Jump to content

Darivanje nekretnine za rušenje


marone

Preporučene objave

Punica je vlasnica nekretnine koja se sastoji od kuće u jako lošem stanju (planiramo je rušiti) i malog dvorišnog stana u kojem je sada ona. Naš plan je srušiti tu staru kuću i izgraditi novu, a taj mali dvorišni stan ostaviti da ona živi u njemu. Pitanje glasi, može li punica ženi i meni darovati tu nekretninu bez da mi moramo platiti porez na to? Moraju li njena braća dati suglasnost da se nekretnina daruje nama? U slučaju da se mora platiti porez na procjenjenu vrijednost nekretnine, isplati li nam se prije sklapanja darovnog ugovora srušiti staru kuću, tj. hoće li rušenjem kuće pasti i procjenjena vrijednost za oporezivanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, marone je napisao:

može li punica ženi i meni darovati tu nekretninu bez da mi moramo platiti porez na to?

Prema Zakonu o porezu na promet nekretnina supruga bi bila oslobođena poreza.

Prije 34 minuta, marone je napisao:

Moraju li njena braća dati suglasnost da se nekretnina daruje nama?

Ukoliko je majka vlasnica 1/1 ne moraju.

Prije 34 minuta, marone je napisao:

isplati li nam se prije sklapanja darovnog ugovora srušiti staru kuću, tj. hoće li rušenjem kuće pasti i procjenjena vrijednost za oporezivanje?

Za isto sam mišljenja da bi vam bio potreban projekt uklanjanja građevine, te bi u tome slučaju vjerovatno vrijednost procjene pala ali u konačnici bi skoro došli na isto (projekt izrađuje ovlaštena osoba i treba ga platiti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Prema Zakonu o porezu na promet nekretnina supruga bi bila oslobođena poreza.

Ukoliko je majka vlasnica 1/1 ne moraju.

Za isto sam mišljenja da bi vam bio potreban projekt uklanjanja građevine, te bi u tome slučaju vjerovatno vrijednost procjene pala ali u konačnici bi skoro došli na isto (projekt izrađuje ovlaštena osoba i treba ga platiti).

Punica je vlasnik 1/1 i znači može supruzi darovati nekretninu bez plačanja poreza. 

Svakako smo mislili rušiti staru kuću jer je doista u lošem stanju i graditi novu. Ali ako se ne plaća porez na darovanu nekretninu, onda je i nebitno hoćemo li raditi projekt rušenja dok je vlasnica punica ili supruga.

Hvala Vam puno na odogovoru i pomoći.

 

Postoji sada još jedna dvojba.

Planiramo se nagodinu prijaviti za subvencionirani kredit preko APN-a. U njihovim uvjetima stoji da korisnik kredita (ja) ili njegova supruga ne smiju imati nekretninu pogodnu za život ili koja zadovoljava minimalne higijenske uvjete za život. E sada me strah da ako ostavimo tu staru kuću, APN ne procjeni da ta kuća zadovoljava minimalne higijenske uvjete, pa mi zbog toga odbiju subvencionirati kredit. Mislim da je to skoro nemoguće s obzirom na stanje kuće (stara je 100 godina i preživila je potop visine 2.5 m), ali opet ne bih volio se dovesti u takvi situaciju.

Može li se takva eventualna situaciju izbjeći na način da napravimo projekt rušenja i srušimo kuću prije nego ju punica daruje supruzi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, marone je napisao:

Postoji sada još jedna dvojba.

Koliko vidim iz napisanoga vi bi ste tražili kredit za gradnju kuće. Kako je tu APN i njihovi uvjeti, posebno onaj dio o stanju uporabljivosti, i sam dvojim što bi bilo najpametnije, Naime, za takav kredit prema odredbama zakona vam je svakako potreban već sačinjen projekt te na osnovu njega ishođena građevinska dozvola koju morate priložiti zahtjevu za subvencioniranje kredita, kao i troškovnik iz glavnog projekta iz kojeg je razvidna visina troškova izgradnje. To bi ste (da nema APN-a i navedenog uvjeta) možda mogli napraviti u istom postupku ishodovanja akta za gradnju, i projekt uklanjanja i gllavni projekt za novu građevinu. Ovako, a bez informacija što bi oni točno smatrali stanjem uporabljivosti i higijensko-tehnički uvjeti za život, bojim se da bi trebali posebno ići na uklanjanje građevine i to uklanjanje evidentirati u katastru i ZK (jer vama u biti treba zemljište i dokaz pravnog interesa) pa tek onda zatražiti akt za gradnju koji prilažete zahtjevu za subvencioniranje. A to je sve kompliciranije i vremenski i novčano.

Bilo bi vam oportuno zatražiti mišljenje APN što smatraju stanjem uporabljivosti i hogijensko-tehničkim uvjetima za život, kao i vidjeti ima li kod vas koji ovl.arh. ured koji se susreo sa takvim ili sličnim problemom jer vam njihove usluge ionako trebaju.

   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija