Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

acer111

Pitanje kaznene odgovornosti?

Preporučene objave

Dobar dan

Trebao bih jedan pravni savjet u konkretnom slučaju.

Imam rođaka koji živi sa svojim starim ocem o kojem vodi brigu.

Dogodila se nesreća. Izbio je požar u obiteljskoj kući dok je rođak bio u trgovini. Nemoćni i senilni djed je izašao iz kuće sam i nije ozlijeđen.

Kuća je potpuno izgorila.

Pri požaru počeli su pucati i meci koje je rođak imao u kući a koji su zaostali iz rata.

Imam tri pitanja za vas.

1. Može li rođak odgovarati budući da je ostavio samoga nemoćnog i senilnog oca koji je zamalo izgorio?

2. Može li rođak odgovarati i zbog ilegalne municije koja je tom prilikom eksplodirala i time dovela u opasnost vatrogasce i imovinu drugih ljudi?

3. Rođak ima i brata koji živi u drugom gradu. Može li i taj brat odgovarati zato što nije vodio brigu o ocu.

Napominjem da je otac jako star, nemoćan i senilan.

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

1. U smislu kaznenog djela napuštanja nemoćne osobe? Ne, osim ako bi oca ostavio u kući nakon što je požar već počeo. Kako to nije slučaj, anticipiranje požara je nemoguće.

No, što je uzrokom požara? Možda očev postupak?

2. Za municiju će svakako odgovarati za nedozvoljeno posjedovanje oružja i eksplozivnih tvari, a za dovođenje u opasnost zavisi, iako sam više mišljenja da hoće (no, jasno za nehaj).

3. Kazneno-pravne odgovornosti brata nema, ako na to aludirate, a ovo drugo je pitanje drugih grana prava.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad