Jump to content

Nemogućnost poštivanja nagodbe....posljedice


Ljiljana48

Preporučene objave

Poštovanje,molim da mi pojasnite šta mi je dalje činiti u vezi ovrhe koja je u redu čekanja na Fini ali za istu Cash-expert mi je ponudio nagodbu i veći dio iznosa sam vratila...međutim,zbog promjene mog financijskog stanja nisam bila u mogućnosti vratiti ostatak.Njihova odvjetnica kreće s tužbom zbog nepoštivanja nagodbe na nekretnine i pokretnine koje zapravo nit ne posjedujem.Samohrana sam majka,podstanar i sama vraćam kredit ostvaren još u braku,točnije dobijam 1/2 osobnog dohotka.Molim savjet u svezi mog problema.Zahvaljujem,Ljiljana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na razumijevanju.Od 5750 ostalo mi je 2350 kn....u vlasništvu nemam ni automobil ni stan ni kuću.....živim u postanarstvu kao samohrana majka s 2300 kn plaće i 250 kn dječjeg dodatka.Nikakvih drugih primanja nemam. I naravno...ovom tužbom dobit ću još veći iznos za platiti i još dublje tonem u dug.

 

Postoji li kakav pravni akt u vidu direktne obustave nekakvog iznosa od 200-250 kn s plaće dok se dug ne namiri bez obzira što je na listi čekanja na Fini pod punim iznosom,tj.nagodba kao da nije ni vrijedila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Ljiljana48 je napisao:

točnije dobijam 1/2 osobnog dohotka

zašto pola dohotka?

prije 11 sati , Ljiljana48 je napisao:

,molim da mi pojasnite šta mi je dalje činiti u vezi ovrhe koja je u redu čekanja na Fini ali za istu Cash-expert

dok je u redu čekanja....koliko još ukupno imate dugova koje plaćate i ne plaćate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pitanju.Pojasnit ću.Trajnim nalogom polovica plače odlazi na ratu kredita hpb banke koji sam podigla u braku i sad kad sam samohrana majka do isplate podmiruje se s moje plaće.Cash expert je treći na listi čekanja,prvu ovrhu rješavam uplatom po 200 kn....druga mi je Global Guarantee....potpuno nejasna i treći je Cash expert gdje sam nagodbom uplatila 3000 kn....ostalo mi je još 2350 kn al mi izvjesna njihova odvjetnica koja mi se nije predstavila i koja redovito mijenja brojeve mobitela prijeti sudskom tužbom zbog nepoštivanja nagodbe i to uzimanjem pokretnina i nekretnina koje srećom il nesrećom ne posjedujem.Živim u namještenom podstanarskom stanu i sve što posjedujem je mobitel,polovica osobnog dohotka i dječji doplatak na maloljetnog sina.Alimentaciju ne dobijam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate razloga za toliku brigu. Najbolje što možete napraviti je da nastavite uplaćivati rate na ime tog duga, i to kada možete i koliko možete. Svakako čuvajte potvrde o uplatama. Po podmirenju cijelog duga, tražit ćete od ovrhovoditelja da povuče ovršnu ispravu sa naplate na Fini, a pod prijetnjom da ćete u protivnom od suda tražiti obustavu naplate na Fini.

S obzirom da nemate nekretnina, nemaju šanse za pokretanje ovog ovršnog postupka. Isto vrijedi za automobil. Jedino što mogu pokrenuti, to je ovrha na pokretninama, a ona će već pri prvom uredovanju biti neuspiješna, jer ćete u tom slučaju navesti da ste na toj adresi samo podstanar i da nemate apsolutno nikakve pokretnine u svom vlasništvu. Tako da iza toga slijedi obustava postupka. Ovakav postupak i na ovaj iznos duga bi Vas došao do max 750,00 kuna.

Ukratko, odvjetnica vrši pritisak jer joj čekanje na Fini ne ide u prilog, a drugih opcija jednostavno nema. Zato Vi samo nastavite podmirivati u skladu sa svojim mogućnostima tu prvu i ovu treću ovrhu. A za drugu se raspitajte na način da krenete od broja ovršnog rješenja koji je zaveden u Očevidniku i vidite o čemu je riječ, u slučaju nejasnoća slobodno se javite.  

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Ljiljana48 je napisao:

Misliš na fini?

mislim ukupno ...krediti,minusi,kartice...ako ne želiš javno,možeš i na mail...

ovo te pitam iz razloga

prije 17 sati , Ljiljana48 je napisao:

Cash expert je treći na listi čekanja,prvu ovrhu rješavam uplatom po 200 kn....druga mi je Global Guarantee....potpuno nejasna i treći je Cash expert gdje sam nagodbom uplatila 3000 kn....ostalo mi je još 2350 kn

ovdje može doci do velikih problema...to su internetske pozajmice koje funkcioniraju po tko zna kakvim pravilma i posuđuju novac ,ne po nekim bankarskim principima već nekim naknadama,jamstvima i slično...ugovori budu (iako neznam kako je sad jer to ne pratim) sa nekim velikim "penalima" i bojim se da tu dug muže rapidno rasti i da nečeš to moći isfinancirati...to rješavaj pod hitno....ovo global guarantee to si dužna za jamstvo za tu pozajmicu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Mister-X je napisao:

ovdje može doci do velikih problema...to su internetske pozajmice koje funkcioniraju po tko zna kakvim pravilma i posuđuju novac ,ne po nekim bankarskim principima već nekim naknadama,jamstvima i slično...ugovori budu (iako neznam kako je sad jer to ne pratim) sa nekim velikim "penalima" i bojim se da tu dug muže rapidno rasti i da nečeš to moći isfinancirati...to rješavaj pod hitno....ovo global guarantee to si dužna za jamstvo za tu pozajmicu...

Mislim da nema razloga za paniku, jer su ovršne isprave dostavljene Fini na provedbu, tako da je Fina ta koja svojim postupanjem prati ovršnu ispravu, a zakonske zatezne kamate obračunava prema važećim propisima RH, pa ovrhovoditelj nema mogućnost dostavljati dodatne ˝penale˝ i slične tražbine kojima rapidni povećava dug tj. ono što je dostavljeno Fini na provedbu, to će biti i provedeno, a ne nikakva daljnja potraživanja na ime tko za čega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Borbena7 je napisao:

tako da je Fina ta koja svojim postupanjem prati ovršnu ispravu, a zakonske zatezne kamate obračunava prema važećim propisima RH

ako je tako ,onda odlično

Prije 21 minuta, Borbena7 je napisao:

ono što je dostavljeno Fini na provedbu, to će biti i provedeno

platite radove (ili kupite neku stvar) ali  izvođač radova po ugovoru ima penale za kasnjenje 100kn po danu....kad se nakupi 2000kn vi ga ovrsite jer on sam nece platiti.....znaci poslje toga više nama penala vec samo zatezna na taj iznos

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 2 minuta, Mister-X je napisao:

ako je tako ,onda odlično

platite radove (ili kupite neku stvar) ali  izvođač radova po ugovoru ima penale za kasnjenje 100kn po danu....kad se nakupi 2000kn vi ga ovrsite jer on sam nece platiti.....znaci poslje toga više nama penala vec samo zatezna na taj iznos

Tako je, jer Fina provodi izravnu naplatu samo na temelju zaprimljene osnove za plaćanje. A osnova za plaćanje može biti: ovršna odluka i nagodba domaćeg suda ili upravnog tijela, ovršna nagodba postignuta u postupku mirnog rješenja spora na temelju članka 186. a Zakona o parničnom postupku koje glase na ispunjenje određene novčane obveze, obračun poslodavca o neisplati dospjelog iznosa plaće, naknade plaće ili otpremnine, rješenje o ovrsi, rješenje o osiguranju, zadužnica, bjanko zadužnica, nalog za plaćanje Hrvatske radiotelevizije s potvrdom ovršnosti, europski ovršni naslov, europski platni nalog, nalog Ministarstva financija za naplatu po aktiviranom državnom jamstvu, nalog za pljenidbu u postupku prisilnog izvršenja pravomoćno izrečene novčane kazne u kaznenom i prekršajnom postupku i svaka druga odluka nadležnog tijela kojom se u cijelosti ili djelomice prihvaća prijedlog za provedbu ovrhe. Također uz ovu osnovu za plaćanje dostavlja se točno popunjeni propisani obrazac s kojim se zahtjeva izravna naplata, i nema više dopunjavanja ili ukazivanja Fini, što bi još trebala naplatiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a kako funkcionira ovrha htva ...ovrse te jednom...pa još 100 puta....to što je na fini u redu,tako funkcionira...ali postoje mogućnosti i novih ovrha..............ja neznam detalje oko ovakvih pozajmica,cuo sam samo da funkcioniraju po nekakvim naknadama za kasnjenje,jamstvima i slično.....

kad bi je pitali koliko je novca od njih dobila i koliko je vratila i još dužna vidjelo bi se kakva su to posla...i sve je legalno....

al ok,nadam se da ste u pravu da više ne može imati prema njima novih troškova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Toliko sam zahvalna oboma...i Borbenoj7 i Mister-X-u.....da ste se ovako založili pomoći mi savjetima da mi ulijevate još više snage i živaca da prebrodim ovu nevolju stečenu u braku i sad isključivo mom problemu ( nepravedno jest,jer se sve stečeno u braku dijeli pa i dugovanja) ali otkrivši Legalis i vas dvoje...ništa mi nije teško ni nemoguće.Od srca Vam zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Mister-X je napisao:

a kako funkcionira ovrha htva ...ovrse te jednom...pa još 100 puta....

Hrt redovno nekoliko mjeseci ovršuje nove dospjele tražbine, a to nije ista ovrha. U tim slučajevima radi se o različitim mjesecima za koja ovršenik duguje. Ukoliko su na izravnu naplatu Fini dostavili istu tražbinu tj. iste mjesece za koje ovršenik duguje, tada ovršenik ima pravo prema čl. 62. Ovršnog zakona u protuovršnom postupku tražiti povrat onoga što mu je dvostruko naplaćeno.

Prije 24 minuta, Mister-X je napisao:

to što je na fini u redu,tako funkcionira.

Kao što sam rekla, Fina postupa prema dostavljenoj osnovi za plaćanje, ona nije ovlaštena preispitivati je li ista naplaćena, jer ako se radi o dvostrukoj naplati tada je odgovornost na ovrhovoditelju, a isti odgovara u protuovršnom postupku.

Prije 25 minuta, Mister-X je napisao:

ali postoje mogućnosti i novih ovrha

Uvijek postoji mogućnost novih ovrha, ali za to je potrebna ovršna isprava i ukoliko je ovršenik oštećen, opet ima mogućnost na sudu tražiti povrat pretplaćenih sredstava zajedno sa pripadajućim kamatama.

Prije 20 minuta, Ljiljana48 je napisao:

Toliko sam zahvalna oboma...i Borbenoj7 i Mister-X-u.....da ste se ovako založili pomoći mi savjetima da mi ulijevate još više snage i živaca da prebrodim ovu nevolju stečenu u braku

Nadam se da možete pratiti naše ˝razmjene˝ i samo hrabro, jer kako se kaže:˝Što te ne ubije, to te ojača? ˝.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, hekypeky je napisao:

Meni je ostalo još 1000kn duga i danas mi šalju poruku da uplatim 500kn, znam da to nije puno. S obzirom da primam minimalac, jer imam kredit.. Nisam u mogućnosti platit svih 500kn htjela bi pola a oni prijete tuzbom. Radi 1000kn duga jedino sta imam na sebi je auto, jel mi ga mogu uzet???

Tko Vam šalje poruku i na osnovu čega potražuje da platite? Da li se ta ovrha već provodi na naplati npr. da je zavedena u Očevidnik Fine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Borbena7 je napisao:

Tko Vam šalje poruku i na osnovu čega potražuje da platite? Da li se ta ovrha već provodi na naplati npr. da je zavedena u Očevidnik Fine?

Da, na fini je. Isti slučaj bila sam ns listi cekanja jer imam kredit koji mi vec oduzimaju sa plaće. Zvali su me radi nagodbe jer ako ne, da idu u daljnji postupak jer im se neda cekat.. Pristala sam iz razloga jer je dug bio 2590 i zelim se rijesit duga a ne gomilat ga.. 1.rata uplaćena 590, 2 rata 500 i ostalo mi još 1000kn u 2 rate.. Na mail sam primila poruku i na mobitel da sto hitnije dostavim uplatnicu sa vidljivom uplatom da ne idem dalje u postupak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, hekypeky je napisao:

Nisam u mogućnosti platit svih 500kn htjela bi pola a oni prijete tuzbom. Radi 1000kn duga jedino sta imam na sebi je auto, jel mi ga mogu uzet??? Hvala na odgovoru

Plaćajte koliko možete, i ne obazirite se na ova požurivanja. Ovrha na motornom vozilu i nije baš toliko brzi postupak, tako da slobodno možete ovaj dug podmiriti i u tri rate, jer u tom vremenu se neće dogoditi ništa bitno što bi ugrozilo Vaše vlasništvo na automobilu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Plaćajte koliko možete, i ne obazirite se na ova požurivanja. Ovrha na motornom vozilu i nije baš toliko brzi postupak, tako da slobodno možete ovaj dug podmiriti i u tri rate, jer u tom vremenu se neće dogoditi ništa bitno što bi ugrozilo Vaše vlasništvo na automobilu.

Nekretnine nemam na sebi.. Auto mi star 18god. Prijavljena sam na adresi od roditelja, samo nezelim da itko njih gnjavi ipak su u godinama i nisu tako zdravi. Sljedeca plaća ce mi biti puno veca jer trenutno radim prekovremene pa mislim uplatit zadnju razliku. Samo me zanimalo u tih mjesec dana moze li se taj proces tuzbe pokrenuti/zavrsiti kako se vec to zove.. Hvala vam puno 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, hekypeky je napisao:

Nekretnine nemam na sebi.. Auto mi star 18god. Prijavljena sam na adresi od roditelja, samo nezelim da itko njih gnjavi ipak su u godinama i nisu tako zdravi. Sljedeca plaća ce mi biti puno veca jer trenutno radim prekovremene pa mislim uplatit zadnju razliku. Samo me zanimalo u tih mjesec dana moze li se taj proces tuzbe pokrenuti/zavrsiti kako se vec to zove.. Hvala vam puno 

Razumijem što želite reći, i uistinu nemate brige. Naime, ovrha na pokretninama i ovrha na motornom vozilu su specifični ovršni postupci (da sada ne idem u detalje) pa treba vremena da bi se uopće došlo u fazu postupka kada sudski ovršitelj izlazi na uredovanje, tako da imate bar tri mjeseca vremena i to računajući od dana podnošenja ovršnog prijedloga suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija