Jump to content

Pitanje kaznene odgovornosti?


acer111

Preporučene objave

Dobar dan

Trebao bih jedan pravni savjet u konkretnom slučaju.

Imam rođaka koji živi sa svojim starim ocem o kojem vodi brigu.

Dogodila se nesreća. Izbio je požar u obiteljskoj kući dok je rođak bio u trgovini. Nemoćni i senilni djed je izašao iz kuće sam i nije ozlijeđen.

Kuća je potpuno izgorila.

Pri požaru počeli su pucati i meci koje je rođak imao u kući a koji su zaostali iz rata.

Imam tri pitanja za vas.

1. Može li rođak odgovarati budući da je ostavio samoga nemoćnog i senilnog oca koji je zamalo izgorio?

2. Može li rođak odgovarati i zbog ilegalne municije koja je tom prilikom eksplodirala i time dovela u opasnost vatrogasce i imovinu drugih ljudi?

3. Rođak ima i brata koji živi u drugom gradu. Može li i taj brat odgovarati zato što nije vodio brigu o ocu.

Napominjem da je otac jako star, nemoćan i senilan.

Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. U smislu kaznenog djela napuštanja nemoćne osobe? Ne, osim ako bi oca ostavio u kući nakon što je požar već počeo. Kako to nije slučaj, anticipiranje požara je nemoguće.

No, što je uzrokom požara? Možda očev postupak?

2. Za municiju će svakako odgovarati za nedozvoljeno posjedovanje oružja i eksplozivnih tvari, a za dovođenje u opasnost zavisi, iako sam više mišljenja da hoće (no, jasno za nehaj).

3. Kazneno-pravne odgovornosti brata nema, ako na to aludirate, a ovo drugo je pitanje drugih grana prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

1. U smislu kaznenog djela napuštanja nemoćne osobe? Ne, osim ako bi oca ostavio u kući nakon što je požar već počeo. Kako to nije slučaj, anticipiranje požara je nemoguće.

No, što je uzrokom požara? Možda očev postupak?

2. Za municiju će svakako odgovarati za nedozvoljeno posjedovanje oružja i eksplozivnih tvari, a za dovođenje u opasnost zavisi, iako sam više mišljenja da hoće (no, jasno za nehaj).

3. Kazneno-pravne odgovornosti brata nema, ako na to aludirate, a ovo drugo je pitanje drugih grana prava.

S tim da ako odgovara za podebljano, odgovarat će prekršajno, dakle, vjerojatno će biti novčano kažnjen, dok je ovo drugo-kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, atomic95 je napisao:

S tim da ako odgovara za podebljano, odgovarat će prekršajno, dakle, vjerojatno će biti novčano kažnjen, dok je ovo drugo-kazneno djelo.

Moguće da sam "malo skočio pred rudo", jer zavisi o kakvom je točno streljivu riječ i količini. Budući se radi o zaostatku zaliha iz rata, vrlo moguće je da se radi o, kako većoj količini, tako i streljivu za oružje koje građani ne mogu posjedovati nikada i ni u kojem slučaju, a tada se opet radi o kaznenom djelu.

Svakako zahvaljujem na uočenome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , G-man je napisao:

Moguće da sam "malo skočio pred rudo", jer zavisi o kakvom je točno streljivu riječ i količini. Budući se radi o zaostatku zaliha iz rata, vrlo moguće je da se radi o, kako većoj količini, tako i streljivu za oružje koje građani ne mogu posjedovati nikada i ni u kojem slučaju, a tada se opet radi o kaznenom djelu.

Svakako zahvaljujem na uočenome.

Kad smo kod streljiva; puscani i pistoljski meci, gruba procjena, koja brojka bi spadala pod domenu prekrsaja, a koja u KD?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija