Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

ruffball

Darivanje stana maloljetnoj osobi

Preporučene objave

Poštovani,naime supruga i ja smo se rastali prije 6mj.,ja sam se iselio iz stana i trenutno se dogovaramo o diobi bračne stečevine.S obzirom da sam ja imao prije braka stan u vrijednosti 70.000€,koji sam prodao da bi nakon vjenjčanja kupili ovaj predmetni stan ali uz hipotekarni kredit za koji je nosioc supruga,te je upisana kao vlasnik u z.k. a banka je zabilježena.S obzirom da smo živjeli zajedno u braku 17godina,a od toga 11godina u tom stanu diobom bračne stečevine meni pripada nužni dio kao i predbračna stečevina.Namjera mi je darovati svoj dio maloljetnom djetetu (14),te zadržati pravo na bilo kakvo raspolaganje nekretninom do smrti.S obzirom da ja nisam upisan u gruntovnicu,da li je dovoljno napraviti Ugovor o darivanju udjela nekretnine sa pravom uživanja do smrti ili treba zakonski neki ugovor gdje sam osiguran da supruga ne proda stan i tom prilikom sva moja stečevina ode u vjetar?Ovim darovanjem bih svakako volio ostaviti svome djetetu egzistenciju i ujedno zaštiti svoje pravo na raspolaganje bračnom stečevinom.S obzirom da supruga trenutno živi i stan dalje otplaćuje sama od 4mj.,od tada predpostavljam da se pravno još 9 godina sav udio broji njoj,te sam trenutno zakonski u posjedu većeg udjela.Što trenutno sada nije važno,ali razmišljam.Pomozite mi na koji način krenuti u postupak uz minimalne sudske parnice.Hvala puno unaprijed

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Po,rastavi braka  - jedna od strana pokreče tužbu, radi podjele imovine.

Vi, ima te pravo,stavi ti - Zabilježbu - zabranu - otuđenja i opterečenja imovine , do okončanja sudskog spora.

Dio, koji dobije te - Darovnim ugovorom daruje te svom djetetu, uz - zabilježbu prava doživotnog korištenja istog.

S obzirom, da je nekretnina - opterečena - založnim pravom banke, - navedena radnja če se upisati po 

isplati kredita.

Do, tad  je taj prijedlog zaprimljen i evidentiran u zemljišnim knjigama - pod - Z - 

Banka,neče dozvoli ti bilo kakve upise - koji bi išli istoj na štetu, ali niti vi a, niti supruga ,do konačne 

otplate kredita i brisanja - založnog prava ili fiducije - ne može te - ni prodati ni dijeli  darovati ti navedenu nekretninu.

Napominjem. - svi prijedlozi če biti zaprimljeni, i evidentirani - kao,prijedlog - koji če se provesti, tek.nakon

opisane radnje.

poz.

Podijeli ovu objavu

Hvala puno na odgovoru.Znači predam pod Z,Darovni ugovor i kad se kredit otplati,banka se briše,i ide po pravnom redosljedu predana dokumentacija.U slučaju da ne pokrećemo sudski spor oko raspodjele imovine,pošto ja imam pravo na nužni dio,isti se može i naknadno pokrenuti i dokazati koliki je udio od svakoga u predmetnoj nekretnini?Koliko sam upućen,tu nema zastare ako postoji pravni slijed izvanbračne i za vrijeme trajanja braka ostavštine.

Podijeli ovu objavu

prije 12 sati , frenki zg je napisao:

Banka,neče dozvoli ti bilo kakve upise - koji bi išli istoj na štetu, ali niti vi a, niti supruga ,do konačne...Napominjem. - svi prijedlozi če biti zaprimljeni, i evidentirani - kao,prijedlog - koji če se provesti, tek.nakon opisane radnje.

Sve to stoji do ovoga iznad. Naime, založno pravo (hipoteka) prati nekretninu a ne vlasnika iste tako da tu nema banka što odobravati ili ne. Nadalje, prijedlozi za upis ne mogu biti na čekanju, mogu biti kao takovi usvojeni, odbijeni ili pretvoreni u predbilježbu ili zabilježbu.

prije 5 sati , ruffball je napisao:

pošto ja imam pravo na nužni dio

Nužni dio je stvar ostavinskog postupka iz Zakona o nasljeđivanju a ne način podjele bračne stečevine nakon razvoda braka.

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , ruffball je napisao:

Znači predam pod Z,Darovni ugovor i kad se kredit otplati,banka se briše,i ide po pravnom redosljedu predana dokumentacija.U slučaju da ne pokrećemo sudski spor oko raspodjele imovine,pošto ja imam pravo na nužni dio,isti se može i naknadno pokrenuti i dokazati koliki je udio od svakoga u predmetnoj nekretnini?Koliko sam upućen,tu nema zastare ako postoji pravni slijed izvanbračne i za vrijeme trajanja braka ostavštine.

Poštovani ruffball,

Niste dobro planirali, nema predavanje pod Z darovnog Ugovora, kad još niste vlasnik a ni suvlasnik.

To što Vi želite darovati, trenutno nije Vaše a Vi dodatno još želite bilo kakvo raspolaganje sa istom nekretninom ?

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

Hvala na odgovoru.Puno jasnije je kada netko strucan razjasni.Da bi mogao darovati,moram prvo dokazati pravno što darujem,bez obzira što znamo da sam zakonski suvlasnik djela nekretnine.Naime,sporazumno smo napravili ugovor o diobi ali ga nismo predali u z.k.,tako da treba pratiti pravni redosljed položenih ugovora.Hvala.

Podijeli ovu objavu

ISKRENO - Ovo nije moje područje - moje područje je trg. pravo.

Ali..i u tom..mora te znati, sve vezano uz nekretnine, jer firme imaju i zemljišta..

Objekte..kako se prenose...šta ide sa PDV-om..šta ne..itd...

Zato..- povlačim se iz ovog područja,,jer rijetko kad napišem - JA MISLIM..

Ili..znam ili neznam..

Vidim..da sam ovdje...napravio nekoliko grešaka...koje je Moderator..ispravio.

Malo..sam prošetao..po ostalim..područjima...više iz razloga...

što u mom području..u zadnje vrijeme...>nema problema<...a,kad nema 

problema..nema ni - Pitanja.

Pozdrav svima i ugodan dan.

Podijeli ovu objavu

Prije 51 minuta, frenki zg je napisao:

Vidim..da sam ovdje...napravio nekoliko grešaka...koje je Moderator..ispravio.

Moradoh poštovani Frenki, jer nije problem u šetnji po ostalim područjima koliko u korektnom odgovoru. Je, zakoni se prečesto mijenjaju i treba sve to popratiti, ali da, u smislu korektnog odgovora treba.

Podijeli ovu objavu

prije 22 sati , Spitfire je napisao:

Moradoh poštovani Frenki, jer nije problem u šetnji po ostalim područjima koliko u korektnom odgovoru. Je, zakoni se prečesto mijenjaju i treba sve to popratiti, ali da, u smislu korektnog odgovora treba.

Sve 5.+.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio Legalis12345678
      Lijepi pozdrav,
      Imam 2 ovrhe nad nekretninama koje bi htio isplatiti u cijelosti.
      Kakav je postupak ukoliko jedan od ovrhovoditelja nije zainteresiran za razgovor / isplatu, već bi htio iz x razloga da nekretnine završe na "bubnju"?

• objavio zbunjen22
      Poštovanje, 
      U sljedećoj sam situaciji:
      Imam nekretninu nad kojom postoji više ovrha.
      Mislio sam predmetnu prodati na način da uzmem nekakva pisma namjere ili izjave od svih ovrhovoditelja, i da će eventualni kupac prilikom kupnje predmetne nekretnine isplatiti svima moj dug u cijelosti, a meni ono što ostane (kao prilikom kupnje nekretnine s više vlasnika).
      Ovrhovoditelji ne žele takvu kombinaciju, nego zahtjevaju isplatu - što je s moje strane nemoguće prije prodaje (krediti, posudbe, ...).
      Postoji li nekakva kombinacija koja mi je promakla da se ovo riješi, osim da se ide na dražbu i onda predmetna nekretnina proda za pretpostavljam  dosta umanjenu cijenu od koje je pitanje da li će se sve riješiti, a gotovo sigurno da meni neće ništa ostati?
      Puno hvala unaprijed.
    • objavio Dominoes1
      Pozdrav svima,
      Vlasnik sam jednog luksuznog sata kojeg oglašavam i želim prodati, te pretpostavljam da ću postići prodajnu cijenu od oko 13.000 kn, možda malo manje. S obzirom da nikad nisam prodavao predmet ovakve vrijednosti, zanima me kako se osigurati da mi netko, tijekom primopredaje, jednostavno ne uzme sat i otiđe bez da je platio, te kako uvjeriti i kupca u to da je transakcija sigurna.
      Postoji li mogućnost da se nađemo kod javnog bilježnika te mi on tamo preda gotovinu a ja njemu sat s kutijom i papirima, te da tamo potpišemo zapisnik o primopredaji? Ili neka slična varijanta, npr. posrednik ili nešto tipa "escrow" makar ne znam kako se to kod nas zove?
      Zanima me što je najpametnije za činiti obzirom na iskustva prodavača/kupaca koji su bili u sličnoj situaciji.
      Unaprijed hvala svima na odgovorima 
    • objavio some93one
      Pozdrav,
      Zanima me kako kupiti/steći pravo vlasništva nad nekretninom na kojoj je upisano više ljudi, ali nemaju svi podatke jer su podaci o vlasnicima davno upisani i iza njihovog imena i prezimena stoji recimo "SAD", "neki grad u Hrvatskoj" i sl.
      Slučaj A) 5 suvlasnika (jedan ima podatke: ime, prezime, adresa)
      Slučaj B) 5 suvlasnika (niti jedan nema pune podatke već samo imena i prezimena)

• objavio cmooka..!!
      Poštovani,
      Molila bih Vas ako može par savjeta. Naime, moja sestra bi mojoj majci darovnim ugovorom darovala/prenjela stan koji je u njezinom vlasništvu. Koja je točno procedura, što je sve od dokumenata potrebno, kamo je potrebno ići,...? Da li se plaća porez na tu nekretninu, tj. da li majka plaća porez za to?
  • Online korisnici