam pravo koristiti i koliko traje moj otkazni rok i da li imam jos kojih prava? Hvala svima unaprijed.
       
  • Online korisnici



×