Jump to content

Pravo oštećenika nakon podnošenja kaznene prijave


Adeline

Preporučene objave

Kod nadležnog državnog odvjetništva se može raspitati o stanju spisa, pa čak i dobiti broj državnoodvjetničkog predmeta i pratiti dalje kako ide. Iako, trebao bi oštećenik i dobiti obavijest kada izvidi budu gotovi, s informacijom hoće li i protiv koga državni odvjetnik podići optužnicu. Radi li se o djelu nepoznatog počinitelja ili je počinitelj nakon izvida identificiran?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Kod nadležnog državnog odvjetništva se može raspitati o stanju spisa, pa čak i dobiti broj državnoodvjetničkog predmeta i pratiti dalje kako ide. Iako, trebao bi oštećenik i dobiti obavijest kada izvidi budu gotovi, s informacijom hoće li i protiv koga državni odvjetnik podići optužnicu. Radi li se o djelu nepoznatog počinitelja ili je počinitelj nakon izvida identificiran?

Hvala na odgovoru. Oštećenik nema nikakvu informaciju o tome je li uopće bilo izvida. Nakon prepoznavanja u krim albumu rečeno nam je da će nas kontaktirati i od tad vise ništa. Htjeli bi znati, ako je to uopće moguće jesu li koga priveli, jesu li podigli kaznenu prijavu i sve ostalo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Adeline je napisao:

Hvala na odgovoru. Oštećenik nema nikakvu informaciju o tome je li uopće bilo izvida. Nakon prepoznavanja u krim albumu rečeno nam je da će nas kontaktirati i od tad vise ništa. Htjeli bi znati, ako je to uopće moguće jesu li koga priveli, jesu li podigli kaznenu prijavu i sve ostalo.

 

Koliko je vremena prošlo od toga? Državno odvjetništvo ima rok od 6 mjeseci od pokretanja kaznenog progona za odluku hoće li i protiv koga podići optužnicu, tako da to ne ide tako brzo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Koliko je vremena prošlo od toga? Državno odvjetništvo ima rok od 6 mjeseci od pokretanja kaznenog progona za odluku hoće li i protiv koga podići optužnicu, tako da to ne ide tako brzo.

Jasno mi je da to ne ide tako brzo ali radilo se o okrutnom premlaćivanju slučajnog prolaznika koji je punoljetan svega nekoliko dana od strane desetak osoba na ulici kojom ostecenik svaki dan ide u školu i naravno da želimo znati sto se je sve poduzelo po tom pitanju.

Danas smo po vašem savjetu bili u policijskoj postaji koja je postupala i dobili broj predmeta u DO. Kontaktirali smo ih i rekli su nam da pošaljemo dopis u kojem tražimo razgledavanje spisa pa će odlučiti. Ima li pravo oštećenom uskratiti razgledavanje u ovoj fazi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, G-man je napisao:

Najbolje vam je osobno otići u njihov kazneni kancel. Nisam upoznat sa praksom odgovaranja na mailove.

Mogu li ja kao roditelj s nekakvom punomoći a bez njegova prisustva izvršiti uvid? I sto bi otprilike trebalo pisati u toj punomoći?

Zaboravila sam zahvaliti na pomoći i zato hvala puno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što konkretno znači da oštećenik ima pravo biti u pratnji osobe od povjerenja u ovoj situaciji kad vrši uvid u spis? Znači li to da i ja npr kao pratnja imam pravo uvida ili samo on? Smije li ostecenik npr slikati spis? On je kako sam rekla punoljetan svega mjesec dana i jako sramežljiv da to tako kažem pa ga moram savjetovati sto da gleda kad  bude tamo.

Pitam sve ovo jer smo neupućeni. Ovo nam je prvi susret s DO, kaznenim prijavama i slično.

Sin je pretrpio strašan šok i stalo nam je do toga da se krivci privedu pravdi. Iako ni to neće biti nekakva zadovoljština barem će znati da nije normalno da te napadnu na ulici, pretuku i prodju nekažnjeno. Posebno iz razloga što nam je već tu noć policija dala naslutiti da neku veliku kaznu ne očekujemo jer se radi o jednoj manjini u RH koja prema navodima policije uredno dobija ukore pred sudom i oni nastavljaju po svome.

Iskreno, policajac se u postaji iznenadio da smo se došli raspitati o informacijama tako da želimo iskoristiti sva svoja zakonska prava kako bi smo na neki način prisilili institucije da rade svoj posao kad već policija nije. Nejasno je ako su oboje svjedoka u krim albumu prepoznali istu osobu a ta osoba nije ispitana. Prema riječima policajca: kad i ako ga nadjemo bit će prepoznavanje. 

Stoga nam je jako bitno izvršiti taj uvid kako bi smo vidjeli jesu li uopće ista i poduzeli.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Adeline je napisao:

Što konkretno znači da oštećenik ima pravo biti u pratnji osobe od povjerenja u ovoj situaciji kad vrši uvid u spis? Znači li to da i ja npr kao pratnja imam pravo uvida ili samo on? Smije li ostecenik npr slikati spis?

Kao što sam rekao, pravo uvida u spis ima žrtva/oštećenik i njegov opunomoćenik (odvjetnik). Osoba od povjerenja nije nijedna od tih osoba i po meni, njoj se ne smije dati uvid u spis kod DORH-a. Žrtva/oštećenik može tražiti kopije iz spisa, ali to se plaća, no ne strašno, par kuna.

Ako je situacija takva kakvom je opisujete (sramežljivost/strah sina), onda vam sugeriram da jednostavno angažirate odvjetnika i on ode s njim tamo i priča sa zamjenikom zaduženim za spis. Tako ćete doći do svih potrebnih informacija.

prije 1 sat, Adeline je napisao:

Pitam sve ovo jer smo neupućeni. Ovo nam je prvi susret s DO, kaznenim prijavama i slično.

Sve OK, pa zato smo i tu.

prije 1 sat, Adeline je napisao:

Sin je pretrpio strašan šok i stalo nam je do toga da se krivci privedu pravdi. Iako ni to neće biti nekakva zadovoljština barem će znati da nije normalno da te napadnu na ulici, pretuku i prodju nekažnjeno. Posebno iz razloga što nam je već tu noć policija dala naslutiti da neku veliku kaznu ne očekujemo jer se radi o jednoj manjini u RH koja prema navodima policije uredno dobija ukore pred sudom i oni nastavljaju po svome.

Ako ste sa sjevera, sve mi je jasno. Pogotovo još ako se radi o maloljetnicima. Država misli da takvom inertnošću i neprovođenjem sudskih odluka štiti manjinu, no stvarnost je upravo suprotna, jer se stvara dojam neke varijante neosnovane protekcije ili dvostrukog standarda, što žesti većinsko stanovništvo i pojačava stereotipove vezano uz manjinu. A status quo ionako ne može trajati vječno, prije ili kasnije, netko će početi uzimati pravdu u svoje ruke i tek onda će nastati kaos.

prije 1 sat, Adeline je napisao:

Nejasno je ako su oboje svjedoka u krim albumu prepoznali istu osobu a ta osoba nije ispitana. Prema riječima policajca: kad i ako ga nadjemo bit će prepoznavanje.

Znači da ga još nisu našli, najvjerojatnije iz razloga jer ili ga nema na mjestu koje mu je prijavljeno kao prebivalište ili uopće nema prebivališta.

prije 1 sat, Adeline je napisao:

Stoga nam je jako bitno izvršiti taj uvid kako bi smo vidjeli jesu li uopće ista i poduzeli.

Jasno, pa to je legitimno pravo žrtve i zato vam sugeriram da angažirate odvjetnika ukoliko smatrate da sin to neće moći sam kvalitetno obaviti.

 

Neslužbeno, neki DO imaju razumijevanja za ovakve stvari i primili bi i vas kao roditelja, ali kako je sin punoljetan, u očima zakona postaje odgovoran sam za sebe. Kako bi reagirao konkretan DO, to vam ne mogu predvidjeti. Uglavnom, sa angažmanom odvjetnika ne možete promašiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, G-man je napisao:

Ako ste sa sjevera, sve mi je jasno. Pogotovo još ako se radi o maloljetnicima. Država misli da takvom inertnošću i neprovođenjem sudskih odluka štiti manjinu, no stvarnost je upravo suprotna, jer se stvara dojam neke varijante neosnovane protekcije ili dvostrukog standarda, što žesti većinsko stanovništvo i pojačava stereotipove vezano uz manjinu. A status quo ionako ne može trajati vječno, prije ili kasnije, netko će početi uzimati pravdu u svoje ruke i tek onda će nastati kaos.

Nismo sa sjevera ali dobro ste pretpostavili o kome se radi. Događaj se odvio u sred Zagreba, na jednoj od prometnijih ulica u 23h. Devet kamera stoji na raskrižju od kojih nazalost niti jedna ne radi. Jednostavno čovjek ne može vjerovati da se to može dogoditi.

Šetao je s prijateljicom i presrelo ih je 15- tak osoba. S obzirom na to kako su počinioci bili okrutni, da ga je tuklo nekoliko njih, da su bili naoružani nožem i pištoljem očekujem da će sve institucije obaviti svoj posao i što je moguće bržem roku. Svakako smo planirali angažirati odvjetnika, možda ne u ovoj fazi ali svakako da ćemo ići do kraja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...

Dobar dan, prošlo je sad već više od dva mjeseca kako nemamo nikakvu informaciju o tome je li se što poduzelo po kaznenoj prijavi.

Zadnji put kad smo bili u ŽDO nismo dobili konkretno objašnjenje zašto ne možemo izvršiti uvid u kazneni spis. Ja sam pretpostavila da je to iz razloga što ga se možda treba ispitati u svojstvu svjedoka, međutim od njih ni traga ni glasa. Danas smo ponovili zahtjev prema ŽDO pa čekamo ishod. Može li nam netko pojasniti, ako nam opet uskrate tu mogućnost, kako uopće možemo saznati rade li oni uopće išta prema prijavi.

Oštećenik i svjedok su bili na prepoznavanju u krim albumu prije nešto manje od dva mjeseca i od tada nemamo nikakve informacije. Nemoguće je da nam preostaje samo mogućnost sjediti i čekati? Ne tražimo mi detalje istrage ali bi htjeli da nam netko konkretno kaže da se vrše izvidi.... bilo što!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...

Imam jedno pitanje na ovu temu

Dakle sve sto ste opisali u postu sam prosao,

odnio krivicnu prijavu,pa me zvala policija da dam izjavu,pa poslije 5 mjeseci odo da to jos nadopunim,pa poslije tog nista se nije desavalo jedno 6 mjeseci,kad sam nakon 5-6 puta bezuspjesno zvao na tel receno mi je na dorhu da posaljem pismeni dopis ,poslije 5 mailova opet nista,pisem dopis u Gajevu sa prituzbom na rad odo zg.3mjeseca poslije javljaju mi iz gajeve da ce mi se javiti kad se odo ocituje.

4 mjeseca me odo obavijestava da je podignuta optuznica na oks zagreb.

Sve u svemu prosle 2 godine

Pisem ponovo tri maila gdje molim da mi se proslijedi broj spisa na oksu i da mi se dostavi optuznica.

Imam li na to pravo posto zivim u Njemackoj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija