Jump to content

Ugovor o darivanju nekretnine


nnimm

Preporučene objave

Poštovani ,

suprug je vlasnik stana prema kupoprodajnom ugovoru,stan je kupljen u braku.Htjela bih se naknadno upisati kao vlasnik stana,pa su nam u gruntovnici rekli,da popunimo darovni ugovor(iz narodnih novina),ovjerimo kod J.B i sa ovjerenim ugovorom i fotokopijom osobne i 250 kuna uplate na racun , dodjemo na gruntovnicu za uspis .Moje pitanje je pored predaje ovjernog  ugovora u gruntovnici,pretpostavljam da treba dati i na poreznu isti,dali ja kao supruga trebam placati porez ili ne i koja dokumenti su potrebni za poreznu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Ugovor o darivanju nekretnine
prije 2 sati , nnimm je napisao:

Htjela bih se naknadno upisati kao vlasnik stana

Htjeli bi se upisati kao suvlasnik ili kao vlasnik cijelog stana?

prije 2 sati , nnimm je napisao:

pretpostavljam da treba dati i na poreznu isti,dali ja kao supruga trebam placati porez ili ne i koja dokumenti su potrebni za poreznu.

Za poreznu vama nisu potrebni nikakovi. Prilikom ovjere JB jedan primjerak dostavlja u poreznu, te bi vi kao supruga bili oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnina sukladno Zakonu o porezu na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , nnimm je napisao:

Htjela bih se naknadno upisati kao vlasnik stana,pa su nam u gruntovnici rekli,da popunimo darovni ugovor

Jeste li vi referentu u gruntovnici rekli da je predmetna nekretnina stečena u braku.

Možda je to sad njima nebitno,no takvim poduzetim pravnim poslom stavljaju vašeg supruga u nezavidan položaj,ovo iz razloga što vam ne treba darovati nešto što vi več imate,pa ako vam već daruje onda treba znati da vam je darovao isključivo svoj suvlasnički dio,čime sebe dovodi u pravnu nesigurnost.

Preporuka je da postupite kao u sljedećem;

IMG_20181112_172748_230.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Procitala sam  čl. 36 obiteljskog zakona.Hvala na pojasnjenju,refernetu sam pojasnila da je stan stecen u braku i da je suprug na kupoprodajnom ugovoru vlasnik i da bih se  i ja htjela upisati kao suvlasnik.Znaci vi predlazete izjavu ovjerenu kod JB,gdje mogu naci formu te izjave,dali to mogu naci u narodnim novinama.Hvala jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vjerujem da ćete je naći negdje gotovu pa vam je može sačiniti netko stručan (odvjetnik, JB) ili sami što ne bi trebalo biti nešto posebno komplicirano, npr.

Ja, (podatci supruga, ime i prezime, adresa, OIB)

kao vlasnik 1/1 nekretnine koja se nalazi na kat.čest. xy, K.O. xx, broj ZK uloška 1234, sve upisano kod zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u XY, u naravi stan koji se sastoji od (u biti upisujete sve kako se vodi u ZK), temeljem čl. 36 st. 4 Obiteljskog zakona dajem slijedeću 

           IZJAVU

kojom izričito i bez ikakovog uvjeta dopuštam da se bračni drug (supruga), vaši podatci, na iznad navedenoj nekretnini kao bračnoj stečevini uknjiži u zemljišnoj knjizi pod B u Vlasničkom listu kao suvlasnik 1/2 navedene nekretnine.  

 Ovu izjavu potvrđujem svojim potpisom.

Ime i prezime

(potpis)

U ___________, dana_______________.

 

Btw, uz ovo ne bi bilo zgorega u ZK ponijeti i vjenčani list.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , nnimm je napisao:

Hvala puno na brzom odgovoru.Htjela bih se upisati kao suvlasnik.Odlicno znaci netrebam poreznoj podnositi  zahtjev za porezno oslobodjenje.Hvala puno  jos jednom

Malo pojašnjenje: prije je bilo tako da je kupac sam morao nositi poreznu prijavu poreza na promet nekretnina u PU, sada to rade javni bilježnici po službenoj dužnosti i nije potrebno više da to rade same ugovorne strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani... Mene interesuju prava i Vas strucni savet oko nepokretne imovine.

Situacija je sledeca : Moja Baka zeli meni da pokloni kucu.Baka je vlasnik 1/1.Posle dedine smrti bila je ostavinska rasprava i svi naslednici sin i dve cerke su se odrekli svog dela i dali su njihovoj mami odnosno mojoj babi.Od te ostavinske rasprave kako je deda umro proslo je vise od 20 godina.U medjuvremenu babi je umrla jedna cerka ali iza te cerke su ostali njeno dvoje dece sto znaci da su oni medju prvim naslednicima ,ujedno sa  drugom cerkom i sin- moj tata.Znaci ja sam njena unuka zeli meni da pokloni kucu uz pravo PLODOUZIVANJA do kraja njenog zivota.Pa me interesuje prilikom predaje poklona nekretnine mogu li ja da prepisem kucu na sebe?I interesuje me da li imaju pravo na nuzni deo svi naslednici posle njene smrti,iako su se odrekli svog dela prilikom dedine smrti -babinog muza i ostavili sve babi svoje nasledne delove.

 

Drugo: interesuje me procedura oko kupoprodaje nekretnine.Kada bi ja kupila kucu od svoje bake.Prilikom tog kupoprodajnog ugovora moze li da se navede kalauza ili napomena kako vec da baba iako je prodala kucu ima pravo na plodouzivanje do kraja zivota? Gore sam vam navela sve naslednike,znaci kao sto sam rekli da su se odrekli svog dela prilikom ostavinske rasprave posle dedine smrti i ustupili babi.Da li naslednici imaju pravo da traze nuzni deo ili da podnesu tuzbu da je ugovor fiktivan.

Nadam se vasem odgovoru i najboljem savetu.Hvala vam unapred .Bojana 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, caxx77 je napisao:

.Pa me interesuje prilikom predaje poklona nekretnine mogu li ja da prepisem kucu na sebe?

Ukoliko u ugovoru postoji bezuvjetna suglasnost kojom baka dopušta upis(clauzula intambulandi)

 

prije 1 sat, caxx77 je napisao:

interesuje me da li imaju pravo na nuzni deo svi naslednici posle njene smrti,iako su se odrekli svog dela prilikom dedine smrti -babinog muza i ostavili sve babi svoje nasledne delove.

Imaju,obzirom da se odricanje od nasljedstva iza umrlog djeda ne odnosi na postupak iza smrti bake.

 

prije 1 sat, caxx77 je napisao:

Prilikom tog kupoprodajnog ugovora moze li da se navede kalauza ili napomena kako vec da baba iako je prodala kucu ima pravo na plodouzivanje do kraja zivota?

Dopušteno

 

prije 1 sat, caxx77 je napisao:

Da li naslednici imaju pravo da traze nuzni deo

Po pitanju kupoprodaje,ne.

 

prije 1 sat, caxx77 je napisao:

da podnesu tuzbu da je ugovor fiktivan.

Moguće,ovo naročito ako je kupoprodaja "mazanje očiju"trećim osobama da se zaobiđu njihova nasljedna prava,a u biti kupoprodaja prikriva darovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Matrix je napisao:

Ukoliko u ugovoru postoji bezuvjetna suglasnost kojom baka dopušta upis(clauzula intambulandi)

 

Imaju,obzirom da se odricanje od nasljedstva iza umrlog djeda ne odnosi na postupak iza smrti bake.

 

Dopušteno

 

Po pitanju kupoprodaje,ne.

 

Moguće,ovo naročito ako je kupoprodaja "mazanje očiju"trećim osobama da se zaobiđu njihova nasljedna prava,a u biti kupoprodaja prikriva darovanje.

Postovani da li mi mozete reci vas savet ,odnosno kojim putem da idem da bi dobila tu kucu a da naslednici kojima baba neda nuzni deo nemaju nikakva prava posle babine smrti.Baba hoce samo meni to da prepise  a da nemaju niko nikakva prava posle njene smrti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Postovani da li mi mozete reci vas savet ,odnosno kojim putem da idem da bi dobila tu kucu a da naslednici kojima baba neda nuzni deo nemaju nikakva prava posle babine smrti.Baba hoce samo meni to da prepise  a da nemaju niko nikakva prava posle njene smrti?

2.Imam jos jedno pitanje koje konkretno interesuje moju majku.Njen otac je umro pre 2.5 godine .Ostavinskom raspravom moja mama i njena rodjena sestra su se odrekle svog naslednog dela i ustupile su sve njihovoj majci.Medjutim u medjuvremenu majka je prodala kucu i otisla da zivi kod cerke.Kuca je prodata bez saznanja i obavestenja moje mame  koja bi bila po smrti njene majke bila prvi red naslednika takodje i njena sestra kod koje je majka otisla da zivi.Pa posto sam u prethodnom pitanju navela da su se naslednici odrekli prilikom ostavinske rasprave ,a kuca bi se prodala meni ,naslednici bi imali pravo da pokrenu da je ugovor fiktivan.Pa me interesuje u situaciji moje mame ako se odrekla naslednog dela kao i njena sestra i ustupile mami ,ona je prodala kucu  bez ikakvog saznanja da li moja mama moze da pokrene tuzbu da je ugovor fiktivan vec sada ili tek posle babine smrti i koga ona tu tuzi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, nnimm je napisao:

Odlicno ,imamo vjencani list vec spreman.Hvala jos jednom na brzim odgovorima i pomoci. Hvala puno

 

, Spitfire je napisao:

Ne vjerujem da ćete je naći negdje gotovu pa vam je može sačiniti netko stručan (odvjetnik, JB) ili sami što ne bi trebalo biti nešto posebno komplicirano, npr.

Ja, (podatci supruga, ime i prezime, adresa, OIB)

kao vlasnik 1/1 nekretnine koja se nalazi na kat.čest. xy, K.O. xx, broj ZK uloška 1234, sve upisano kod zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u XY, u naravi stan koji se sastoji od (u biti upisujete sve kako se vodi u ZK), temeljem čl. 36 st. 4 Obiteljskog zakona dajem slijedeću 

           IZJAVU

kojom izričito i bez ikakovog uvjeta dopuštam da se bračni drug (supruga), vaši podatci, na iznad navedenoj nekretnini kao bračnoj stečevini uknjiži u zemljišnoj knjizi pod B u Vlasničkom listu kao suvlasnik 1/2 navedene nekretnine.  

 Ovu izjavu potvrđujem svojim potpisom.

Ime i prezime

(potpis)

U ___________, dana_______________.

 

Btw, uz ovo ne bi bilo zgorega u ZK ponijeti i vjenčani list.

Poštovani, upravo sam bila na gruntovnici sa izjavom,vjenčanim listom i opet mi je na gruntovnici gospodin rekao da se vlasništvo stice samo pravnim poslom poput darovnog ugovora,i da na osnovu Izjave nemoze me upisati kao suvlasnika stana. 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bračna stečevina

Članak 36.

(1) Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

(2) Dobitak od igara na sreću i imovinska korist od autorskoga prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice, bračna je stečevina.

(3) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu drukčije ugovorili.

(4) Uknjižba prava vlasništva na bračnoj stečevini koja je u naravi nekretnina može se provesti i na temelju prijedloga obaju bračnih drugova koji sadrži izričitu, pisanu i bezuvjetnu izjavu kojom jedan bračni drug pristaje na uknjižbu prava vlasništva drugoga bračnog druga u jednakim dijelovima ili drukčije ako su tako ugovorili.

(5) Na ispravi koja sadrži izričitu, pisanu i bezuvjetnu izjavu iz stavka 4. ovoga članka mora potpis bračnog druga koji pristaje na uknjižbu prava vlasništva drugoga bračnog druga biti ovjeren kod javnog bilježnika.

Evo, na ovo smo se mi referirali, čl. 36. Obiteljskog zakona - ali očigledno neki zk referenti nisu za to čuli. Zato jedino što možete jest vezati konja kako aga kaže: što Vam kažu da napravite i da će to proći, tako napravite, nema Vam druge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mda, ako je pravni posao stranačko očitovanje volje koje je, samo za sebe ili u svezi s drugim pravnim činjenicama, usmjereno na postizanje dopuštenih pravnih učinaka, od kojih su najvažniji postanak, promjena i prestanak nekoga građanskopravnog odnosa kao što su stjecanje, prestanak, promjena ili prijenos subjektivnih prava, nije li i navedena Izjava također pravni posao koji u sebi sadrži temelj određen čl.43 st.2 Zakona o zemljišnim knjigama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

, na ovo smo se mi referirali, čl. 36. Obiteljskog zakona - ali očigledno neki zk referenti nisu za to čuli. Zato jedino što možete jest vezati konja kako aga kaže: što Vam kažu da napravite i da će to proći, tako napravite, nema Vam druge.

Zato lijepo se oglušiš na njihova tumačenja i podneseš prijedlog za upis temeljem takve izjave.

Jedno je usmeno reči,a drugo rješenjem odbiti prijedlog u kojem svoju odluku mora obrazložiti,pa ako več iz neznanja odbije prijedlog,ide žalba zbog pogrešne primjene materijalnog prava.

 

, nnimm je napisao:

gospodin rekao da se vlasništvo stice samo pravnim poslom

Izjava iz člana 36 OZ i jeste pravni posao,s tim što se radi o jednostranom ,a ne dvostranom pravnom poslu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Matrix je napisao:

Zato lijepo se oglušiš na njihova tumačenja i podneseš prijedlog za upis temeljem takve izjave.

Jedno je usmeno reči,a drugo rješenjem odbiti prijedlog u kojem svoju odluku mora obrazložiti,pa ako več iz neznanja odbije prijedlog,ide žalba zbog pogrešne primjene materijalnog prava.

Ovo se također slažem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija