Jump to content

Krađa do 60 kn


Waxey Gordon

Preporučene objave

Poštovani,

da sad ne objašnjavam razloge svoje bedaste odluke u Bauhausu sam ukrao neke dvije sitnice u ukupnoj vrijednosti od 60 kn.

Nakon prolaska kod blagajne zaštitar me zaustavio te smo otišli u neku sobicu sa strane.

Nisam izvodio cirkus jer sve mi je bilo jasno. Pitao me osobnu iskaznicu koju sam mu dao, on je zapisao na komad papira moje podatke sa osobne (nije slikao, skenirao ili nešto slicno) te smo zavrsili sa procedurom bez pozivanja policije.

Ja sam cak na kraju pitao jeli mogu platiti otuđene stvari i uzeti ih pošto su mi ipak trebale a on je rekao ako želim da mogu te da ce on stajati sa strane kako mi nebi bilo neugodno pred ostalim kupcima.

Tako smo i ucinili i cak si mahnuli prilikom izlaska iz trgovine.

 

Moje pitanje je da li mogu imati ikakve posljedice zbog ovoga, odnosno da li mogu ocekivati privatnu tužbu?

Hvala

uređeno: od Waxey Gordon
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće biti ničega, da su imali kakvu namjeru, zvali bi policiju. Kako su stvari na kraju vraćene i plaćene, za njih nema ni štete, pa samim time ni interesa za bilo kakvom vrstom progona ili postupka.

Jedina sankcija bude vam što su vas zapamtili, pa kad idući puta dođete tamo, biti će na oprezu.

Jeftina škola za ubuduće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

zahvaljujem na brzim odgovorima :)

Da, nadam se da da mi je to jeftina škola, a ponovit svakako ne budem jer nije ugodan osjecaj kad te odvlace sa strane kao kriminalca a pogotovo jer mi nije ni potreba da kradem pa je time moja glupost još veća.

Ma cijela ta situacija je bila prilično komična, zasigurno još više sa strane zaštitara jer kad smo došli do te sobice on nije ni rekao ništa a ja sam vec iz đepova izvukao ta dva predmeta te nisam ni pokušao nešto glumiti, lagati, odupirati se...a tek još kad sam ga pitao da li se mogu vratiti na blagajnu i platiti to sve i onda uzeti placeno...cak se nešto i zahihotao...O.o

Pošto brzo odgovarate onda bi vas još malo zadavia sa pitanjima da steknem širu sliku i zadovoljim znatiželju.

Pošto svaki dan cujemo po portalima i vijestima o krađama identiteta da li mogu potencijalno biti u problemu što sam zaštitaru dao svoje podatke? Pitam jer je zaštitar uzeo sve moje podatke sa osobne (ime, prezime, broj osobne, adresa,...za OIB nisam siguran ali pretpostavljam da je i njega zapisao) i on potencijalno sad može raditi sa tim podacima što želi? Distribuirati ih nekoj trecoj osobi,...? Da li ima potrebe za brigom? Ovako kao laiku poznato mi je da samo policiji (odnosno ovlaštenim osobama u državi) smijemo davati svoje podatke?

 

Pretpostavljam ako nisu zvali policiju onda mi to i nije zabilježeno u sustavu?

A ako se ipak odluce za neku tužbu da li to mogu s obziom da nema policijskog zapisnika?

Hvala na odgovorima

LP

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje, ne znam kako se otvara nova tema ali sličan slučaj. U naletu adrenalina i "lako ti je to" od drustva sam maznula sitnicu u vrijednosti 25 kn. Priznala i zapisali su me tamo i nisu zvali policiju, ja sad shvacam da trgovine istog brenda ce imati moje informacije. No znaci li to da bi mogli drugi brendovi dobiti dojavu ili?  Posto radim u trgovini s robom druge marke ?

 

Ne zelim da se zbog gluposti koju necu vise nikad ponoviti, bojim pojaviti u trgovinama ili da ću izgubiti posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću samo spomenuti ovo vezano za osobne podatke. Danas doći do nečijih podataka je mačiji kašalj, i oni su nikad ugroženiji, s obzirom za što se sve traže, tko ima uvid u to i tako dalje. Kao student, radio sam za teleoperatera. Neometano sam mogao tipkati ime prezime koje mi padne na pamet. A kako zbog svojih marketinških aktivnosti takvi operateri bilježe svačije podatke, imaju zapisane i od onih koji nisu korisnici njihovih usluga. Rekoše u firmi da je u bazi oko tri milijuna korisnika. I da, ako šetate ulicom i poželite saznati sve o nekoj random osobi, saznat ćete ako se iti malo potrudite. Nekad se to nije moglo, ali danas može, zbog tehnologije, zbog zakona, zbog neopreznosti. I jednostavno to je tako. Nema smisla razbijati glavu o zlorabi, jer ona je u ovakvom sistemu već počinjena. Printate potvrdu u kopirnici, ostavite im podatke. Upišete se na faks, ostavite im podatke. Kupujete preko interneta, ostavite im podatke. Sklapate pretplatnički ugovor, ostavite im podatke. Prijavljujete se za posao, ostavite im podatke. Po meni su oib, ime prezime i adresa, totalno bezopasni podatci. Jer kao što rekoh, može ih doznati svatko, a ako netko to ne želi, treba jednostavno biti "duh". Uglavnom, poanta priče je da vas ne brine to što netko ima podatke. Takve se tužbe gone privatno, a trgovci nerijetko posežu za njima, jer imaju odvjetničke timove i sigurni su u dobitak. No, oko kva dva slucaja-mislim da nista od tog. A i imaju rok od tri mjeseca. A i kaznena djela po privatnoj tuzbi su benigna, nisu zapreka za nista, ali eto, ipak su kaznena djela pa ih nemojte radit;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, atomic95 je napisao:

No, oko kva dva slucaja-mislim da nista od tog. A i imaju rok od tri mjeseca. A i kaznena djela po privatnoj tuzbi su benigna, nisu zapreka za nista, ali eto, ipak su kaznena djela pa ih nemojte radit;)

Sto to znaci da imaju rok od 3 mjeseca? Jeli to nesto kao zastara pa nakon 3 mjeseca ne postoji mogucnost da ugledam u posti poziv na sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

Pitam vise zbog znatizelje..pa oni bi imali vece troskove nego sto bi dobili naknadu na sudu? Steta je bila u iznosu 48 kn a to sam na kraju i platio i legalno uzeo nakon sto sam platio?

Dakle, mogu me "osuditi" na kaznu od 48 kn ali to sam im vec platio...?

Tu mi se brka logika jer ako sam to platio onda oni ni nemaju stetu ili ja to kao laik gledam na krivi nacin?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štete nema, ali kazneno djelo je počinjeno. Kakvo takvo. Kazneni zakon kaže da krađe nema ako stvar vratite prije nego što se za nju sazna, odnosno da vas se tada može osloboditi kazne. Oni vjerojatno imaju timove koji koštaju fiksno, a sve troškove samog postupka plaća osuđenik ionako. Ako bude osuđen. No dobro, da ne kompliciramk priču. Neće vas nitko dirati jer nema svrhe. Doslovno je nema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Pemad je napisao:

Imam jedno pitanje, ne znam kako se otvara nova tema ali sličan slučaj. U naletu adrenalina i "lako ti je to" od drustva sam maznula sitnicu u vrijednosti 25 kn. Priznala i zapisali su me tamo i nisu zvali policiju, ja sad shvacam da trgovine istog brenda ce imati moje informacije. No znaci li to da bi mogli drugi brendovi dobiti dojavu ili?  Posto radim u trgovini s robom druge marke ?

 

Ne zelim da se zbog gluposti koju necu vise nikad ponoviti, bojim pojaviti u trgovinama ili da ću izgubiti posao.

Podatke uglavnom razmjenjuju zaštitari, ali najčešće tek ako se radi o ponavljačima, tj. osobama koje zatiču više puta. Mislim da se ne trebaš brinuti.

 

prije 6 sati , Waxey Gordon je napisao:

Tu mi se brka logika jer ako sam to platio onda oni ni nemaju stetu ili ja to kao laik gledam na krivi nacin?

Krivo gledaš. Kazneno djelo je počinjeno, a to što si kasnije platio robu je otklanjanje posljedice, tj. olakotna okolnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija