Jump to content

Dugovanje nakon smrti


spectar

Preporučene objave

poštovani

imam brata koji je u rehabilitacijskom domu dom mu plača država preko centra za socijalnu skrb,njegova socijalna radnica mi je rekla da ja kao njegova sestra nakon njegove smrti sve to moram vratiti drzavi odnosno moja djeca ako ja nevratim,ja sam se nakon smrti roditelja odrekla sve imovine u njegovu korist.ona kaze da to nema veze da ja to jednog dana moram sve vratiti,istina ili ne?

hvala!

molim za brzi odgovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, spectar je napisao:

,njegova socijalna radnica mi je rekla da ja kao njegova sestra nakon njegove smrti sve to moram vratiti drzavi

Socijalna radnica je malo prenaglila,obzirom da je njena tvrdnja preuranjena.....ovo iz razloga što je brat živ i upitno je vaše ponašanje nakon njegove smrti.S tim u vezi valja istaknuti odredbe čl.139 ZN,a izričito stavak 2

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U prilog Matrixovoj tvrdnji samo bih dodao i odredbu čl.250 st.1 Zakona o socijalnoj skrbi,

(1) Za slučaj smrti korisnika zajamčene minimalne naknade ili usluge smještaja ili boravka, kojem su u cijelosti ili dijelom isplaćivani iznosi iz sredstava državnog proračuna, Republika Hrvatska ima pravo na povrat iznosa isplaćenih po osnovi priznatog prava od njegovih nasljednika do visine vrijednosti naslijeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Dugovanje nakon smrti
prije 14 sati , spectar je napisao:

Znaci li to da se mogu onda poslije njegove smrti odreci dugova drzavi kao sto sam se odrekla svoje imovine nakon smrti roditelja?

to što si se odrekla nasljedstva od roditelja možda si  i pogriješila,pogotovo ako to nije bilo potrebno zbog brata jer će to svakako biti uzeto za podmirenje ovih troškova ili drugih dugova..a tvoje uzimanje nasljedstva nema veze sa vraćanjem ovih troškova za brata...ali to sad nije bitno...

tebi je jedino bitno da ne prihvaatiš nasljedstvo poslije smrti brata i onda ne odgovaraš za bilo koji njegov dug prema ikome.....

međutim,da napomenem....ako ti je imovina brata veća od svih njegovih dugova tebi je u interesu uzeti nasljedstvo pa platiti te dugove....ako je imovina manja od dugova jednostavno ne prihvatiš nasljedstvo...a socijalna radnica nek priča šta hoče,svejedno nju nitko ništa ne pita kad do toga dođe...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija