Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

spectar

Dugovanje nakon smrti

Preporučene objave

poštovani

imam brata koji je u rehabilitacijskom domu dom mu plača država preko centra za socijalnu skrb,njegova socijalna radnica mi je rekla da ja kao njegova sestra nakon njegove smrti sve to moram vratiti drzavi odnosno moja djeca ako ja nevratim,ja sam se nakon smrti roditelja odrekla sve imovine u njegovu korist.ona kaze da to nema veze da ja to jednog dana moram sve vratiti,istina ili ne?

hvala!

molim za brzi odgovor

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, spectar je napisao:

,njegova socijalna radnica mi je rekla da ja kao njegova sestra nakon njegove smrti sve to moram vratiti drzavi

Socijalna radnica je malo prenaglila,obzirom da je njena tvrdnja preuranjena.....ovo iz razloga što je brat živ i upitno je vaše ponašanje nakon njegove smrti.S tim u vezi valja istaknuti odredbe čl.139 ZN,a izričito stavak 2

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Znaci da ako ja nemam na svoje ime nista jer sam se odrekla apsolutno svega nakon smrti roditelja sto i u rjesenju o ostavini pise nemoram se brinuti da cu morati vracati dug drzavi?

Ocito je socijalna samo pokusala da me zastrasi!!

Hvala na odgovoru!! Ovo mi je puno pomoglo!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 1 sat, Matrix je napisao:

ovo iz razloga što je brat živ i upitno je vaše ponašanje nakon njegove smrti

 

Prije 46 minuta, spectar je napisao:

jer sam se odrekla apsolutno svega nakon smrti roditelja

Drugo je odricanje od nasljedstva iza smrti roditelja,tj.bitno je što će te učiniti iza smrti brata.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Znaci li to da se mogu onda poslije njegove smrti odreci dugova drzavi kao sto sam se odrekla svoje imovine nakon smrti roditelja?koja su moja prava nakon njegove smrti to me zanima!! Mogu li biti terecena ikako nakon njegove smrti?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 15 minuta, spectar je napisao:

koja su moja prava nakon njegove smrti to me zanima!! Mogu li biti terecena ikako nakon njegove smrti

Opet vas vraćam na svoj prvi odgovor i odredbe čl.139 ZN,koji jasno određuje kad odgovarate za dugove umrlog.

IMG_20181031_212522_733.jpg

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

U prilog Matrixovoj tvrdnji samo bih dodao i odredbu čl.250 st.1 Zakona o socijalnoj skrbi,

(1) Za slučaj smrti korisnika zajamčene minimalne naknade ili usluge smještaja ili boravka, kojem su u cijelosti ili dijelom isplaćivani iznosi iz sredstava državnog proračuna, Republika Hrvatska ima pravo na povrat iznosa isplaćenih po osnovi priznatog prava od njegovih nasljednika do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 14 sati , spectar je napisao:

Znaci li to da se mogu onda poslije njegove smrti odreci dugova drzavi kao sto sam se odrekla svoje imovine nakon smrti roditelja?

to što si se odrekla nasljedstva od roditelja možda si  i pogriješila,pogotovo ako to nije bilo potrebno zbog brata jer će to svakako biti uzeto za podmirenje ovih troškova ili drugih dugova..a tvoje uzimanje nasljedstva nema veze sa vraćanjem ovih troškova za brata...ali to sad nije bitno...

tebi je jedino bitno da ne prihvaatiš nasljedstvo poslije smrti brata i onda ne odgovaraš za bilo koji njegov dug prema ikome.....

međutim,da napomenem....ako ti je imovina brata veća od svih njegovih dugova tebi je u interesu uzeti nasljedstvo pa platiti te dugove....ako je imovina manja od dugova jednostavno ne prihvatiš nasljedstvo...a socijalna radnica nek priča šta hoče,svejedno nju nitko ništa ne pita kad do toga dođe...

Uređeno od Mister-X

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×