Jump to content

Odustajanje od već prihvaćenog nasljedstva


Makun

Preporučene objave

Ako može pomoć oko sljedećeg pitanja, naime prihvatio sam se nasljedstva iza pokojne majke (sestra se nije prihvatila -samo nas dvoje smo nasljednici) te je ostavina iznosila cca 2000kn u pokretninama. Tih pokretnina sam se prihvatio iz sentimentalnih razloga. Majka je imala poprilićna dugovanja ali me niko nije teretio (zasad, a prošlo je 4 god.)

Sad sam došao do saznanja da je majka imala i neka zemljišta što na sebi što vanknjižno i da su na njima upisane hipoteke  koje me apsolutno nezanimaju. Kako te zemlje nisu bile predmet ostavinske zanima me dali vjerovnici mogu pokrenut postupak za ostavinsku s naknadno pronađenom imovinom te onda mene teretit kao automatskog nasljednika?

Da li se ja mogu neprihvatit novopronađene imovine ako bi do toga došlo? 

Te pitanje može li se odreć se/otkazat prihvaćenu prvotnu ostavinu jer nisam znao ni za te zemlje ni za dugove? 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Makun je napisao:

što je s novopronađenom imovinom? jeli se ona automatski raspoređuje na mene?

Da,na osnovu prije donesenog rješenja,samo u slučaju da ste več bili odrekli nasljedstva ili ustupili sunasljedniku,sud bi povodom naknadno pronađene imovine morao održati raspravu gdje bi imali izbora u smislu nasljedničke izjave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako Vas dobro razumijem, morate, odnosno Vaša nasljednička izjava djeluje i prema toj naknadno pronađenoj imovini. No po mom iskustvu, ostavinski postupak radi nasljeđivanja naknadno pronađene imovine se vrlo rijetko vodi po službenoj dužnosti, već najčešće na prijedlog nasljednika koji je imovinu i pronašao. Vrlo se teško može pronaći nešto što u zemljišnoj knjizi glasi na nekoga drugoga, a ne na ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

ostavinski postupak radi nasljeđivanja naknadno pronađene imovine se vrlo rijetko vodi po službenoj dužnosti, već najčešće na prijedlog nasljednika koji je imovinu i pronašao. Vrlo se teško može pronaći nešto što u zemljišnoj knjizi glasi na nekoga drugoga, a ne na ostavitelja.

Slažem se,vrlo teško da će treće osobe čačkati i istraživati da li je umrli imao još kakvu imovinu koja nije obuhvaćena rješenjem o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

no ono sto me jos muci je ta pronađena nekretnina koja glasi na pokojnu majku (koja nije usla u ostavinsku masu jer nisam znao za nju) a na kojoj je hipoteka neke banke. Vrijednost te nekretnine je takva da je se nemoze ni prodat ni darovat te me je strah moze li  BANKA TRAŽIT raspoređivanje u ostavinsku i onda mene teretit za iznos vrijednosti te zemlje tj sjest mi na plaću/racun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno ta nekretnina nije upisana kao vlasništvo Vaše majke u zemljišnoj knjizi, jer javni bilježnici pribavljaju iz javnih knjiga dokaze o vlasništvu nekretnina prije ostavinske rasprave, tako da vrijedi gore napisano.

, Matrix je napisao:

Slažem se,vrlo teško da će treće osobe čačkati i istraživati da li je umrli imao još kakvu imovinu koja nije obuhvaćena rješenjem o nasljeđivanju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Vjerojatno ta nekretnina nije upisana kao vlasništvo Vaše majke u zemljišnoj knjizi, jer javni bilježnici pribavljaju iz javnih knjiga dokaze o vlasništvu nekretnina prije ostavinske rasprave, tako da vrijedi gore napisano.

 

Nekretnina je upisana kao vlasništvo moje majke još uvijek i na njoj je banka upisala hipoteku ali u trenutku ostavinske nisam znao za tu nekretninu, a javni bilježnik oćito nije odradio dobro svoj posao..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija