Jump to content

Odustajanje od oporuke


korisnik88

Preporučene objave

Pozdrav. 

Moze mi netko odgovoritina slijedece.

Moj pokojni djed je oporukom stricu dodijelio cesticu na kojoj su dvije kuce. Jedna od tih kuca se sastoji od prizemlja i kata. U prizemlju zivi taj stric, na katu zive moji roditelji a u drugoj kuci zivi baka. 

Stric je rekao kako bi ipak odustao od tog gornjeg kata gdje mi zive roditelji te ga ipak prepustio mom ocu. 

Uskoro slijedi druga ostavinska rasprava na kojoj bi to stric trebao reci javnom biljezniku.

Zanima me na koji nacin to stric moze formulirati? To je odustajanje od oporuke ili darovanje? Kako se moj otac moze uknjiziti na tu cesticu i podlijeze li placanju poreza od 4%? Ako da, kako tu izjavu formulirati kod biljeznika da taj kat pripadne njemu a da ne mora platiti porez?

Pokojni djed je baki jos 1989.ostavio Darovnim ugovorom jednu cesticu.

Na toj cestici djed je  izgradio kucu koja se sastoji od prizemlja(gdje mi zivi stric sa, svojom obitelji) i kata gdje zive moji roditelji.

Unazad 10ak god na toj istoj cestici djed je napravio jos jednu kucu prizemnicu u kojoj je zivio on do svoje smrti i baka koja jos zivi u njoj.

2009.g.djed je napisao oporuku kojom tu cijelu cesticu(sa dva stambena objekta) ostavlja stricu.

Baka je saznala za oporuku tek sada kad je bila prva ostavinska na kojoj se nije nista rijesilo. Uskoro slijedi druga.

Mene zanima je li oporuka valjana ukoliko je on vec darovnim ugovorom tu česticu njoj darovao?

Ako je ta cestica bracna stecevina a djed je oporukom ostavio stricu, sto baka tu moze napraviti jer je djed stricu darovao i njen dio?

Napominjem da je cestica jos na djedu dok traje ostavinska.

Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djed je jos 1989.darovnim ugovorom napisao da baki pripadne ta cestica. Baka se nikad nije uknjizila na nju. Medjutim 2009.godine djed je napisao oporuku kojom tu istu cesticu ostavlja stricu. Baka je za oporuku saznala tek sada kad je bila prva ostavinska. 

Moze li se nekretnina oporucno ostaviti ako je vec prije od iste osobe bila darovana supruzi? 

Ako se baka s oporukom ne slaze, sto ona moze tu uciniti na drugoj ostavinskoj raspravi? 

Baka nikako ne zeli da ta cijela cestica ostane stricu vec da ravnopravno pripadne i mom ocu koji tu zivi preko 30g.

Hvala

 

 

Da budem malo jasnija. 

Znaci moj pokojni djed je 1989.g. darovnim ugovorom darovao svojoj supruzi tj.mojoj baki,koja je jos uvijek ziva, cesticu zemlje i obiteljsku kucu katnicu na toj istoj cestici, na koju se nije uknjizila.

Ugovor je ovjeren u tada opcinskom sekretarijatu za opcu upravu.

2009.g.moj djed pise oporuku i istu ovu cesticu i istu kucu poklanja svom sinu, tj.mom stricu.

Koji je od ovih dokumenata valjan? I da li se ono sto je vec nekome darovano moze nekom drugom ostaviti oporukom?

Moja baka nije znala za oporuku i s njom se ne slaze.

Pisem u ime svog oca jer je kompjuterski nepisem.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ellen1234 je napisao:

ravnopravno pripadne i mom ocu

Otac kao jedan od zakonskih nasljednika treba istaknuti prigovor radi povrijede prava na nužni dio nasljedstva.

 

prije 2 sati , ellen1234 je napisao:

Moja baka nije znala za oporuku i s njom se ne slaze.

Baka treba zahtijevati izdvajanje svog dijela bračne stečevine i predočiti darovni ugovor kojim će istaknuti činjenicu da je cijela nekretnina u biti njeno vlasništvo,ovo iz razloga što njen umrli suprug darovnim ugovorom nije mogao raspolagati njenim dijelom u njenu korist,što će reći da je isključivo darovao svoj dio bračne stečevine.

Valja napomenuti da je baka na temelju zakonitog akta(ugovora)bila u posjedu predmetnih nekretnina,pa bi se i u tom smislu moglo reći da je dosjedanjem već stekla pravo vlasništva predmetnih nekretnina,no jasno da i takvo pravo mora biti utvrđeno u parnici,tj.tužbom protiv oba sina.

Isticanjem navedenih činjenica sasvim izvjesno da će ostavinski postupak biti prekinut radi parničenja,kad vam je tad već potrebna pomoć odvjetnika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija