Jump to content

Otezavajuce klauzule u ugovoru


zyracus

Preporučene objave

Pozdrav. 

Planiram prelazak u drugu tvrtku, ali sa sadasnjim poslodavcem imam klauzulu u ugovoru koja me donekle koci. Ugovor je na neodredeno vrijeme, ali ako dode do otkazivanja od strane zaposlenika unutar prvih 36 mjeseci od sklapanja, zaposlenik je duzan poslodavcu vratiti tri brutto-1 place isplacene neposredno prije otkazivanja ugovora. 
 
Zanima me je li takva klauzula uopce moguca obzirom na sadasnji Zakon o radu i mogu li se pozvati na dio  koji se odnosi na zastitu od prijeboja ili mozda na neki drugi zakon? 
 
Takoder, mozete mi i preporuciti odvjetnika za savjet o istoj temi na podrucju Zagreba u PP. 
 
Hvala. 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zove li se taj iznos koji je radnik dužan platiti poslodavcu možda ugovorna kazna? Ako da, onda je ta odredba ništetna prema sudskoj praksi.

Zabrana prijeboja Vam ovdje ne pomaže, ona samo znači da poslodavac ne može svoju tražbinu po ovoj osnovi neposredno prebiti s Vašom zadnjom plaćom, no to ne znači da ne bi mogao utužiti za isplatu tri bruto plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za odgovor. 

Nazalost u tom clanku ugovora se ne spominje rijec kazna ili nesto slicno. (Clanak u prilogu)

Dakle, ukoliko sam dobro shvatio, takva potrazivanja su sasvim legalna? Ispada dakle da se moj rad u tvrtki u posljednja 3 mjeseca svodi na volotiranje ukoliko dode do otkaza. 

Kad smo vec kod nistetnosti, ukoliko postoji u ugovoru bilo koji clanak koji moze bit protumacen kao nistetan, znaci li to i da je tada cijeli ugovor nistetan?

Pozdrav,

Dario

 

Screenshot_20181101-090827.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zyracus je napisao:

Hvala za odgovor. 

Nazalost u tom clanku ugovora se ne spominje rijec kazna ili nesto slicno. (Clanak u prilogu)

Dakle, ukoliko sam dobro shvatio, takva potrazivanja su sasvim legalna? Ispada dakle da se moj rad u tvrtki u posljednja 3 mjeseca svodi na volotiranje ukoliko dode do otkaza. 

Kad smo vec kod nistetnosti, ukoliko postoji u ugovoru bilo koji clanak koji moze bit protumacen kao nistetan, znaci li to i da je tada cijeli ugovor nistetan?

Pozdrav,

Dario

 

Screenshot_20181101-090827.png

Ako Vam je kod tog poslodavca nepodnošljivo i imate bolju ponudu, ja bih možda riskirala, dala otkaz i vidjela hoće li poslodavac konzumirati to svoje pravo iz tog članka, jer je u ovom konkretnom slučaju teško reći što bi sudovi mogli odlučiti... Ali nema neke konkretne prakse koja bi Vam jednoznačno govorila u prilog, koliko je meni poznato, ne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija